همشهري/ استقلال با نمره فني 7.28بالاتر از گل‌گهر 7.24 و پرسپوليس 7.22 بهترين تيم ليگ بوده است.
استقلال صدرنشين ليگ است اما طي همين هفته‌هايي که منتهي به صدرنشيني اين تيم شد، محمود فکري و کادرش انتقادات زيادي را تحمل کرده‌اند. کيفيت بازي‌هاي استقلال براي کارشناسان و برخي هواداران به اندازه کافي قانع‌کننده نبوده است. البته استقلال هنوز تيم کاملي نيست و برخي از انتقادات نسبت به اين تيم پايه و اساس منطقي دارند با وجود اين اما آناليزها نشان مي‌دهند استقلال از لحاظ کيفيت فني هم تا اين مقطع از ليگ بهترين تيم بوده و با شايستگي در صدر جدول قرار گرفته است.
براساس امتيازات و نمرات سايت مرجع متريکا، تيم استقلال بالاتر از گل‌گهر، پرسپوليس و سپاهان بهترين تيم ليگ تا پايان هفته يازدهم بوده است. به‌نظر مي‌رسد از ميان همه صحبت‌هايي که فکري در پاسخ به انتقادات مطرح کرده بايد اين جمله را از همه جدي‌تر گرفت که: «مگر بقيه تيم‌ها کهکشاني بازي مي‌کنند که از سبک بازي ما اين همه انتقاد مي‌شود؟»
بردن تراکتور، سبقت از گل‌گهر
طبق امتيازات فني که سايت متريکا در پايان هر بازي به تيم‌ها و بازيکنان مي‌دهد، تا هفته قبل گل‌گهر بهترين تيم ليگ بود و استقلال، پرسپوليس و سپاهان پشت سر اين تيم قرار داشتند. در هفته يازدهم گل‌گهر با آلومينيوم به تساوي بدون گل رسيد و امتياز 7 از 10 را دريافت کرد. درعوض استقلال با ارائه يکي از بهترين نمايش‌هاي خود در طول اين فصل به نمره 7.8 از 10 رسيد. باتوجه به اين نمرات، تيم محمود فکري بالاخره بعد از 11هفته از تيم قلعه‌نويي سبقت گرفت و با ميانگين نمره7.28 در صدر قرار گرفت.
گل‌گهر نيز با ميانگين نمره7.24 دومين تيم برتر ليگ از لحاظ فني بوده است. در همين هفته پرسپوليس با فولاد بازي کرد که نمره هر دو تيم در پايان اين بازي 7.4 بود. بعد از اين بازي پرسپوليس با ميانگين نمره 7.22در رتبه سوم باقي ماند و فولاد با 7.17 به پله پنجم رسيد. تيم چهارم هم سپاهان است که به‌طور ميانگين در هر بازي نمره7.19 را دريافت کرده است. براساس اين نمرات، تيمي که در جدول عملکرد فني خيلي پايين‌تر از جدول امتيازات ليگ قرار گرفته نفت آبادان است. اين تيم از لحاظ فني با نمره7.08 از 10تيم ششم ليگ است اما در جدول اصلي ليگ رتبه دوم را دارد. در واقع نفت آبادان تيم خوش‌اقبالي بوده و بيش از شايستگي فني‌اش امتياز جمع کرده است.
دومين حمله، دومين دفاع
اما در مورد استقلال مي‌توان به برخي از نقاط قوت اين تيم نسبت به ساير رقبا نيز اشاره کرد. آبي‌پوشان از لحاظ گل زده بعد از سپاهان دومين تيم ليگ هستند. از لحاظ گل‌هاي خورده نيز استقلال بعد از پرسپوليس دومين تيم موفق ليگ محسوب مي‌شود. آبي‌ها در هر بازي 11.5بار شوت زده‌اند که دومين آمار برتر اين بخش بعد از گل‌گهر بوده است. نرخ تبديل شوت به گل در تيم استقلال 12.7 بوده که بعد از پيکان، سپاهان و نفت آبادان چهارمين حدنصاب خوب فصل جاري بوده است.
آبي‌پوشان طي 11بازي 6بار کلين‌شيت کرده‌اند که بهترين رکورد در ميان تمامي تيم‌هاست. بعد از استقلال، 6تيم مختلف با 5کلين‎شيت در تعقيب آبي‌ها هستند که از ميان آنها پرسپوليس با 2بازي کمتر، شانس بيشتري براي رسيدن به استقلال دارد. خلاصه اينکه آمارهاي استقلال شگفت‌انگيز نيست اما براي صدرنشيني اين تيم در پايان 11هفته کفايت مي‌کند. محمود فکري به نکته درستي اشاره کرده است؛ شايد استقلال هنوز تيم کامل و بي‌نقصي نباشد اما ساير تيم‌ها هم شرايط‌شان بهتر از اين تيم نيست.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد