وطن امروز/ پرسپوليس با توجه به محروميت عجيب آل‌کثير و همچنين جدايي ناگهاني خليل‌زاده، حالا بشدت محتاج خريد بازيکن است اما مشکل بزرگ اين تيم نداشتن پول به اندازه کافي است. وضعيت مالي پرسپوليس مناسب نيست و جاي تعجب دارد که در چنين شرايطي، وزارت ورزش و جوانان مديرعامل اين باشگاه را به سمت مهم ديگري گمارده است. جعفر سميعي در نخستين حضورش در تمرين پرسپوليس، در جمع سرخپوشان صريح اعلام کرد حساب باشگاه خالي است. او البته تاکيد کرد اهل وعده دادن هم نيست.

مديرعامل جديد پرسپوليس که با هدف مبارزه با فساد وارد اين باشگاه شده، در همين ابتداي ورود خود اعلام بي‌پولي کرد؛ آن هم در تيمي که بازيکنان طلب‌هاي سنگيني از آن دارند؛ از درصدهاي باقي‌مانده از فصل گذشته و آپشن‌ها تا پيش‌پرداختي‌هاي فصل جديد. در واقع بازيکنان پرسپوليس براي فصل جديد درصدي نگرفته‌اند؛ به جز ۲ بازيکن جديد. اينکه هدف سميعي از بيان صريح بي‌پولي به بازيکنان چه بوده، خودش بايد در موردش توضيح بدهد اما آنچه شواهد نشان مي‌دهد باشگاهي که به‌موقع نتواند مطالبات بازيکنانش را بدهد، خيلي زود تبعات آن را خواهد ديد. پرسپوليس نماد چنين ضررهايي است. مهدي ترابي به همين راحتي از باشگاه جدا شد؛. هر چند او وعده داده مطالباتش را به باشگاه پرسپوليس مي‌بخشد اما تا امروز که خبري از آن نشده است. شجاع خليل‌زاده هم نمونه ديگري از همين جريان است.
شايد مديرعامل جديد هنوز نمي‌داند در چه فضايي قرار گرفته و نمي‌داند طبق قوانين فيفا اگر بازيکنان تيمش به‌موقع مطالبات خود را نگيرند، براحتي مي‌توانند دست پرسپوليس را در حنا بگذارند. در اين شرايط که قاعدتا تهيه پول کار راحتي نيست و قطعا هم همه دغدغه‌هاي اين باشگاه فقط مسائل مالي نيست، وزير ورزش و جوانان روز گذشته در اقدامي عجيب سميعي را به سرپرستي حراست وزارت ورزش منصوب کرد تا تعجب همگان بيشتر شود. باشگاهي مثل پرسپوليس داراي ابعاد مختلفي است و حتي يک مديرعامل به‌تنهايي نمي‌تواند از پس امور آن برآيد. چگونه مي‌شود وزير ورزش کسي را که تا پيش از حضورش در باشگاه مدير حراست وزارت بوده را با حفظ سمت در پرسپوليس به عنوان سرپرست حراست وزارت ورزش منصوب مي‌کند؟ بي‌شک حراست وزارت ورزش داراي مسائل مختلف و رسيدگي‌هاي پرشمار است.
وزارت ورزش درباره چنين انتصاب‌هايي اهل شفاف‌سازي هم نيست تا بلکه براي افکار عمومي مشخص شود چرا بايد نيرويي که قبلا در همين سمت بوده و از سوي وزير براي مديرعاملي پرسپوليس مأمور مي‌شود، همزمان کار قبلي خودش را هم ادامه دهد؟!! اين روزها يکي از دغدغه‌هاي مهم سميعي بايد جذب بازيکن باشد تا سرخپوشان تقويت شوند. با اين حساب خالي، چگونه قرار است چنين اتفاقي بيفتد؟ اصلا آيا او فرصتي براي فکر کردن به اين موارد دارد؟
* تماس براي تحمل شرايط بد مالي
مديرعامل پرسپوليس پس از دريافت گزارش مالي اين باشگاه با يحيي گل‌محمدي، سرمربي تيم درباره وضعيت اقتصادي سرخپوشان گفت‌وگو کرد. جعفر سميعي پس از انتخاب به عنوان مديرعامل باشگاه پرسپوليس وضعيت مالي و حقوقي سرخپوشان را مورد بررسي قرار داد تا در جريان بدهي‌هاي داخلي و احکام مربوط به فيفا بابت ‌طلب مربيان و بازيکنان خارجي پيشين سرخپوشان قرار بگيرد. سميعي که يکي از اهداف خود را حل مشکلات مالي اين باشگاه عنوان کرده بود با حساب خالي باشگاه روبه‌رو شده است؛ باشگاهي که نزديک به ۶ ميليارد تومان براي پرداخت قسط اول قرارداد فصل جاري برخي بازيکنان خود بدهي دارد اما فقط حدود 8 ميليون تومان در حسابش است. سميعي که سعي کرده است رابطه خود با يحيي گل‌محمدي، سرمربي پرسپوليس را نزديک کند به طور مرتب با وي در ارتباط است و گزارش مالي باشگاه را نيز به گل‌محمدي انتقال داده است. سميعي از گل‌محمدي خواسته تمرکز بازيکنان را تا فينال ليگ قهرمانان آسيا حفظ کند و او نيز تلاش خود را براي تزريق پول به باشگاه خواهد کرد تا سرخپوشان بدون مشکل سراغ جام قهرماني در آسيا بروند. برخي بازيکنان تازه‌وارد پرسپوليس همچون احسان پهلوان و حامد لک تاکنون دريافتي‌اي از باشگاه نداشته‌اند و همانند بازيکنان فصل گذشته اين تيم منتظر پول هستند.
* گزينه‌هاي خريد با جيب خالي
از سوي ديگر باشگاه پرسپوليس هنوز 9 روز ديگر فرصت دارد تا آخرين خريد نقل و انتقالاتي‌اش را ثبت کند. سرخ‌هاي پايتخت با 7 خريد نقل و انتقالاتي به استقبال ليگ قهرمانان آسيا رفتند و توانستند با اثربخشي همين بازيکنان و تجربه ستاره‌هاي سابق، به فينال اين رقابت‌ها برسند. اما پيش از بازي نيمه‌نهايي، محروميت عيسي آل‌کثير تمام برنامه‌هاي يحيي گل‌محمدي براي ليگ بيستم را به هم ريخت و باعث شد قرمزپوشان دوباره به بازار نقل و انتقالاتي بازگردند. اگر چه آنها تصميم دارند با وکيل خود و مهاجم دزفولي به دادگاه عالي ورزش بروند اما زمزمه‌هاي جدي در کادر فني اين تيم، از خط زدن عيسي آل‌کثير خبر مي‌دهد؛ بازيکني که تا فروردين 1400 نمي‌تواند براي پرسپوليس بازي کند و منطقي است که کادرفني تصميم بگيرد با سهميه او، يک بازيکن ليگ برتري ديگر بخرد. با توجه به جدايي علي عليپور، کريستين اوساگونا و آنتوني استوکس، خريد يک مهاجم ضروري به نظر مي‌رسد اما از سوي ديگر جدايي محمد نادري، شجاع خليل‌زاده و محمد انصاري (احتمالي) کمبود مدافع را نيز در اين تيم به وجود آورده است. به هر حال با توجه به اينکه 16 تيم ليگ برتري خريدهاي خود را انجام داده‌ و همچنين برخي بازيکنان حضور در خارج از کشور را انتخاب کرده‌اند، يحيي گل‌محمدي انتخاب‌هاي محدودي پيش رو دارد و تعداد آنها حتي به انگشتان يک دست هم نمي‌رسد.
1- رضا قوچان‌نژاد: نام او هميشه در اطراف باشگاه پرسپوليس شنيده شده اما هيچگاه اين انتقال عملي نشده است. اين فصل گوچي مورد توجه تراکتور هم قرار گرفت اما درخواست 550 هزار دلاري او در کنار هزينه رضايت‌نامه سبب شد حضورش در جمع تي‌تي‌ها منتفي شود. با توجه به محدوديت مالي شديد پرسپوليس، اين خريد چيزي شبيه غيرممکن بود. با اين حال منابع غيررسمي از تماس شخصي يحيي گل‌محمدي با اين بازيکن خبر مي‌دهند و شايد مهاجم تيم زووله، با حضور در فوتبال ايران فضاي ليگ برتر را به کلي تغيير دهد.
2- پيمان بابايي: مهاجم 26 ساله اهل تبريز در ۲ فصل گذشته عملکرد خوبي در ليگ آذربايجان داشت. او البته تحت قرارداد ماشين‌سازي است و براي جدايي بايد رضايت اين تيم را جلب کند در غير اين صورت مثل بسياري از فوتباليست‌هاي ديگر، گذرش به کميته تعيين وضعيت خواهد افتاد. با اين حال شايعات بسيار زيادي پيرامون حضور او در جمع سرخپوشان پايتخت وجود دارد و غيبت پيمان در تمرينات و بازي‌هاي ماشين‌سازي هم اين شايعات را بيشتر و بيشتر کرده است.
3- رضا شکاري: او به صورت ناگهاني قرارداد خود را يک‌طرفه با تراکتور فسخ کرد و به همکاري يک ساله‌اش با پرشورها خاتمه داد. شکاري در حالي از سوي برخي رسانه‌ها گزينه خريد پرسپوليس شده که فصل نااميدکننده‌اي را با تراکتور سپري کرد اما همچنان نمايش‌هايش به عنوان بازيکني جوان در ترکيب ذوب‌آهن، در ذهن هواداران فوتبال مانده است. شکاري البته مهاجم نوک نيست و مي‌تواند به عنوان مهاجم سايه و هافبک هجومي نقش‌آفريني کند.
4- عليرضا آرتا: اين بازيکن همان فوتباليستي است که در پايان ليگ هجدهم مورد توجه برانکو ايوانکوويچ قرار گرفت و نامش در ليست آخر برانکو به ايرج عرب هم بود اما جدايي ايوانکوويچ سبب شد هرگز پرسپوليسي نشود. حالا بار ديگر وي مورد توجه سرخ‌ها قرار گرفته اما نکته مهم اين است که مدافع سابق تيم جوانان با گل‌گهر قرارداد بسته و جدايي‌اش کار مشکلي خواهد بود.
5- ايمان سليمي: مدافع سابق تيم تراکتور که او هم با وجود داشتن قرارداد، همکاري‌اش با تراکتور را قطع کرد، حالا براي خط دفاعي گزينه پرسپوليس شده است. با اين حال به نظر مي‌رسد رضايت‌نامه سليمي براي فوتبال اروپا صادر شده و نمي‌تواند به اين سادگي‌ها با پرسپوليس قرارداد ببندد. خود او نيز به حضور در فوتبال اروپا علاقه‌مند است.
6- شاهين طاهرخاني: مدافع سابق استقلال که روز دوشنبه از اين تيم جدا شد، يکي ديگر از بازيکناني است که نامش در نزديکي پرسپوليس شنيده مي‌شود. طاهرخاني۲۳ ساله است و فصل گذشته جزو مدافعان استقلال به شمار مي‌رفت.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد