طرفداری/ یک بررسی آماری نشان می دهد لیگ برتر ایران از لحاظ میانگین گل زده در آسیا، از آخر دوم است! 
دو روز پیش خبرگزاری ایرنا گزارشی از میانگین گل زده در فوتبال ایران منتشر کرده و آن را با لیگ های معتبر دنیا قیاس کرده بود. نوید استاد رحیمی نویسنده این گزارش، در رادیو نیز به این موضوع پرداخت و اعلام کرد لیگ ایران بین 117 کشوری که لیگ فوتبال برگزار می کنند از نظر میانگین گل، رتبه 111 را دارد!
نگاهی به میانگین گل زده در لیگ های مختلف دنیا نشان می دهد لیگ حرفه ای ایران (!) فاصله زیادی نه تنها با لیگ های اروپایی بلکه حتی با لیگ های آسیایی دارد. در حالی که میانگین گل زده در لیگ های مختلف عددی بین 2.5 تا 3 گل است، در ایران این عدد زیر 2 است. میانگین گل زده لیگ ایران عدد عجیب 1.96 را نشان می دهد.
عددی که نشان می دهد ما حتی در آسیا هم فقط از لیگ بحرین با میانگین گل زده 1.73 وضعیت بهتری داریم. لیگ ما که یکی از 5 لیگ اصلی آسیاست، از لحاظ گلزنی در جایگاه ماقبل آخر قرار می گیرد.
بد نیست به میانگین گل زده در لیگ های معتبر اروپایی نگاهی کنیم:
انگلیس: ۲.۷۱
اسپانیا: ۲.۴۳
آلمان: ۳.۰۷
ایتالیا: ۳.۱۱
فرانسه: ۲.۷۵
و البته میانگین گل زده در لیگ های آسیایی، جایی که چین تایپه با ثبت آمار عجیب 5.3 گل در هر مسابقه از این حیث در تمام لیگ های معتبر فوتبال دنیا در رتبه نخست قرار می گیرد:
قطر: ۲.۹۸
عربستان: ۲.۷۲
هند: ۲.۳۳
ایران: ۱.۹۶
بحرین: ۱.۷۳
کامبوج:۳.۸۸
چین:۲.۸۱
چین تایپه:۵.۳۳
اردن: ۳.۲
کویت: ۲.۶۹
بنگلادش: ۲.۳۸(۲ هفته)
لبنان: ۲.۲۵
مالزی: ۳.۲۸
مالدیو:۲.۶۳
میانمار: ۳.۲۳
هنگ کنگ: ۳.۷۵(پایان هفته دوم)
عمان: ۲.۱۴
پاکستان: ۲.۲۵
فلسطین: ۲.۴۲
سنگاپور: ۳.۲۶
کره جنوبی: ۲.۶۲
اندونزی: ۲.۶۲
تایلند: ۲.۹۸
امارات: ۲.۸۷
حالا عمق فاجعه در این موضوع خلاصه نمی شود. نگاهی به میانگین گل زده در 117 لیگ نشان می دهد فقط لیگ 6 کشور از ایران در این حیث بدتر است و ایران در جایگاه 111 قرار می گیرد.
عجیب تر اینکه فقط 8 لیگ در دنیا میانگین گل زده زیر 2 را به ثبت رسانده اند.
الجزایر: ۱.۹۷
ایران: ۱.۹۶
نیجریه:۱.۹۲
زامبیا: ۱.۹۱
پاناما: ۱.۸۳
تونس: ۱.۸۱
تانزانیا: ۱.۷۹
بحرین: ۱.۷۳
همه آمارهای بالا نشان می دهد لیگ فاصله زیادی با چیزی که هوادار می خواهد دارد و شاید همین موضوع سبب شده بود پیش از شیوع ویروس کرونا هم که ورود تماشاگران به ورزشگاه ها آزاد بود، ورزشگاه ها پر نشود.
اما این آمار محصول اتفاقات زیادی است، از زمین های خراب تا داورانی که آوانتاژ بلد نیستند، از مربیانی که به گل نخوردن فکر می کنند و تیم هایی که هیچ تاکتیکی برای بردن ندارند. از فوتبالی که به شدت نتیجه گرا و حساب کتابی شده است، یک لیگ جذاب و پرگل و استاندارد بیرون نمی آید!


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید