آخرين خبر/ سايت فوتبالي نوشت: برنده شدن آندره‌آ استراماچوني در جدال حقوقي با استقلال را نمي‌توان قطعي دانست.
هنوز 24 ساعت از باز شدن پنجره نقل و انتقالات استقلال نگذشته بود که رسانه ها سراغ پرونده هاي بين المللي استقلال رفتند و دو کيس مهم يعني شکايت استراماچوني و شکايت پادوواني امروز مطرح شد. دو پرونده اي که البته هنوز راي آنها نيامده اما استراماچوني و وکلايش و همچنين پادوواني و وکيلش به انحاي مختلف از استقلال شکايت کرده اند. درباره پرونده پادوواني جزييات زيادي مطرح نشده اما صحبت از غرامت شش ميليون يورويي است که پادوواني آن را از استقلال خواسته است. او ضرر و زيان ناشي از بازي نکردنش در سالهايي که مي توانست بازي کند را مي خواهد از استقلال بگيرد. يک پرونده پيچيده که همانطور که گفتيم جزيياتش مطرح نشده و مشخص نيست چقدر مي تواند براي استقلال خطرناک باشد. در اين باره در روزهاي آينده سعي مي کنيم اطلاع رساني کنيم.
دوئل استقلال و استراماچوني
پرونده استراماچوني هم در کميته وضعيت فيفاست و احتمالا تا پايان سال 2020 تعيين تکليف خواهد شد و از طريق کميته انضباطي فيفا به باشگاه استقلال اعلام مي شود. البته حکم نهايي‌ اين پرونده هنوز صادر نشده اما ظاهرا استقلال در دوران سعادتمند در اين پرونده دفاعياتي هم داشته که کمتر کسي از آن با خبر است. گفته شده استقلال در صورت باخت در اين پرونده بايد در حدود يک ميليون و هفتصدهزار يورو غرامت پرداخت کند. غرامتي که براي شفر هم مطرح بود و او از استقلال يک ميليون و هفتصد هزار دلار غرامت مي خواست که با توجه به دفاعيات دوران اميرحسين فتحي و همچنين پيوستن شفر به تيم بني ياس امارات، اين رقم به 200 هزار دلار رسيد. در واقع استقلال از محکوم شدن در اين پرونده آنقدر خوشحال بود که به دادگاه عالي ورزش شکايت نکرد. درباره استراماچوني اين ماجرا کمي متفاوت است، چون او هنوز تيم نگرفته و غرامت يک ميليون و هفتصدهزار يورويي اش را مي خواهد. او درواقع درست مثل ويلموتس کل پاداش ها و آپشن ها و قرارداد سال بعد خودش و دستيارانش را خواسته است. او به باشگاه استقلال دو بار اخطار داد و بعد قراردادش را فسخ کرد و پس از ترک ايران تيم نگرفت. احتمال اينکه استقلال در اين پرونده محکوم شود کم نيست. يک دليلش اين است که هنوز کسي از روند لايحه دفاعي استقلال خبر ندارد. دليل دوم هم تفاوت تيمي است که در دوران اميرحسين فتحي در شکايات شفر، ساشا شفر و کولي دفاع کردند. تيم جديدي به جاي تيم دوران فتحي نشسته است که مطمئنا با آنها تفاوت دارد.
دفاعيات استقلال در اين پرونده
استقلال احتمالا در لايحه دفاعي اش از ننشستن پول به حساب استراماچوني پس از فسخ او به خاطر تحريم ها نام برده و البته ماجراي مذاکراتي که با استراماچوني و وکيلش براي بازگشت انجام داده را با جزييات و اسناد و مدارک به کميته وضعيت و کميته انضباطي فيفا ارسال کرده است. استقلال حتي به ماجراي انتشار متن فارسي قرارداد استراماچوني در رسانه هاي ايران اشاره کرده که باعث ناراحتي شديد استراماچوني شده و حتي گفته حاضر است عوامل اين ماجرا را هم به فيفا معرفي کند و اين ماجرا را يک سناريو براي عدم بازگشت استراماچوني دانسته و به اراده اي خارج از اراده باشگاه براي عصباني کردن و پشيمان کردن استراماچوني اشاره کرده است تا استراماچوني قيد ادامه همکاري با استقلال را بزند. درباره لو رفتن قرارداد استراماچوني به گزارش هايي که قبلا منتشر شده رجوع کنيد. استقلال در لايحه دفاعي‌اش به همه اين موارد اشاره کرده و اميدوار است قاضي پرونده به دفاعيات اين باشگاه توجه ويژه‌اي داشته باشد. 
شکايت استقلال به دادگاه کاس
از طرف ديگر استقلال در پرونده شکايت وينفرد شفر هم به جاي آنکه به او غرامت 1.7 ميليون دلاري به مربي آلماني پرداخت کند، نهايتا 592 هزار دلار به حساب اين مربي واريز کرد. 200 هزار دلار پولي بود که فيفا حق شفر دانسته بود به علاوه 350 هزارحقوق 5 ماه او که عقب افتاده بود(شفر ماهيانه 70 هزار دلار از استقلال حقوق مي گرفت) و به علاوه ديرکرد و ماليات و هزينه دادرسي. در پرونده استراماچوني در صورتي که حکم اوليه به ضرر استقلال صادر شود، براي اينکه استقلال زمان بخرد، به دادگاه عالي ورزش شکايت مي کند و البته لايحه دفاعي اش را ارائه مي کند. بايد ديد فيفا در اين باره چه زماني حکم صادر خواهد کرد. استقلال اميدوار است بتواند با رقم کمتري اين پرونده را ببندد.
سعادتمند براي چه به ايتاليا رفته بود؟
يک بار ديگر هم به اين ماجرا اشاره کرده بوديم. اينکه سعادتمند در جلسه با پاستورلو، مديربرنامه هاي استراماچوني براي گرفتن تخفيف در غرامت رفته بود. سعادتمند در کار عجيب پيش از حکم فيفا با وکيل استراماچوني براي کاهش غرامت مذاکره کرد. مذاکره اي که البته در آن طرفين صورتجلسه اي امضا کردند تا وکيل پاستورلو به قاضي پرونده بدهد که با متشاکي پيش از صدور حکم، مذاکره کرده است. امضايي که از آن به امضاي استراماچوني با استقلال تلقي شد و مديران وقت طوري وانمود کردند که استقلال با استراماچوني امضا کرده است. در حاليکه استراماچوني پس از اينکه حضورش در استقلال منتفي شد، اعلام کرد که هيچ مذاکره رسمي با او نشده و البته همه چيز شفاهي بوده است. اشکال کار سعادتمند در مذاکره با پاستورلو اين بود که او به عنوان مديرعامل وقت استقلال به استقبال شکست رفت و حالا وکيل استراماچوني مي تواند به فيفا بگويد استقلالي ها شکست را قبول کرده بودند و به همين دليل براي مذاکره به ايتاليا آمدند!

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد