تسنيم/ ليگ تکواندو در شرايطي قرار است در سال منتهي به المپيک برگزار شود که تمامي مربيان ملي رده‌هاي مختلف به صورت همزمان با تيم‌هاي باشگاهي همکاري مي‌کنند.
برگزاري رقابت‌هاي ليگ تکواندو در فصل جاري با حواشي و حرف و حديث‌هاي بسياري همراه شده است. در حالي که ابتدا برگزاري يا عدم برگزاري اين مسابقات با مخالفت و موافقت‌هايي از سوي تيم‌هاي شرکت کننده همراه بود، در نهايت مسئولان فدراسيون و سازمان ليگ تصميم بر برگزاري مسابقات با شکل و شمايل جديد گرفتند، اما زمان برگزاري اين مسابقات با توجه به شيوع موج سوم ويروس کرونا در کشور همچنان نامشخص است.
با اعلام مسئولان سازمان ليگ مهلت واريز مبلغ ورودي تيم‌هاي شرکت کننده در مسابقات تمديد شد تا مشخص شود عزم جدي براي برگزاري مسابقات از سوي مسئولان سازمان ليگ وجود دارد. در اين ميان تيم‌هاي شرکت کننده نيز با توجه به برگزاري مسابقات، از ماه‌هاي گذشته  مشغول بستن تيم‌هاي خود هستند تا با بهترين ترکيب و شرايط در فصل جاري حضور داشته باشند.
نکته مهم در فصل نقل و انتقالات ليگ تکواندو فصل جاري، حضور پررنگ و برجسته مربيان ملي براي فعاليت در تيم‌هاي مختلف است. موضوعي که در ساليان گذشته نيز شاهد آن بوديم، اما در فصل جاري عملاً شاهد حضور مستقيم و غير مستقيم تمامي مسئولان و مربيان رده‌هاي مختلف ملي  تکواندو کشور در ليگ هستيم.
طبق اخبار منتشر شده تيم فتح صدر البرز اولين سال فعاليت خود در ليگ برتر تکواندو مردان را با حضور هادي ساعي، مدير تيم‌هاي ملي در نقش مديرفني و علي محمد بسحاق، مربي تيم ملي تکواندو به عنوان سرمربي آغاز خواهد کرد تا نشان دهد براي موفقيت در ليگ برتر برنامه‌ريزي دارد. اين در حالي است که وحيد عبداللهي ديگر مربي تيم ملي تکواندو کشورمان نيز پس از جدايي از باشگاه کن قرار است با اين تيم همکاري داشته باشد.
طبق اعلام کيومرث چگيني، سرپرست تيم لوازم خانگي کن همکاري اين باشگاه با فريبرز عسکري، سرمربي تيم ملي مردان و مهرو کمراني، سرمربي تيم ملي بانوان به عنوان مشاور فني در فصل جاري با اين باشگاه‌ ادامه خواهد داشت. ريحانه فولادي و فاطمه صفرپور مربيان تيم ملي تکواندو بانوان نيز قرار است در فصل جاري به عنوان سرمربي، مربي يا مديرفني با اين باشگاه همکاري داشته باشند و در بخش مردان همچنان شاهد سرمربيگري محمدرضا زوار، سرمربي تيم ملي نوجوانان در اين باشگاه هستيم.
پيام خانلرخاني سرمربي جوان و موفق تيم ملي پاراتکواندو نيز مانند ساليان گذشته با تيم شهرداري ورامين در مسابقات حضور خواهد داشت تا براي تکرار عنوان قهرماني دو سال گذشته اين باشگاه تلاش کند.
با بررسي وضعيت تيم‌هاي ليگ تکواندو کشور به خوبي مشخص است که حضور مربيان ملي رده‌هاي مختلف در سال المپيک در ليگ فصل جاري پررنگ‌تر از فصول گذشته خواهد بود. موضوعي که نيازمند بررسي از سوي مسئولان سازمان تيم‌هاي ملي و فدراسيون خواهد بود تا مبادا اين همکاري باشگاهي منتج به آسيب به تيم ملي و تکواندو کشورمان نباشد.
در اينکه ويترين ليگ برتر تکواندو براي مربيان و مسئولان تيم‌هاي ملي از همکاري صِرف با تيم ملي جذاب‌تر است، شکي نيست اما اين موضوع و دلايل آن نيازمند بررسي از سوي مسئولان فدراسيون تکواندو است. اين در شرايطي است که معمولاً همکاري همزمان مربيان و مسئولان ملي با باشگاه‌ها در رشته‌اي ورزشي عرف نيست و فدراسيون‌ها براي جلوگيري از ايجاد شائبه و حرف و حديث‌هاي احتمالي اجازه همکاري مربيان ملي با باشگاه‌ها را نمي‌دهند.
قطعاً براي بررسي دقيق‌تر همکاري مربيان ملي با تيم‌هاي باشگاهي بايد پاي صحبت‌هاي اين نفرات نيز نشست تا از دلايل و انگيزه‌هاي آنها نيز مطلع شد. شايد يکي از موارد اصلي و مهم اين اتفاق انگيزه‌هاي مالي است که با توجه به حقوق‌هاي نه چندان خوب مربيان رشته‌هاي غير فوتبالي در ايران نتوان بابت اين کار به مربيان ملي خرده و ايرادي گرفت. از طرفي همکاري و فعاليت مربيان تيم‌هاي پايه و پاراتکواندو با باشگاه‌هاي ليگ برتر بزرگسالان مردان نيز تا حدودي پذيرفتني است، اما اينکه در سال منتهي به المپيک، کادرفني تيم‌هاي ملي به جاي تمرکز روي مسئوليت مهم خود، دغدغه حضور در رده‌هاي باشگاهي را داشته باشند، ايجاد سوال خواهد کرد. 
فدراسيون کشتي به عنوان يکي از رشته‌هاي پراميد کاروان ورزشي ايران براي فصل جاري مسابقات باشگاهي، قانون منع همکاري سرمربيان تيم‌هاي ملي بزرگسالان با باشگاه‌ها را اتخاذ کرد اگر چه با توجه به عدم دريافت حقوق توسط مربيان تيم‌هاي ملي ممنوعيتي براي همکاري آنها با تيم‌هاي باشگاهي ايجاد نکرد، اما با اين وجود و براي جلوگيري از حرف و حديث‌هاي احتمالي مربيان تيم ملي کشتي با هيچ باشگاهي همکاري نکردند.
همه اين تصميمات در شرايطي در ليگ برتر گرفته شده که  تکواندو ايران از لحاظ پتانسيل نيروي انساني در بخش مربيگري کمبودي احساس نمي‌کند و در حال حاضر بسياري از مربيان سابق تيم‌هاي ملي و قهرمانان سابق جهان و آسيا بيرون از گود هستند، اما به طور همزمان شاهد حضور و همکاري تمامي مربيان ملي با معدود تيم‌هاي باشگاهي هستيم. فرصتي که تيم‌هاي تکواندو کشورمان با اندکي جسارت امکان استفاده از آن را خواهند داشت و به جاي استفاده از تعداد اندکي مربي، شرايط همکاري را براي ساير قهرمانان کشورمان فراهم مي‌کند.
از طرفي بايد شأن و منزلت حضور در تيم ملي به حدي براي مربيان کشورمان بالا باشد که وقتي فرصت و افتخار همکاري با تيم ملي براي آنها فراهم شده، ديگر چشم به قبول مسئوليت در رده باشگاهي نداشته باشند و تمام تمرکز خود را روي تيم ملي بگذارند. فدراسيون تکواندو به عنوان متولي اين رشته بايد از لحاظ شرايط مالي شرايطي را فراهم کند تا حداقل مربيان رده ملي نيازمند قراردادهاي نه چندان بالاي ليگ برتر تکواندو نباشند و با تمام توان و بدون دغدغه به مسئوليت خود بپردازند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد