ايسنا/ براي فوتبال ايران که چند مهاجم سرشناس و شاخص دارد که به عنوان لژيونر در تيم‌هاي به نسبت مطرح اروپايي بازي مي‌کنند، شايد نام شهاب زاهدي چندان به چشم نيايد؛ مهاجم ۲۵ساله ملايري که بر خلاف بقيه لژيونرهاي ايراني، راه چندان ساده‌اي براي مطرح‌شدن در فوتبال در پيش نگرفته است، حالا بيش از هر زمان ديگري در فوتبال ايران شناخته‌شده و به نظر مي‌رسد روند شهرتش در ماه‌هاي آتي سير صعودي به خود بگيرد.

«‌شهاب اين شهرت نصفه‌ونيمه‌اي را که به دست آورده، از گل‌زني در ليگ‌هاي سخت اروپايي از جمله ايسلند و اوکراين دارد! بر خلاف عده زيادي از بازيکنان ايراني که براي رسيدن به موفقيت انتخاب‌هاي ساده‌تري مي‌کنند (از حضور در ترکيه گرفته تا قطر)، شهاب زاهدي از همان ابتدا با انتخاب‌هاي عجيب‌وغريبي که داشته خودش را به چالش کشيده؛ چالشي که حالا آمار نشان مي‌دهد جواب داده است و او ديگر يک مهاجم ناشناخته در فوتبال ايران نيست. با اين حال با توجه به درخشش فوق‌العاده مهدي طارمي در پورتو و سردار آزمون در زنيت هنوز هم سخت است که شهاب شانسي براي حضور در ترکيب اصلي تيم ملي ايران به دست بياورد ولي او با شم بالاي گل‌زني که در اين دو فصل حسابي گل کرده، خودش را در فوتبال ايران بالاتر کشيده و اميدوار است با حفظ همين روند بالاخره درهاي تيم ملي هم به رويش گشوده شود.
شهاب زاهدي، در اين فصل با توجه به گل‌هايي که در ليگ اوکراين زده و فعلا به صورت مشترک عنوان آقاي گلي را در اختيار دارد، سر زبان‌ها افتاده ولي پيش از اين امر، او به دليل چند نکته ديگر تبديل به چهره مهمي شده بود که به برخي از آن دلايل اشاره شده است.
بازيکن پرسپوليس
براي هر فوتباليست جواني که در ايران استارت مي‌زند، احتمالا سقف آرزوها حضور در يکي از دو باشگاه مطرح پايتخت است؛ شهاب خيلي زود و در سن جواني به باشگاه پرسپوليس رسيد. او چشم علي دايي را گرفت و از تيم دوم پرسپوليس به تيم اصلي رسيد ولي ترافيک موجود، کاري کرد که شانس با او همراه نباشد. البته همين که نامش اطراف باشگاه پرسپوليس شنيده شد، کافي بود تا رسانه‌ها درباره‌اش مطلب اندکي بنويسند. او خوش‌شانس بود که در بين آن همه ستاره به تمرين تيم بزرگسالان رسيد ولي بدشانس بود که فرصتي براي بازي‌کردن به دست نياورد. او بعدا که ترافيک خط حمله پرسپوليس سنگين‌تر هم شد، به صورت قرضي به ماشين‌سازي رفت و آنجا با زدن چند گل، آهسته‌آهسته نامش را بيش از گذشته سر زبان‌ها انداخت. پس، شهاب به طور کلي از باشگاه پرسپوليس شروع کرد ولي در اين باشگاه به توفيقي که انتظارش را داشت نرسيد.
محروميت ۲ساله
برايش همه چيز در زندگي گل و بلبل نبوده است. او دو سال از دوران فوتبالش را به دليل استفاده از مواد نيروزا از دست داد؛ درست همان زمان‌ها که مي‌گفتند ستاره‌اي جوان متولد شده و قرار است مشکلات خط حمله را برطرف کند، دوپينگي از آب درآمد و تاوانش را هم داد. حتي اين دوپينگ بعدها و با وجود بازگشت به فوتبال دوباره برايش دردسرساز شد؛ به طوري که شايعه شد تيم مطرح کره‌اي که اين جوان ايراني را مي‌خواست وقتي متوجه شد او پيش‌تر دوپينگ کرده، قراردادش را فسخ کرد. شهاب زاهدي پرسپوليسي، نامش در فهرست دوپينگي‌هاي فوتبال آمد و محروم شد ولي محروميت مانع از آن نشد که دست از تلاش بردارد.
انتخاب عجيب
به غير از آن که شهاب زاهدي يکي از بازيکنان پرسپوليس بود، انتخاب مقصدش براي ادامه فوتبال هم دوباره نامش را در رسانه‌ها مطرح کرد. او در شرايطي که فرصت داشت به تيمي کم‌اهميت در ترکيه يا قطر برود، ترجيح داد به پيشنهادي عجيب از ليگ ايسلند «بله» بگويد و راهي اين جزيره ناشناخته براي ايراني‌ها شود. خودش مي‌گويد ايسلندي‌ها اصلا ايران را نمي‌شناختند و فکر مي‌کردند ما عراقي هستيم ولي شهاب با تولد در ليگ ايسلند، احتمالا به مردم کم‌جمعيت همان جزيره بالاخره فهماند که ايران با عراق متفاوت است و دو کشور کاملا مجزا هستند. اسم تيمي که شهاب به عضويتش در آمد آن‌ قدر سخت و عجيب‌وغريب است که خودش هم بي‌خيال تلفظش مي‌شود و از مخفف آن يعني «اي‌بي‌وي» استفاده مي‌کند. حضور اولين ايراني در ايسلند به عنوان لژيونر، آن‌ هم به عنوان يک بازيکن جوان به اندازه کافي براي رسانه‌ها جذاب بود ولي ۱۰ گلي که او مجموعا در ۳۲ بازي براي «اي‌بي‌وي» زد، او را مرکز توجه قرار داد. شهاب دليل انتخاب سرماي ايسلند را نزديکي به کشورهاي مطرح اروپايي توصيف کرده بود و اميد داشت بعد از درخشش در اين ليگ به ليگي معتبرتر برود؛ اتفاقي که او مي‌خواست رخ نداد ولي در ادامه برايش پيشنهاد مهم‌تري رسيد تا او هم بعد از درخشش نسبي در ليگ ايسلند راهي ليگ اوکراين شود و براي المپيک دونتسک به ميدان برود. درست از همين زمان به بعد است که شهاب زاهدي ۲۵ساله بيشتر مورد توجه قرار گرفت. روند گل‌زني‌هايش در ليگ اوکراين متوقف که نشد هيچ، رو به فزوني گذاشت. کار به جايي رسيده که او حالا بعد از ۱۱ بازي در فصل جديد اوکراين با هشت گل زده به صورت مشترک در صدر گل‌زنان ليگ اوکراين قرار دارد. البته او دو پاس گل هم داده تا در مجموع از ۱۱ بازي‌اي که به ميدان رفته، روي ۱۰ گل تأثيرگذار باشد.
دوباره پرسپوليس
البته براي فوتبالي که سردار آزمونش در زنيت و مهدي طارمي‌اش در پورتو گل‌زني مي‌کنند، گل‌زني‌هاي شهاب زاهدي در ليگ اوکراين چندان به چشم نمي‌آيد و احتمالا چندان هم به چشم نيايد ولي دليل اصلي‌اي که او دوباره مطرح شد به اتفاقاتي برمي‌گردد که براي پرسپوليس رخ داد؛ يحيي گل‌محمدي بعد از محروميت مهاجم اصلي تيمش دربه‌در به دنبال مهاجم قابلي مي‌گشت. از آنجا که منع حضور بازيکنان خارجي جديد در ليگ وضع شده، پرسپوليسي‌ها به صرافت افتادند تا شهاب زاهدي را به تهران بکشانند تا او مأموريت نصفه‌ونيمه‌اش در اين باشگاه را کامل کند. بيش از هر زمان ديگري، نام شهاب زاهدي در فوتبال ايران، در همين مقطع چندماهه به گوش رسيد. بازگشت او با وجود خوش‌بين‌بودن هواداران پرسپوليس نهايي نشد تا شهاب همچنان به کارش در فوتبال اوکراين ادامه دهد.
پيشنهاد از غول‌هاي اوکراين
بعد از آن که شهاب مورد توجه باشگاه پرسپوليس قرار گرفت، شنيده شد که يکي، دو باشگاه مطرح ايراني هم به اين بازيکن پيشنهاد همکاري دادند ولي در نهايت هيچ کدام به سرانجام نرسيد. درخشيدن شهاب در تيم نه‌چندان مطرح المپيک دونتسک اما اين فرصت را به غول‌هاي ليگ اوکراين داده که براي داشتن ستاره ايراني اين تيم دندان تيز کنند. در حال حاضر همه چيز بين باشگاه کنوني و شهاب زاهدي به هم ريخته است. آنها مدعي شده‌اند شهاب زاهدي مخفيانه با زوريا لوگانسک، تيم سوم جدول رده‌بندي توافق کرده و قرار است از نيم‌فصل دوم براي اين تيم به ميدان برود. از طرفي اما آنها نمي‌خواهند ستاره خط حمله‌شان را به راحتي از دست بدهند. غير از زوريا، شهاب چند پيشنهاد مالي بهتر هم دارد؛ شاختار و دينامو در اوکراين و ريوآوه در پرتغال. ريوآوه که زماني مهدي طارمي را در ترکيب مي‌ديد تلاش زيادي براي داشتن شهاب کرده ولي با «نه» سفت و سختي از سوي باشگاه اوکرايني مواجه شده است. حالا باشگاه المپيک مانده و شهاب تا بتواند از محل فروش اين بازيکن درآمدزايي کند؛ رقم کنوني شهاب چيزي نزديک به ۹۰۰ هزار يورو برآورد شده است.
با همين چند نکته مي‌شود به اهميت شهاب زاهدي بيشتر پي برد؛ مهاجمي که انتخاب‌هاي دشواري در زندگي حرفه‌اي‌اش داشت، محروم شد و در ايران آن‌ طور که بايد ديده نشد، از اوکرايني‌ها دلبري مي‌کند و با توجه به ۲۵ساله‌بودنش بعيد نيست که يکي، دو سال ديگر، جا پاي مهاجمان پرآوازه اين روزهاي فوتبال ايران هم بگذارد.‌


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد