آخرین خبر/ جلسه مجمع فدراسیون فوتبال از ساعت ۱۰:۱۵ صبح دیروز به صورت آنلاین برگزار شد و اعضای مجمع به صورت آنلاین در این مجمع حاضر شدند تا با حضور مهدی محمدنبی، دبیر فدراسیون؛ حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون؛ مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر و جمعی از اعضای هیئت‌رئیسه جلسه‌ای رسمی برای تصویب اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال برگزار شود؛ جلسه‌ای که درنهایت خروجی مهم آن تصویب اساسنامه فدراسیون فوتبال با ۷۰ رای از ۷۳ عضو مجمع بود.

 گزارشی عجیب از عملکرد تیم ملی!
طبق روال همیشگی، گزارش از عملکرد تیم ملی فوتبال ایران بخشی از جلسه بود. البته نگارش این گزارش در نوع خود جالب بود و به نوعی تنظیم شده بود که گویا تیم ملی فوتبال کشورمان بعد از قهرمانی مقتدرانه در جام ملت‌های آسیا در انتخابی جام‌جهانی نیز بدون رقیب در صدر جدول گروه خود قرار دارد و خطر سقوط هم این تیم را تهدید نمی‌کند! در گزارشی که از عملکرد تیم ملی خوانده شد هیچ اشاره‌ای به شکست‌های اخبر فوتبال ایران نشده بود و مسلما خواندن چنین گزارشی که کاملا به دور از واقعیت است مشتی است نمونه خروار و به خوبی نشان می‌دهد که در فدراسیون فوتبال چه می‌گذرد!
 نقش صفر مجمع در اصلاح اساسنامه
حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال در بخشی از صحبت‌های خود در خصوص اصلاح اساسنامه گفت: «اصلاح اساسنامه کار سختی بود ولی تمام اعضای مجمع و وزیر ورزش در کنار ما بودند.» مسلما این ادعای بهاروند هم بی‌شباهت با گزارش عجیب از عملکرد تیم ملی نبود و به همان اندازه می‌توان آن را دور از واقعیت دانست. در طول پروسه اصلاح اساسنامه حرف مشترک تمام اعضای مجمع این بود که فدراسیون فوتبال با تکروی در حال پیش بردن یک پروژه ملی است. بر کسی پوشیده نیست که نقش اعضای مجمع در اصلاح اساسنامه صفر بوده و فقط بعد از اتمام کار اساسنامه جدید برای تایید و درنهایت تصویب به دست اعضا رسیده است!
 تعریف جدید از فدراسیون در اساسنامه جدید
طبق اعلام براتی، مسئول حقوقی فدراسیون در اساسنامه جدید فدراسیون به عنوان شخصیت مستقل حقوقی تعریف می‌شود. هیئت‌رئیسه جدید که انتخاب شد، تا یک سال بعد از آن فدراسیون فرصت دارد تعریف خود را به موسسه مستقل، غیرانتفاعی، غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی تبدیل کند. البته این تغییر شکل حقوقی باید به موجب بازنگری قوانین ملی ورزش باشد که با همکاری دولت، مجلس، فیفا و کنفدراسیون آسیا انجام می‌شود.
 افزایش تعداد اعضای مجمع
تعداد اعضا از ۷۵ نفر به ۸۹ نفر افزایش یافته و ۱۴ عضو اضافه شده‌اند. نکته دیگر تبدیل وضعیت وزیر ورزش است. این‌که بگوییم وزیر از مجمع حذف شده، درست نیست. وزیر حتی در دولت‌های بعدی در مجمع حاضر است اما وضعیتش تغییر کرده و از عضو صاحب رای به عضو افتخاری تبدیل شده است. عضو افتخاری فقط حق‌رای ندارد و در سایر موارد اختیاراتش را دارد.
 سرپرستی فقط 3 ماه
در اساسنامه جدید هرگاه پست دبیر کل یا هر یک از پست‌های دیگر به هر دلیل بلاتصدی شود، رئیس فدراسیون می‌تواند حداکثر به مدت 3 ماه سرپرست تعیین کند. بحث تعیین مدت زمانی برای فعالیت یک سرپرست به‌خصوص در زمان سرپرستی علی کفاشیان در کمیته فوتسال بسیار خبرساز شد. همان زمان منتقدان معتقد بودند سرپرست نمی‌تواند بیش از 3 ماه فعالیت کند که خلأ این قانون در اساسنامه قبل وجود داشت اما در اساسنامه جدید برطرف شده است.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید