آخرين خبر/ هر‌چند‌ خراسان رضوي در رقابت‌‌‌هاي امسال ليگ برتر نماينده‌اي ندارد که البته جاي خالي آن به شدت احساس‌‌‌ مي‌شود، اما خوشبختانه خراساني‌‌‌‌ها در فصل جديد 2 نماينده در ليگ دسته اول واليبال کشور دارند که‌‌‌ مي‌توانند تا حدودي در ايجاد شور و هيجان در واليبال استان تاثير‌گذار‌ بوده و فرصت خوبي براي ديده شدن استعدادها به‌وجود آورند. 2 تيمي که از مشهد و نيشابور با حضور بازيکنان بومي در اين سطح از مسابقات شرکت کرده‌اند،‌‌‌ مي‌توانند تا حدودي جاي خالي نماينده ليگ برتر را پر کنند. اين در‌حالي است که بايد دست‌اندرکاران واليبالي‌ شرايطي را ايجاد کنند تا استاني داراي قدمت طولاني در رشته واليبال و با ظرفيت‌‌‌هاي فراوان‌، در آينده نماينده‌اي در حد‌و اندازه و شأن خراساني‌‌‌‌ها در ليگ برتر داشته باشد و‌ زنگ تفريح حريفان نباشد‌. خوشبختانه‌‌‌ مي‌توانيم اين ‌موضوع را به فال نيک بگيريم که نماينده‌‌‌هاي امسال استان در ليگ دسته اول واليبال، داراي حاميان مالي خوبي هستند و‌‌‌ مي‌توانيم به حضور مداوم آن‌ها در اين رشته پرطرفدار اميدوار باشيم. البته اين مسئله‌ حمايت‌‌‌هاي همه‌جانبه مسئولان را‌‌‌ مي‌طلبد و اين‌که تدابيري انديشيده شود تا انگيزه حاميان مالي براي سرمايه‌گذاري در واليبال بيشتر شود و‌ افراد فرصت‌طلب هم نتوانند سوء‌استفاده کنند، چراکه از اين دست تجربيات تلخ در خراسان رضوي زياد داشتيم. 

 ميزباني مشهدي‌‌‌‌ها
به‌هر‌‌ حال بيست‌و نهمين دوره مسابقات واليبال قهرماني باشگاه‌هاي دسته يک مردان ايران جام سردار شهيد حاج قاسم سليماني با حضور ۱۸‌تيم در 2 گروه مقدماتي از روز شنبه آغاز خواهد شد که شهر مشهد با همکاري باشگاه ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه‌‌‌‌‌، ميزباني گروه ‌‌‌‌‌الف‌‌‌‌‌ اين مسابقات را در سالن‌‌‌هاي مهران و 22 بهمن دانشگاه فردوسي بر‌عهده گرفته‌ که اين رويداد فرصت خيلي خوبي براي واليبال استان محسوب‌‌‌ مي‌شود. تيم‌هاي شهرداري جوان اروميه، مس‌رفسنجان، سروقامتان همدان، مقاومت بسيج، ملوان تهران، مجتمع فولاد خراسان نيشابور‌، اشتاد‌سازه و هوادار تهران در گروه‌(الف) اين مسابقات در مشهد با هم رقابت خواهند کرد و در گروه ‌‌‌‌‌ب‌‌‌‌‌ نيز تيم‌هاي رعد پدافند قم، سامسونگ جويبار، عقاب ملل اردبيل، پاس گرگان، صنايع اردکان، ايرانشيد چالوس، خوش سيماي آمل و هوشيار تبريز در اردبيل به مصاف هم مي‌روند. در پايان مرحله گروهي از هر گروه 4 تيم به مرحله ‌‌‌‌پلي‌آف صعود خواهند کرد و در‌نهايت از بين 8 تيم حاضر در ‌‌‌‌پلي‌آف‌، 2 تيم به ليگ برتر صعود‌‌‌ مي‌کنند. 2 تيم حاضر از خراسان رضوي در اين مسابقات هم شرايط متفاوتي دارند؛ چرا‌که تيم ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه‌‌‌‌‌ با بازيکنان جوان و بومي پا به ميدان‌‌‌ مي‌گذارد و تيم فولاد خراسان نيشابور هم با تيمي قوي و با هدف‌گذاري صعود به ليگ برتر به مصاف حريفان‌‌‌ مي‌رود.  
 جوان و بومي 
تيم واليبال ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه ‌امسال به عنوان نماينده مشهد در رقابت‌‌‌هاي ليگ دسته اول کشور حضور دارد و با بازيکنان بومي و جوان در اين سطح از مسابقات به ميدان‌‌‌ مي‌رود. اين تيم تمرينات خود را از خرداد ماه آغاز کرده و به‌نوعي جزو جوان‌ترين تيم در ليگ دسته اول محسوب‌‌‌ مي‌شود. سرمربي تيم ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه‌‌‌‌‌ درباره شرايط تيم براي حضور در مسابقات به خبرنگار ما‌‌‌ مي‌گويد:‌‌‌‌‌ «بيش از 5 ماه است که تمرينات خود را آغاز کرده‌ ‌‌‌‌‌و در اين مدت هم با توجه به شرايط کرونا، تمرينات را تعطيل نکرده‌ايم ‌‌‌‌‌و به لحاظ تمرينات توپي و بدنسازي کار‌‌‌هاي خوبي انجام داده‌ايم. تمام بازيکنان ما جوان و بومي هستند و بيشتر آن‌ها سابقه حضور در چنين سطحي از مسابقات را ندارند، اما مي‌توانند سرمايه‌‌‌‌هايي براي آينده واليبال استان محسوب شوند.‌» حامد صمدي‌‌‌ مي‌افزايد:‌‌‌‌‌ «با حمايت باشگاه‌، قرارداد تمام بازيکنان 5 ساله است و به‌دنبال اين هستيم که بيشتر روي اين بازيکنان کار شود‌. اين کار به‌نوعي آينده‌نگري براي واليبال مشهد محسوب‌‌‌ مي‌شود. در‌حال حاضر تيم ما در‌کنار تيم اروميه جزو جوان‌ترين تيم‌‌‌‌ها در ليگ دسته اول کشور است.‌‌‌‌‌» وي خاطرنشان‌‌‌ مي‌کند:‌‌‌‌‌ «ميزباني مشهد هم خيلي به نفع ما شده‌ و‌‌‌ مي‌توانيم از اين فرصت نهايت بهره را ببريم. البته مديريت باشگاه هم قول‌‌‌‌هايي داده‌ که ما بتوانيم ميزباني مرحله ‌‌‌‌پلي‌آف را هم بگيريم. به‌هر حال کار ما در ليگ امسال سخت است، ولي تيم جواني داريم و‌‌‌ مي‌توانيم براي آينده سرمايه‌گذاري کنيم. پنج‌شنبه هم همه بازيکنان تست کرونا‌‌‌ مي‌دهند که اميدواريم جواب آن منفي باشد و مشکلي در اين زمينه نداشته باشيم.‌‌‌‌‌» صمدي به تيم‌‌‌هاي مدعي اشاره‌‌‌ مي‌کند و‌‌‌ مي‌افزايد:‌‌‌‌‌ «تيم‌‌‌‌هايي همچون مس‌رفسنجان و فولاد خراسان‌نيشابور در گروه ما جزو مدعيان هستند که اميدواريم بازي‌‌‌هاي‌ خوبي مقابل‌شان ارائه دهيم.»
  صعود به ليگ برتر 
سرمربي تيم واليبال فولاد خراسان‌نيشابور در‌خصوص شرايط اين تيم به خبرنگار ما‌‌‌ مي‌گويد:‌‌‌‌‌ «‌۵۰ روز است در‌حال تمرين هستيم، ولي برنامه تمريني خود را طوري طراحي کرده بوديم که به زمان اوليه مسابقات يعني ‌۱۶‌مهرماه‌ برسيم. اما با توجه به شرايط کشور و به تعويق افتادن مسابقات و شرايط کرونا تمرينات‌ و نحوه بدنسازي ما نيز دچار تغييرات شد‌.» علي نقدي‌‌‌ مي‌افزايد: «يک‌ ماه پيش و درست بعد از بازي تدارکاتي با تيم اشتاد‌سازه مشهد و در راه برگشت ۷ نفر از بازيکنان و کادر فني ما به کرونا مبتلا شدند که مشکلاتي را براي ما ايجاد کرد، اما خوشبختانه با تعويق مسابقات از 2 هفته پيش تمام بازيکنان در اختيار‌مان بوده‌‌‌ ‌‌‌‌‌و هم‌اکنون با نزديک شدن به مسابقات سلامتي خود را به‌طور کامل به دست آورده‌‌اند ‌‌‌‌‌و با ‌شرايط خوبي که داريم، براي شروع مسابقات دور رفت ليگ دسته اول آمادگي کامل داريم.» وي خاطر‌نشان‌‌‌ مي‌کند‌: «مسابقات امسال با سال‌‌‌هاي گذشته متفاوت است‌، چرا‌که ‌به‌صورت متمرکز برگزار‌‌‌‌ و مانند تورنمنت‌‌‌هاي آسيايي و جهاني با وقفه‌‌‌هاي چند روزه دوباره از سر گرفته‌‌‌ مي‌شود که اين ‌موضوع آمادگي بالاي بازيکنان را‌‌‌ مي‌طلبد.» نقدي در‌خصوص پيش‌بيني‌اش از مسابقات عنوان مي‌کند: «پيش‌بيني در ليگ دسته يک بسيار سخت است، بازيکنان مستعد و شناخته نشده زياد هستند، به همين دليل تا زماني که وارد مسابقات نشويم و تيم‌‌‌‌ها را از نزديک نبينيم، شرايط يک تيم را نمي‌توانيم به درستي متوجه شويم. از بعضي‌ ‌تيم‌‌‌‌ها‌ به‌صورت اسمي شناخت داريم، ولي فيلمي از بازي‌‌‌هاي آن‌‌‌‌ها موجود نيست و بازي آن‌‌‌‌ها را نيز از نزديک نديده‌ايم.» سرمربي تيم نيشابور اظهار کرد: «هدف‌گذاري ما اين است که ابتدا در جمع ۴ تيم قرار بگيريم ‌و سپس صعود به ليگ‌برتر را داشته باشيم‌. ‌تلاش‌ مي‌کنيم که نتايج خوب و مناسبي بگيريم.» وي با اشاره به ميزباني شهر مشهد‌‌‌ مي‌گويد: «از ميزباني مشهد در هفته اول استقبال کرديم ‌و از اين موضوع خوشحال شديم. فاصله و آب‌و هواي نزديک‌ به نيشابور در‌کنار شناختي که اعضاي تيم از شرايط اين شهر دارند، مي‌تواند در هفته اول رقابت‌‌‌‌ها به ما کمک کند.»

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد