عملکرد تیمهای ایرانی در ۵ دوره اخیر لیگ قهرمانان
ايسنا/ تيمهاي ايراني در ۵ دوره اخير ليگ قهرمانان آسيا دو نايب قهرماني آسيا را تجربه کردهاند.
قرعهکشي فصل جديد ليگ قهرمانان اسيا برگزار شد و نمايندگان ايران رقباي خود را در مرحله گروهي و پليآف اين مسابقات شناختند. در فصل پيشرو تيمهاي پرسپوليس، تراکتور و استقلال به طور مستقيم در دور گروهي حضور دارند اما فولاد به عنوان آخرين نماينده ايران بايد در تک بازي مرحله پليآف با العين امارات رو به رو شود.
ويژگي فصل جديد اين مسابقات افزايش تعداد تيمهاي حاضر از ۳۲ به ۴۰ تيم است که در اين صورت شانس تيمها براي صعود به دور بعد سختتر ميشود چرا که برخلاف گذشته که صعود دو تيم اول گروههاي چهارگانه در هر منطقه شرق و غرب مسجل بود، در اين فصل فقط صعود تيمهاي صدرنشين گروههاي پنچ گانه در هر منطقه قطعي است و از ميان پنج تيم دوم، فقط سه تيم راهي دور بعد ميشوند.
به واسطه قرعه کشي فصل جديد، عملکرد نمايندگان ايران در پنج فصل اخير اين رقابتها در مرحله گروهي و حذفي را بررسي ميکنيم.
عملکرد نمايندگان ايران در اين پنج سال به اين شرح است:
پرسپوليس – ۴ حضور – ۳ بار صعود از گروه – دو نايب قهرماني و يک بار حذف از مرحله نيمه نهايي
استقلال: ۴ حضور – ۳ بار صعود از گروه – يک بار حضور در يک چهارم نهايي و دو بار حضور در يک هشتم نهايي
ذوب آهن: ۴ حضور – ۳ بار صعود از گروه – ۳ بار حضور در مرحله يک هشتم نهايي
سپاهان: ۲ حضور – هيچ گاه صعود نکرد
تراکتور: ۲ حضور – يک بار صعود از گروه – يک بار حضور در مرحله يک هشتم نهايي
استقلال خوزستان: يک حضور – يک بار صعود از گروه – يک بار حضور در مرحله يک هشتم نهايي
تيمهاي نفت تهران و سايپا هم يک بار در مرحله پليآف حضور يافتند که در همين دور از مسابقات حذف شدند.
۲۰۲۰
A: استقلال ايران، الاهلي عربستان، الشرطه عراق و الوحده امارات (انصراف)
صعود از گروه به عنوان تيم دوم با ۵ امتياز – حذف در مرحله يک چهارم نهايي مقابل پاختاکور ازبکستان
B: شهرخودرو ايران، الهلال عربستان، الاهلي امارات (انصراف) و پاختاکور ازبکستان
حذف در مرحله گروهي به عنوان تيم سوم بدون کسب امتياز
C: پرسپوليس ايران، التعاون عربستان، الدحيل قطر و شارجه امارات
صعود از گروه به عنوان تيم اول با ۱۰ امتياز – نايب قهرمان آسيا با شکست در فينال مقابل الوسان هيونداي
D: سپاهان ايران، النصر عربستان، السد قطر، العين امارات
حذف در مرحله گروهي به عنوان تيم سوم با ۷ امتياز
* استقلال و شهرخودرو با شکست رقبا در مرحله پليآف به مرحله گروهي راه يافتند.
۲۰۱۹
A: ذوب آهن ايران، النصر عربستان، الزوراء عراق، الوصل امارات
صعود از گروه به عنوان صدرنشين با ۱۲ امتياز – حذف در مرحله يک هشتم نهايي مقابل الاتحاد عربستان
C: استقلال ايران، الهلال عربستان، الدحيل قطر، العين امارات
حذف از مرحله گروهي به عنوان تيم سوم با ۸ امتياز
D: پرسپوليس ايران، السد قطر، الاهلي عربستان، پاختاکور ازبکستان
حذف از مرحله گروهي به عنوان تيم چهارم با ۷ امتياز
* استقلال با پيروزي مقابل رقبا به مرحله پلي آف راه يافت اما سايپا شکست خورد و حذف شد.
۲۰۱۸
A: تراکتور ايران، الاهلي عربستان، الجزيره امارات، الغرافه قطر
حذف در مرحله گروهي به عنوان تيم چهارم با ۲ امتياز
B: ذوب آهن ايران، الدحيل قطر، لوکوموتيو ازبکستان، الوحده امارات
صعود از مرحله گروهي به عنوان تيم دوم با ۷ امتياز – حذف در مرحله يک هشتم نهايي مقابل استقلال ايران
C: پرسپوليس ايران، السد قطر، نسف قارشي ازبکستان، الوصل امارات
صعود از گروه به عنوان تيم اول با ۱۳ امتياز – نايب قهرمان آسيا با شکست در فينال مقابل کاشيما آنتلرز
D: استقلال ايران، العين امارات، الريان قطر، الهلال عربستان
صعود از مرحله گروهي به عنوان تيم اول با ۱۲ امتياز – حذف در مرحله يک چهارم نهايي مقابل السد قطر
* ذوب آهن با شکست رقيب خود در مرحله پليآف به مرحله گروهي راه يافت.
۲۰۱۷
A: استقلال ايران، الاهلي امارات، التعاون عربستان، لوکوموتيو ازبکستان
صعود از مرحله گروهي به عنوان تيم دوم با ۱۱ امتياز – حذف در مرحله يک هشتم نهايي مقابل العين امارات
B: استقلال خوزستان ايران، لخويا قطر، الفتح عربستان، الجزيره امارات
صعود از مرحله گروهي به عنوان تيم دوم با ۸ امتياز – حذف در مرحله يک هشتم نهايي مقابل الهلال عربستان
C: ذوب آهن ايران، العين امارات، الاهلي عربستان، بنيادکار ازبکستان
حذف از مرحله گروهي به عنوان تيم سوم با ۷ امتياز
D: پرسپوليس ايران، الهلال عربستان، الريان قطر، الوصل امارات
صعود از مرحله گروهي به عنوان تيم دوم با ۹ امتياز – حذف در مرحله نيمه نهايي مقابل الهلال عربستان
*استقلال با شکست رقيب خود در مرحله پليآف به مرحله گروهي راه يافت.
۲۰۱۶
A: سپاهان ايران، الاتحاد عربستان، النصر امارات، لوکوموتيو ازبکستان
حذف در مرحله گروهي به عنوان تيم چهارم با ۳ امتياز
B: ذوب آهن ايران، لخويا قطر، بنيادکار ازبکستان، النصر عربستان
صعود از مرحله گروهي به عنوان تيم اول با ۱۴ امتياز – حذف در مرحله يک هشتم نهايي مقابل العين امارات
C: تراکتور ايران، الهلال عربستان، پاختاکور ازبکستان، الجزيره امارات
صعود از گروه به عنوان تيم اول با ۱۲ امتياز – حذف در مرحله يک هشتم نهايي با شکست مقابل النصر امارات
*نفت ايران با شکست مقابل رقيب خود در مرحله پليآف از صعود مرحله گروهي بازماند.