آخرین خبر/ هر‌چند‌ خراسان رضوی در رقابت‌‌‌های امسال لیگ برتر نماینده‌ای ندارد که البته جای خالی آن به شدت احساس‌‌‌ می‌شود، اما خوشبختانه خراسانی‌‌‌‌ها در فصل جدید 2 نماینده در لیگ دسته اول والیبال کشور دارند که‌‌‌ می‌توانند تا حدودی در ایجاد شور و هیجان در والیبال استان تاثیر‌گذار‌ بوده و فرصت خوبی برای دیده شدن استعدادها به‌وجود آورند. 2 تیمی که از مشهد و نیشابور با حضور بازیکنان بومی در این سطح از مسابقات شرکت کرده‌اند،‌‌‌ می‌توانند تا حدودی جای خالی نماینده لیگ برتر را پر کنند. این در‌حالی است که باید دست‌اندرکاران والیبالی‌ شرایطی را ایجاد کنند تا استانی دارای قدمت طولانی در رشته والیبال و با ظرفیت‌‌‌های فراوان‌، در آینده نماینده‌ای در حد‌و اندازه و شأن خراسانی‌‌‌‌ها در لیگ برتر داشته باشد و‌ زنگ تفریح حریفان نباشد‌. خوشبختانه‌‌‌ می‌توانیم این ‌موضوع را به فال نیک بگیریم که نماینده‌‌‌های امسال استان در لیگ دسته اول والیبال، دارای حامیان مالی خوبی هستند و‌‌‌ می‌توانیم به حضور مداوم آن‌ها در این رشته پرطرفدار امیدوار باشیم. البته این مسئله‌ حمایت‌‌‌های همه‌جانبه مسئولان را‌‌‌ می‌طلبد و این‌که تدابیری اندیشیده شود تا انگیزه حامیان مالی برای سرمایه‌گذاری در والیبال بیشتر شود و‌ افراد فرصت‌طلب هم نتوانند سوء‌استفاده کنند، چراکه از این دست تجربیات تلخ در خراسان رضوی زیاد داشتیم. 

 میزبانی مشهدی‌‌‌‌ها
به‌هر‌‌ حال بیست‌و نهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های دسته یک مردان ایران جام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور ۱۸‌تیم در 2 گروه مقدماتی از روز شنبه آغاز خواهد شد که شهر مشهد با همکاری باشگاه ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه‌‌‌‌‌، میزبانی گروه ‌‌‌‌‌الف‌‌‌‌‌ این مسابقات را در سالن‌‌‌های مهران و 22 بهمن دانشگاه فردوسی بر‌عهده گرفته‌ که این رویداد فرصت خیلی خوبی برای والیبال استان محسوب‌‌‌ می‌شود. تیم‌های شهرداری جوان ارومیه، مس‌رفسنجان، سروقامتان همدان، مقاومت بسیج، ملوان تهران، مجتمع فولاد خراسان نیشابور‌، اشتاد‌سازه و هوادار تهران در گروه‌(الف) این مسابقات در مشهد با هم رقابت خواهند کرد و در گروه ‌‌‌‌‌ب‌‌‌‌‌ نیز تیم‌های رعد پدافند قم، سامسونگ جویبار، عقاب ملل اردبیل، پاس گرگان، صنایع اردکان، ایرانشید چالوس، خوش سیمای آمل و هوشیار تبریز در اردبیل به مصاف هم می‌روند. در پایان مرحله گروهی از هر گروه 4 تیم به مرحله ‌‌‌‌پلی‌آف صعود خواهند کرد و در‌نهایت از بین 8 تیم حاضر در ‌‌‌‌پلی‌آف‌، 2 تیم به لیگ برتر صعود‌‌‌ می‌کنند. 2 تیم حاضر از خراسان رضوی در این مسابقات هم شرایط متفاوتی دارند؛ چرا‌که تیم ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه‌‌‌‌‌ با بازیکنان جوان و بومی پا به میدان‌‌‌ می‌گذارد و تیم فولاد خراسان نیشابور هم با تیمی قوی و با هدف‌گذاری صعود به لیگ برتر به مصاف حریفان‌‌‌ می‌رود.  
 جوان و بومی 
تیم والیبال ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه ‌امسال به عنوان نماینده مشهد در رقابت‌‌‌های لیگ دسته اول کشور حضور دارد و با بازیکنان بومی و جوان در این سطح از مسابقات به میدان‌‌‌ می‌رود. این تیم تمرینات خود را از خرداد ماه آغاز کرده و به‌نوعی جزو جوان‌ترین تیم در لیگ دسته اول محسوب‌‌‌ می‌شود. سرمربی تیم ‌‌‌‌‌اشتاد‌سازه‌‌‌‌‌ درباره شرایط تیم برای حضور در مسابقات به خبرنگار ما‌‌‌ می‌گوید:‌‌‌‌‌ «بیش از 5 ماه است که تمرینات خود را آغاز کرده‌ ‌‌‌‌‌و در این مدت هم با توجه به شرایط کرونا، تمرینات را تعطیل نکرده‌ایم ‌‌‌‌‌و به لحاظ تمرینات توپی و بدنسازی کار‌‌‌های خوبی انجام داده‌ایم. تمام بازیکنان ما جوان و بومی هستند و بیشتر آن‌ها سابقه حضور در چنین سطحی از مسابقات را ندارند، اما می‌توانند سرمایه‌‌‌‌هایی برای آینده والیبال استان محسوب شوند.‌» حامد صمدی‌‌‌ می‌افزاید:‌‌‌‌‌ «با حمایت باشگاه‌، قرارداد تمام بازیکنان 5 ساله است و به‌دنبال این هستیم که بیشتر روی این بازیکنان کار شود‌. این کار به‌نوعی آینده‌نگری برای والیبال مشهد محسوب‌‌‌ می‌شود. در‌حال حاضر تیم ما در‌کنار تیم ارومیه جزو جوان‌ترین تیم‌‌‌‌ها در لیگ دسته اول کشور است.‌‌‌‌‌» وی خاطرنشان‌‌‌ می‌کند:‌‌‌‌‌ «میزبانی مشهد هم خیلی به نفع ما شده‌ و‌‌‌ می‌توانیم از این فرصت نهایت بهره را ببریم. البته مدیریت باشگاه هم قول‌‌‌‌هایی داده‌ که ما بتوانیم میزبانی مرحله ‌‌‌‌پلی‌آف را هم بگیریم. به‌هر حال کار ما در لیگ امسال سخت است، ولی تیم جوانی داریم و‌‌‌ می‌توانیم برای آینده سرمایه‌گذاری کنیم. پنج‌شنبه هم همه بازیکنان تست کرونا‌‌‌ می‌دهند که امیدواریم جواب آن منفی باشد و مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.‌‌‌‌‌» صمدی به تیم‌‌‌های مدعی اشاره‌‌‌ می‌کند و‌‌‌ می‌افزاید:‌‌‌‌‌ «تیم‌‌‌‌هایی همچون مس‌رفسنجان و فولاد خراسان‌نیشابور در گروه ما جزو مدعیان هستند که امیدواریم بازی‌‌‌های‌ خوبی مقابل‌شان ارائه دهیم.»
  صعود به لیگ برتر 
سرمربی تیم والیبال فولاد خراسان‌نیشابور در‌خصوص شرایط این تیم به خبرنگار ما‌‌‌ می‌گوید:‌‌‌‌‌ «‌۵۰ روز است در‌حال تمرین هستیم، ولی برنامه تمرینی خود را طوری طراحی کرده بودیم که به زمان اولیه مسابقات یعنی ‌۱۶‌مهرماه‌ برسیم. اما با توجه به شرایط کشور و به تعویق افتادن مسابقات و شرایط کرونا تمرینات‌ و نحوه بدنسازی ما نیز دچار تغییرات شد‌.» علی نقدی‌‌‌ می‌افزاید: «یک‌ ماه پیش و درست بعد از بازی تدارکاتی با تیم اشتاد‌سازه مشهد و در راه برگشت ۷ نفر از بازیکنان و کادر فنی ما به کرونا مبتلا شدند که مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد، اما خوشبختانه با تعویق مسابقات از 2 هفته پیش تمام بازیکنان در اختیار‌مان بوده‌‌‌ ‌‌‌‌‌و هم‌اکنون با نزدیک شدن به مسابقات سلامتی خود را به‌طور کامل به دست آورده‌‌اند ‌‌‌‌‌و با ‌شرایط خوبی که داریم، برای شروع مسابقات دور رفت لیگ دسته اول آمادگی کامل داریم.» وی خاطر‌نشان‌‌‌ می‌کند‌: «مسابقات امسال با سال‌‌‌های گذشته متفاوت است‌، چرا‌که ‌به‌صورت متمرکز برگزار‌‌‌‌ و مانند تورنمنت‌‌‌های آسیایی و جهانی با وقفه‌‌‌های چند روزه دوباره از سر گرفته‌‌‌ می‌شود که این ‌موضوع آمادگی بالای بازیکنان را‌‌‌ می‌طلبد.» نقدی در‌خصوص پیش‌بینی‌اش از مسابقات عنوان می‌کند: «پیش‌بینی در لیگ دسته یک بسیار سخت است، بازیکنان مستعد و شناخته نشده زیاد هستند، به همین دلیل تا زمانی که وارد مسابقات نشویم و تیم‌‌‌‌ها را از نزدیک نبینیم، شرایط یک تیم را نمی‌توانیم به درستی متوجه شویم. از بعضی‌ ‌تیم‌‌‌‌ها‌ به‌صورت اسمی شناخت داریم، ولی فیلمی از بازی‌‌‌های آن‌‌‌‌ها موجود نیست و بازی آن‌‌‌‌ها را نیز از نزدیک ندیده‌ایم.» سرمربی تیم نیشابور اظهار کرد: «هدف‌گذاری ما این است که ابتدا در جمع ۴ تیم قرار بگیریم ‌و سپس صعود به لیگ‌برتر را داشته باشیم‌. ‌تلاش‌ می‌کنیم که نتایج خوب و مناسبی بگیریم.» وی با اشاره به میزبانی شهر مشهد‌‌‌ می‌گوید: «از میزبانی مشهد در هفته اول استقبال کردیم ‌و از این موضوع خوشحال شدیم. فاصله و آب‌و هوای نزدیک‌ به نیشابور در‌کنار شناختی که اعضای تیم از شرایط این شهر دارند، می‌تواند در هفته اول رقابت‌‌‌‌ها به ما کمک کند.»

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید