ورزش 3/ کاپيتان سابق تيم ملي و سپاهان در مصاحبه‌اي به طور شفاف در مورد دوران باشگاهي خود و دليل کنار گذاشتنش از پرسپوليس و سپس سپاهان حرف زده و به نکات جلب توجه و مهمي اشاره کرده است.
هادي عقيلي کاپيتان سابق تيم ملي که اين روزها در آمريکا زندگي مي‌کند، يکي از شاخص‌ترين بازيکنان سپاهان در عصر طلايي اين تيم بود و هنوز هم وقتي پاي صحبت او بنشينيد، حرف‌هاي تازه زيادي براي گفتن دارد؛ از انقلاب ويسي که عقيلي صحبت‌هاي بسيار تندي عليه اين مربي مطرح کرده تا ماجراي جادوگري و ... عقيلي در آخرين مصاحبه خود که در لايو اينستاگرامي با بهادر اميري مجري سابق برنامه نود انجام داده، درباره اين موضوعات و دوران باشگاهي خود صحبت کرده؛ مصاحبه مفصلي که آن را  در ادامه مي‌خوانيد.
ماجراي حضور در پرسپوليس 
خب ماجراي حضور من در پرسپوليس خيلي جالب بود. آن زمان تيم هاي پايه مقاومت، سايپا، فتح، بانک ملي و پاس تيم هاي خوبي بودند و بازيکناني که خوب بودند، به تيم هاي استقلال و پرسپوليس که به آنها رسيدگي نمي‌شد، فکر نمي کردند. من راه آهن را براي ادامه فوتبالم انتخاب کردم و در ادامه يکي از مربيان ما به تيم پرسپوليس رفت. يک روز در ورزشگاه شيرودي بازي داشتيم که آقاي علي پروين آمدند و گفتند اين بازيکن را مي‌خواهيم. بعد هم به اين تيم رفتم و يک بازي برابر آدنيس مشهد هم بازي کردم که رضا عنايتي در اين تيم بود.
پروين: عقيلي جانشين هاشمي نسب است
خب در آن زمان شرايط خدمت من مشخص نبود. تا وضعيت من مشخص شود، پرسپوليس در آن مقطع دو تکه شده بود. با من براي آن ميهماني تماس گرفتند و گفتند که به گروه ما اضافه شو. من گفتم نمي‌توانم و بايد از آقاي پروين اجازه بگيرم ولي آنها گفتند که آقاي پروين در اين ميهماني حضور ندارد و من هم ديگر جواب تلفن ندادم. در ادامه شرايط نرمال شد و آقاي پروين به تيم بازگشت ولي رضايتنامه من براي سايپا که آن زمان آقاي مايلي کهن مربي اش بود، صادر شد. من را به جاي پژمان جمشيدي و ابوالقاسم پور مي خواستند.
علي پروين از صادر شدن رضايتنامه‌ام بي‌اطلاع بود 
من دو ماه سر تمرين سايپا نمي‌رفتم. وقتي به تمرين پرسپوليس مي رفتم، يکبار علي پروين با همان ادبيات خاص خودش در پاسخ به اين سوال که چه کار کنم گفت که اينجا من همه کاره ام و من مي گويم چه کسي کجا برود. تو بازيکن ما هستي. آقاي پروين يکبار در همان زمان مصاحبه کردند و گفتند که بازيکن ما هادي عقيلي را فروخته اند و بازيکني خريده اند که يک چهارم عقيلي هم نمي ارزد. داستان اينطوري شد که به سايپا رفتم و زندگي فوتبالي من تغيير کرد.
عباس انصاري‌فرد عامل جدايي عقيلي از پرسپوليس! 
فکر مي کنم آقاي انصاري فرد اصلا من را نمي شناخت. گفته بود اين کي هست؟ 
ماجراي فروش عقيلي در ازاي 70 دست لباس! 
اي نقل قولي است که مرحوم نائيني مطرح کرده است. هادي عقيلي در واکنش به اين موضوع با خنده گفت:« اگر اينطور باشد که خوب فروخته اند». عقيلي سپس ادامه داد:« آن زمان قرارداد من با پرسپوليس 4 ميليون بود و ماهي 100 هزار تومن حقوق. چند ماه بيشتر طول نکشيد. آقاي مايلي کهن چقدر از پرسپوليس مي گرفتي؟ گفتم 4 ميليون. گفت من 20 سال بازي کرده ام و 4 ميليون نگرفتم و بيشتر از 2 ميليون به تو نمي دهيم. من هم گفتم هر چه شما بگوئيد. اينطوري شد که قرارداد من 2 ميليون شد. بعد هم من به تيم اميد سايپا فرستاده شدم و بعد به تيم بزرگسالان اضافه شدم. سه سال آنجا بودم و از همانجا به تيم ملي دعوت شدم.» 
ماجراي جادوگري در دوران حضور عقيلي در سايپا 
بايد يادي از عادل بکنيم، که واقعا جايش هم در گزارشگري و هم در برنامه خالي است. يکبار عادل با من تماس گرفت و گفت که مي‌خواهم در اين مورد صحبت کني ولي من به او گفتم که اين کار را نکن، چون تا يکجايي جلو مي روي  و بعد متوقف مي شوي و نمي تواني جلوتر بروي. عادل گفت که من تا آخرش مي روم. من گفتم نمي تواني، چون جلوتر مي روي و به افرادي برميخوري که ديگر نمي تواني جلو بروي. ديديد که برنامه جادوگري عادل هم ناتمام ماند. اصلا من به همين دليل از سايپا بيرون آمدم.
محسن خليلي از جادوگري فيلم دارد 
عقيلي سپس در واکنش به يک نام در خصوص جادوگري در سايپا توضيح داد:« ببينيد من به شخص کاري ندارم ولي عده زيادي درگير اين موضوع بودند. محسن خليلي از جادوگري در بازي فيلم دارد. من به سپاهان رفته بودم و محسن خليلي چون ابجدش نمي‌خورد، در سايپا سکونشين شده بود و فيلم مي‌گرفت. فرهاد کوچک‌زاده مي‌داند. در موردش صحبت کردن بي فايده است. چون بايد دست بگذاريد روي افرادي که تا حالا فکر مي کرديد، اخلاق مدارند. عادل به چنين جاهايي رسيد که کار را نيمه کاره رها کرد. من صحبتم با سايپا نيست. سايپا وارد جريان شد. خيلي تيم هاي ديگر بودند. تيم هاي ديگر با همين موضوع رفتند به سمت قهرماني و فکر مي کردند با همين شيوه قهرمان شده اند.»
هنوز هم آن افراد مورد تاييد عوام هستند
عقيلي در ادامه و در پاسخ به اين سوال که آيا جادوگري در قهرماني تيم ها تاثيرگذار بوده است يا خير، گفت:« من که فکر مي کنم خرافات است. ولي عده اي بودند که جانماز آب مي کشيدند و اين کار را هم مي کردند. به برنامه هاي تلويزيوني مي روند و هنوز هم در برنامه هاي تلويزيوني هستند. هنوز هم مورد تاييد عوام هستند. خداداد عزيزي هم اين موضوع را مي داند و اشاره کرده است. پيشنهاد مالي سايپا حتي از سپاهان هم بيشتر بود ولي من ترجيح دادم که از ماجرا بيرون بيايم. توي فيلم خوب، بد، جلف اشاره غيرمستقيمي مي‌شود که برخي از مسئولان هم اينکار را انجام مي‌دهند. بهتر است اين بحث را تمام کنيم.»
دليل از دست رفتن قهرماني سپاهان در دقيقه 97 
خب آن سال 5 امتياز از ما کم شده بود که اعتراض کرديم و بعد سه امتياز کم کردند. ولي اصلي ترين مشکل ما در آن سال فشردگي بازي ها بود. ما در جام باشگاه هاي جهان، ليگ، جام حذفي و تيم ملي بازي مي کرديم و عامل بعدي اين بود که ما نمي توانستيم در خانه ميزبان تيم ها باشيم و هر بازي بايد مسافت زيادي را با اتوبوس يا هواپيما طي مي کرديم. ما چهارشنبه در تايلند بازي کرده بوديم و جمعه بايد دربي را با ذوب‌آهن بازي مي کرديم.» 
جدايي ستاره‌ها از سپاهان پس از دومين قهرماني پياپي 
بعد از قهرماني دوم انگار نمي خواستند ديگر تيم قهرمان شود و روندش را را ادامه دهد. مثل چند سال پيش. شايد براي گفتن اين حرف به من خرده بگيرند. چند سال پيش آقاي سبحاني (مديرعامل سابق شرکت فولاد مبارکه) جلسه‌اي با بچه‌هاي تيم برگزار کرد و گفت ما با دست هاي خالي انقلاب کرديم، پس مي‌توانيم با دست‌هاي خالي قهرمان شويم. اين صحبت‌ها را در شرايطي مطرح مي‌کرد که کت و شلواري که تنش يک برند خارجي معتبر بود!. بعدش هم که نتايج تيم را ديديد.» 
حضور در استقلال و پرسپوليس پس از القطر 
من با آقاي رحيمي در قطر دست دادم و عليرغم پيشنهادات جدي اي که از استقلال و پرسپوليس داشتم، به سپاهان برگشتم. تا روزي که برنگشته بودم، باورشان نمي شد و فکر مي کردند کارم با يکي از اين دو تيم تمام شده ولي برگشتم و براي سپاهان بازي کردم.
ماجراي غش کردن داور پرسپوليس-سپاهان 
من يک سوال در اين مورد دارم؛ چه کساني تصميم گرفتند که آقاي قهرماني محروم شود؟ ببينيد به طور مثال اگر قبل از يک بازي به داوري پيشنهاد رشوه بدهند، بايد بگويد و حتي اگر کاري هم نکند و نگويد و بعدا مسئولان بفهمند، محروم مي شود. من سوالم اين است مگر مي شود رشوه اي در کار بوده باشد و داور را هشت ماه محروم کنند. اشتباهات داوري هميشه بوده است. آقاي قلعه نويي به خاطر اشتباهات داوري سکته کرد. آدرس هايي که آن زمان مي دادند ، مربوط به بازي هاي راه آهن بود نه سپاهان.» 
داستان پيوستن به استقلال در سال 1393 
بله پيشنهاد دادند. قراراداد دو ساله پيشنهاد بدون مبلغ دادند. مهدي رحمتي هم بعد از اين داستان از استقلال جدا شد. دو بار ديگر آقاي جويباري هم با من تماس گرفتند ولي ماجرا جدي نشد. از قطر که برگشته بودم، پيشنهاد سپاهان 40 درصد کمتر از استقلال بود ولي من تصميم داشتم که به سپاهان برگردم و همين کار را هم کردم.
انتقاد عقيلي از نوع برخورد باشگاه سپاهان با کرانچار 
ما بازي اول ليگ را انجام داديم و بعد از آن آقاي خليليان با من تماس گرفتند و گفتند زودتر به تمرين بيا. آقاي کرانچار اتفاقا ناراحت شد و گفت چرا بازيکنان هستند. من و محرم آنجا بوديم. آقاي کرانچار قرمز شد و گفت با اين شرايط استعفا مي‌دهم. اختلافات شديدي در ميان کادر فني تيم بود ولي با خواهش من و محرم آقاي کرانچار ماندني شد ولي مي خواستند کرانچار را بردارند. 
مگر مربي‌هاي غيرطبيعي ديگر را برداشتيد؟
بخش بعدي حرف هاي عقيلي در رابطه با استفاده کرانچار از مشروبات الکلي و کنار گذاشتن او به همين دليل بود و گفت: من حرفم اين است که مگر ايشان بعد از بازي ها مصاحبه نمي کرده؟! اصلا به ما چه ربطي دارد؟ مگر مربي هاي غير طبيعي ديگر را برمي داريد؟ حالا در آن فصل شانس با ما يار بود و فصل را خيلي خوب تمام کرديم. ما نبايد زحمات کرانچار در آن فصل و آن قهرماني را ناديده بگيريم. من حرفم اين است که روش کنار گذاشتن آقاي کرانچار بد بود. البته با آقاي فرکي هم همين کار را کردند.
کل پول اردوي ترکيه را تقبل کردم
ما سال قبل قهرمان شده بوديم، ولي هيئت مديره سراغ ما آمد و گفتند بايد قراردادها را کم کنيد. چندين بازيکن (نفرات قديمي تيم فوتبال سپاهان) بوديم و من پيشنهاد دادم که قراردادهايمان را هر کدام يک مقدار کم کنيم. باشگاه مي گفت مشکل مالي داريم. تمام بازيکنان با پيشنهادي که من دادم، مخالفت کردند. با اين حال چند بازيکن رفتند و قراردادشان را به اين شرط کم کردند که پولشان را يکجا بگيرند. اين ماجرا گذشت و ديگر سراغ من نيامدند. گذشت و آقاي استيماچ آمد. آقاي استيماچ گفت ما بايد به اردو برويم ولي آقاي سبحاني با اردوي ترکيه مخالفت کرد ولي من پيش آقاي باقريان مديرعامل تيم رفتم و گفتم هزينه تيم براي اردوي ترکيه را از قرارداد من کم کنيد. در اين بين مجيد بصيرت هم نامش رد نشده بود و با بقيه بگو مگو کرده بود. گفتند استيماچ خواسته که او نباشد به هر ترتيبي اما اين مشکل را حل کرديم و به ترکيه رفتيم.
ماجراي اتهام مسئولان باشگاه سپاهان به عقيلي و اخراج او
ما يک بازي در اردوي ترکيه برگزار کرديم و محرم هم تعويض شد. اعصاب همه ما آن روز به هم ريخته بود و من بازوبند را زير لباسم بستم. ببينيد اين موضوع را کسي نمي داند ولي چطور باشگاه از اين موضوع مطلع شده بود و از اين مسئله استفاده کردند تا بگويند من به باشگاه توهين کرده ام!؟ مدام مي گفتم من چه کاري کرده ام؟ بعدا که داستان و ماجرا را به من گفتند، تعجب کردم. بازي بعدي هم با پديده بود که ما يک بر يک شديم و بعدش رحمان داد و بيداد کرد که چرا هادي را بازي نمي دهيد؟ من به رحمان گفتم که اينکار را نکن، الان مي گويند باند درست کرده ايم. بازي بعدي با استقلال خوزستان بود و من را با تيم بردند. بعد هم استيماچ مدتي به کرواسي رفت و گفت حواست به تيم باشد. در آن مقطع باشگاه به بازيکنان پول نمي داد. يک روز استيماچ من را به دفترش صدا کرد و گفت اگر باشگاه پول ندهد، من ديگر نمي آيم. دوباره تيم را به من سپرد و من را بغل کرد و رفت. دو روز بعد من را به يک جلسه دعوت کردند و گفتند مجموعه باشگاه نمي خواهند که تو باشي. من فقط خنديدم و هنوز نمي دانم چه اتفاقي افتاده است. البته رحمان بعدا پيامي به من داد که از کارخانه نمي خواهند تو باشي. باقريان (مديرعامل سابق باشگاه) از اين اتفاق خيلي خوشحال بود. بعد از اينکه من کنار گذاشته شدم، تيم از 6 بازي 5 بازي را باخت. من هم پيش آقاي نيکفر رفتم و گفتم تا همين جايي که بازي کرده ام، حق  و حقوقم را بدهيد تا من بروم. ولي رضايت ندادند تا من را مقابل هواداران قرار بدهند. 
آغاز دوران ويسي و نخواستن‌هاي غيرمستقيم 
بعد هم ويسي آمد و چنان گندي به تيم زد که ديگر جمع شدني نبود و تيم تا رتبه چهاردهم جدول رده بندي رفت. هيچ وقت غير مستقيم به من نگفت که من را نمي خواهد. اينکه او در مصاحبه‌هايش در مورد من نظر مي‌داد، اصلا در سطح من نبود. حالا يک سال به خاطر يک سري مسائل قهرمان شده بودند و در همه سال هاي ديگر تيمش در حال سقوط است. آن يک سال هم اول برنامه صحبت کرديم. ايشان نمي تواند صحبت کند. ايشان در اولين مصاحبه مطبوعاتي اش مي گويد قرارداد من 40 ميليون تومان است ولي من گفتم قرارداد سفيد مي بندم. هي مي روند و مي آمدند. هزينه باشگاه که مي خواستند، تعديل کنند، از سال قبل بالاتر شده بود. گفتند مي‌خواهيم پاي دلال ها را ببنديم ولي باشگاه سپاهان ساختمان شيکي به اسم باغ فردوس دارد و چه دليل دارد که قراردادها در خانه سرمربي بسته شود؟!  به هواي جوان گرايي دلالي کردند. سه بازيکن برزيلي آوردند و نيم فصل ردش کردند. دروازه باني آوردند که دو سال در سپاهان ماند و آن هم جريان دارد. جوانان آکادمي را رد کردند. شما يک بازيکن جوان نام ببريد که از تيم آن زمان معرفي شده باشد. تيم را همينطور دگرگون کردند. همه اين ها پول دلالي در آن بود. چه دليل داشت که اينکار را بکنيد و بعد مجبور بشويد اميرقلعه نويي را بياوريد تا تيم را دوباره به کورس مدعيان برگرداند. من مشکلي با آقاي باقريان و ويسي نداشتم. آنها بودند که مدام مصاحبه هاي ضد و نقيض عليه من انجام مي‌دادند. چند موضوع را بايد از حرف هاي من بفهميد. اول اينکه دليلي نداشت قرارداد بازيکنان در خانه بسته شود. دوم اينکه سه روز تمرين مي کنيد و قهر مي کنيد، چون مسئول امور مالي گفته هزينه هايي که در برزيل انجام داده ايد را بياوريد. در نيم فصل هم آندو، چشمي و جپاروف به ويسي پيشنهاد شد و گفت نمي خواهم ولي اولين بازي فيکس بازي کرد. عملکرد هر کسي مشخص است. زماني که از تيم جدا شدم، تيم براي قهرماني مي جنگيد. با تمام وجودم براي تيم ملي و سپاهان بازي کردم و منتي هم بر کسي نيست. عملکرد آنها هم مشخص است.
خداحافظي اختياري يا اجبار در خداحافظي؟ 
بايد از آقاي روشنايي سرپرست استقلال خوزستان تشکر کنم. ايشان به من پيشنهاد دادند. آقاي مهاجري، آقاي کاظمي و آقاي رسول خطيبي هم به من پيشنهاد دادم. بدنم آماده بود ولي برنامه داشتم که يکسال ديگر در سپاهان بازي کنم و از فوتبال خداحافظي کنم ولي شرايط اينطوري که مي خواستم پيش نرفت و متاسفانه نتوانستم داخل زمين خداحافظي کنم. (عقيلي نزديک به 310 بازي براي سپاهان در جام هاي مختلف انجام داد و 40 گل زد و آخرين ديدار او هم مثل محرم در دربي اصفهان رقم خورده است).
-  سوال هاي کوتاه: 
*بهترين بازي: بازي دوستانه با فنرباغچه سپاهان. سالي بود که ما قهرمان شديم. اين بازي يک بر يک شد. بازي بسيار سنگيني براي هر دو تيم بود.
*بزرگترين حسرت: بازي نکردن در يک تيم خوب اروپايي .
*اتفاق خنده دار در ميان بازي: بازي با استقلال بود که داشتيم گل مي خورديم و هاشم داشت کشش مي گرفت. گفت اگر کشش نگيرم، کش مي آيم.
*از بچگي طرفدار کدام تيم بوده‌اي؟ سپاهاني که نبودي؟ بله سپاهاني نبوده‌ام ولي سپاهاني شدن مهم است. مثلا الان که وارد يک جمع استقلالي و پرسپوليسي مي شوم، هر دويشان براي من کري مي خوانند و اين مهم است. بزار بگويم ديگر. پرسپوليس را دوست داشتم و پرسپوليس هم بازي کردم ولي حتي از جواني که سپاهان نرفته بودم، خيلي به اين دو تيم احترام مي گذاشتم و سپاهان هم با خودش احترام آورد. ببينيد شما تلويزيون را که روشن مي کنيد، يا پرسپوليس را مي بينيد يا استقلال. روزنامه ها هم همينطور. بزرگ که شدو و حرفه اي بازي مي کردم، بيشتر به بازي خوب توجه مي کردم. هر تيمي بهتر بازي مي کرد، طرفدار آن تيم بودم. بعد هم که سپاهان ابهت خودش را نشان داد.
*احسان حاج صفي: يکي از بادوام ترين و بهترين بازيکن هاي ده سال اخير فوتبال ايران.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد