آخرین خبر/ یکی از موضوعات مهم و قابل‌توجه که در ورزش استان مورد غفلت قرار گرفته، بحث نظارت و ساماندهی هیئت‌های ورزشی است که متاسفانه تاکنون برنامه مشخص و مدونی در این زمینه اجرایی نشده و اگر هم مواردی لحاظ شده، خیلی ناچیز بوده است. این در‌حالی است که بیش از‌40 هیئت ورزشی در خراسان‌رضوی وجود دارند که برخی از آن‌ها فعال هستند و برخی هم زنگ تفریح روسا شده‌ و به‌جای این‌که آنها دلسوز ورزشکاران و ورزش استان باشند، بدنبال منافع شخصی خودشان هستند و هیئت محلی برای به‌دست آوردن مناصب‌های سیاسی و اجتماعی آن‌ها شده‌، وگرنه تا به اینجای کار ساز‌و کاری مشخص برای افرادی که کاندیدای هیئت‌های ورزشی می‌شوند، وجود ندارد و هر‌کسی به خودش اجازه می‌دهد ‌وارد مدیریت یک هیئت ورزشی شود ودر پایان مدیریت 4 ساله، هیچ دستاوردی برای آن رشته ورزشی نداشته و جالب‌تر این‌که هیئت را با کلی بدهی و بهم ریختگی رها می‌کند. در این‌بین تنها کسانی که ضرر می‌کنند، ورزشکاران آن رشته خاص هستند که با هزار آرزو به پشتوانه هیئت‌های ورزشی بدنبال رسیدن به رویاهایشان هستند، ولی درنهایت قربانی بی‌تدبیری یک رئیس هیئت می‌شوند. این در‌حالی است که در آیین‌نامه و شرح وظایف هیئت‌های ورزشی آمده‌ که باید زمینه مساعد در جهت گسترش رشته ورزشی مربوطه، ایجاد ‌انگیزه و جذب آحاد مردم به امر ورزش، کشف‌و پرورش استعداد‌ها و بالا بردن سطح مهارت‌های ورزشی بر‌اساس اصول و مبانی پیش‌بینی شده و درنهایت قهرمان‌پروری گام بردارند که نیمی از هیئت‌های ورزشی هنوز در اندرخم یک کوچه‌اند و متاسفانه تاکنون نظارتی بر عملکرد آن‌ها هم نبوده است. 

 هیئت‌ها، زنگ تفریح روسا
در‌ یک دهه اخیر شاهد موارد زیادی در هیئت‌های ورزشی استان بوده‌ایم که روسای هیئت‌ها هیچ‌ و عملکرد درخشانی از خود نشان نداده و با وعده‌های پوچ توخالی بدنبال مقاصد شخصی خود بوده‌اند. موارد زیادی داریم که ورزشکاران به‌خاطر‌ سوءمدیریت یک رئیس هیئت، ورزش حرفه‌ای را رها کرده‌اند. حتی مواردی در زمینه مسائل انضباطی، اخلاقی، مالی و حتی جعل مدارک هم وجود داشته که این شرایط باعث می‌شود تا هیئت‌های ورزشی به‌جای رشد و گسترش، درجا بزنند و هیچ حرفی برای گفتن در سطح کشور نداشته باشند. وقتی فردی که مدیریت و تخصص خاصی در رشته مربوطه نداشته باشد، هیچ اقدام قابل‌توجهی نمی‌تواند در جهت پیشرفت آن رشته مربوطه بکند. متاسفانه برخی از روسای هیئت‌ها برای دفاع از مدیریت خود در رشته مربوط، به آمار و ارقام‌هایی اشاره کرده و مدعی هستند به نحو احسن کار انجام می‌دهیم. درصورتی‌‌ که باید بدانند‌ همه این کارهایی که مدنظر‌شان است، جزو وظایف اولیه آن‌ها‌ست‌، اما وقتی در زمینه قهرمان‌پروری و داشتن ملی‌پوش صحبت می‌شود، هیچ حرفی برای گفتن ندارند و دنبال بهانه‌جویی هستند. چرا باید شرایط به صورتی رقم بخورد که یک هیئت ورزشی به انحصار عده‌ای در بیاید و همه جامعه آن رشد ورزشی را طرد کنند و خانوادگی به اداره هیئت ورزشی بپردازند. البته در مقابل هم برخی از هیئت‌های ورزشی در طول سال برنامه‌های خوبی برای توسعه و گسترش رشته ورزشی مربوطه دارند که اداره کل ورزش و جوانان باید هر ساله بر اساس ارزیابی‌های مختلف، هیئت‌های فعال و غیر‌فعال را رسانه‌ای کند تا جدای از رقابت، باعث شور ‌و هیجان بیشتری بین هیئت‌های ورزشی شود. در ‌یک سال اخیر هم بحث جعل مدرک مطرح شده‌ که روسای برخی هیئت‌ها همچون بوکس، قایقرانی و جودو دست به چنین اقدامی زده‌اند. باعث تاسف است که چرا قبل از برگزاری مجمع، استعلامی از مدارک این افراد گرفته نشده‌ تا چنین مسائلی به وجود نیاید. 
 استعدادسوزی در هیئت‌ها
در مجموع هیئت‌های ورزشی نیاز به بازسازی دارند؛ چرا‌که بعد از این‌همه سال هنوز اساسنامه هیئت‌های ورزشی بروزرسانی نشده‌ و مشخص نیست که حیطه وظایف اصلی‌شان چیست. این‌که دولتی هستند یا جزو سازمان‌های مردم‌نهاد محسوب می‌شوند.‌ حتی برخی از روسای هیئت‌های ورزشی در‌ زمینه اطلاع‌رسانی اخبار هم ضعف اساسی داشته و کمتر تمایل دارند در تیررس انتقادها باشند. همچنین برخی شایعات و شائبه‌هایی نیز درباره مجامع هیئت‌های ورزشی مطرح می‌شود مبنی بر این‌که انتخابات برخی از هیئت‌های ورزشی مهندسی و‌ رئیس هیئت قبل از رای‌گیری مشخص شده‌ است.‌ حتی انتقادهایی مطرح است که چرا کارمندان اداره‌کل ورزش‌و جوانان در بدنه هیئت‌های ورزشی حضور دارند و این باعث یک سری سوء‌استفاده‌هایی می‌شود. امیدواریم سازو‌کاری فراهم شود تا نظارت‌ها به‌جای دخالت‌ها در هیئت‌های ورزشی بیشتر شود و شاهد رونق رشته‌های مختلف ورزشی در سطح کشور باشیم تا به‌جای استعداد‌سوزی، به سمت استعداد‌پروری برویم.
 به‌دنبال نظارت 
به‌تازگی دیده شده که مسئولان اداره‌کل ورزش‌و جوانان در دیدارهای جداگانه با اعضای هیئت‌های ورزشی جلسه داشته و به بررسی نقاط قوت و ضعف آن‌ها پرداخته‌اند که باید از این جنس کار‌ها بیشتر شود که معاون ورزشی اداره‌کل ورزش‌و جوانان خراسان‌رضوی درباره وضعیت هیئت‌های ورزشی، می‌گوید: «در بحث هیئت‌های ورزشی نیاز به تغییر‌وتحول داریم و باید سازو کاری فراهم شود تا‌ نظارت بیشتری بر عملکرد هیئت‌ها انجام شود. هرچند‌ برخی از هیئت‌ها خوب کار می‌کنند، اما تصمیم داریم نسبت به گذشته نظارت‌هایمان را افزایش دهیم.» جبار قوچان‌نژاد می‌افزاید: «در این زمینه برنامه‌ریزی کرده‌ و سعی داریم به مسائل انضباطی‌و مالی توجه بیشتری در هیئت‌های ورزشی شود.‌ خوشبختانه هیئت‌های ورزشی هم در این زمینه همراه ما هستند. باید تحول عمیق‌تری در هیئت‌های ورزشی به‌وجود بیاوریم. به عنوان مثال، قبل از برگزاری مجامع هیئت‌های ورزشی، حتما با افراد ثبت‌نام شده دیدار داریم و افراد را بر‌اساس خصوصیات فردی و تخصصی ارزیابی می‌کنیم که صلاحیت حضور در مجمع را داشته باشد.» وی همچنین درباره برخی حواشی مثل جعل مدرک برخی از روسای هیئت‌های ورزشی، عنوان می‌کند: «متاسفانه تاکنون جعل مدرک برای چند رئیس هیئت به‌وجود آمده که اخیرا در هیئت جودو داشتیم و قرار است برای هیئت مربوطه سرپرست معرفی شود. اما برنامه‌ریزی کرده‌ایم از کاندیداها جدای از استعلام اخلاقی و مالی، حتما استعلام تحصیلی هم گرفته شود تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.»

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید