طرفداری/ هنوز برای قضاوت زود است اما بدون تعارف، نبود سرمربی های با کیفیت خارجی در دو هفته ای که از شروع لیگ بیستم می گذرد، کاملا به چشم می آید
اتفاق هایی که در دو هفته اول لیگ برتر افتاده اگر چند هفته دیگر هم تکرار شود، شاید همه را به این نتیجه برساند که لیگ بدون مربی های با کیفیت خارجی اتفاق خوبی نیست.
اغراق نیست اگر بگوییم لیگ برتر فوتبال ایران در سال های اخیر بخش عمده ای از جذابیت های خود را مدیون برخی مربی های با کیفیت خارجی بوده است، از برانکو گرفته که در 4 سال حضور در ایران پرسپولیس را به قدرت بلامنازع فوتبال ایران تبدیل کرد تا مربی هایی مثل شفر، استراماچونی، تونی اولیویرا، مصطفی دنیزلی، گابریل کالدرون، حتی زلاتکو کرانچار و پائولو سرجیو و دراگان اسکوچیچ که هر کدام در دوره ای توانستند نقشی در پیشرفت لیگ برتر فوتبال ایران داشته باشند.
اما نوسانات ارز تحت تاثیر تحریم ها باعث شد تا مدیران رده بالای ورزش و البته فوتبال دست به اقدامی غیر متعارف بزنند و ورود مربی های خارجی را ممنوع کنند، اتفاقی که بی تردید در دراز مدت تاثیرات منفی روی فوتبال خواهد گذاشت. این درست که آمار شکایت های خارجی ها در فیفا و میزان جریمه هایی که فوتبال ایران به شاکیان خارجی می داد، به شدت افزایش یافته بود اما آنهایی که این قانون را گذاشتند انگار به کاهش کیفیت لیگ فکر نکردند.
اینکه مربی های با کیفیت خارجی حداقل در تیم های مدعی کار کنند، مربی های جوان فوتبال را می توانست مجاب کند سطح فنی خود را بالاتر ببرند اما حالا شرایط کمی فرق دارد، حالا دیگر شاید مربی های داخلی رقیبی برای خود نمی بینند و با همین سطح هم می توانند حضور روی نیمکت تیم های بزرگ فوتبال ایران را تجربه کنند، اتفاقی که نمونه های آن به وفور در لیگ بیستم دیده می شود.
آنچه مسلم است نبود مربی های با کیفیت خارجی در بازی های ابتدایی لیگ بیستم کاملا مشهود است و به نظر می رسد ادامه اجرای این قانون می تواند سطح فوتبال ایران را به شکل قابل اعتنایی پایین بیاورد.
در این بین به نظر می رسد حضور مربی های خارجی می تواند سطح مربی های داخلی را هم بالا بیاورد تا در نهایت به رشد فوتبال ایران کمک شود. وقتی برانکوها و استراماچونی ها در ایران کار کنند، مربیان ایرانی ناچارند برای رقابت با آنها خود را به روز نگه دارند و هر روز دنبال یادگیری باشند اما در یک دایره بسته، خبری از تلاش برای به روز ماندن نخواهد بود. 
طی 14 بازی برگزار شده در فصل جدید، خیلی کم و واقعا به ندرت شاهد یک بازی تاکتیکی و جذاب بودیم و اگر گوش شنوا داشته باشیم زنگ خطر به صدا درآمده است!


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید