ايسنا/ روز اول تورنمنت دعوتي آنلاين مگنوس کارلسن برگزار شد که در طي آن قدرت‌هاي شطرنج جهان به مصاف هم رفتند.
در ادامه رقابت‌هاي تور ۱.۵ ميليون دلاري شطرنج کارلسن، ۱۶ شطرنج باز برتر جهان بار ديگر به مصاف هم رفتند. 
در تورنمنت دعوتي آنلاين مگنوس کارلسن  که از ۲۳ اسفند شروع شده است چهره‌هايي مانند مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان، آنيش گيري، ماکسيم واشيه لاگراو و لوون آرونيان حضور دارند. همچنين حضور عليرضا فيروزجا نابغه جوان شطرنج جهان به جذابيت اين رقابت‌ها افزوده است. 
شب گذشته روز اول اين رقابت‌ها پيگيري شد که هر شطرنج باز به مصاف ۵ حريف خود رفتند. 
عليرضا فيروزجا که با ريتينگ ۲۷۰۳ در اين رقابت‌ها حضور دارد در دور اول به مصاف ماکسيم واشيه لاگراو رفت. فيروزجا در اين رقابت موفق شد از حريفش تساوي بگيرد. 
در دور دوم نابغه جوان شطرنج جهان به مصاف آنيش گيري رفت و بازهم با اين شطرنج باز به تساوي رسيد. 
دور سوم براي فيروزجا بسيار مهم بود چرا که عليرضا بايد به مصاف مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان مي‌رفت. فيروزجا که در اين مسابقه با مهره سفيد بازي مي‌کرد از نفر اول شطرنج جهان يک تساوي ارزشمند را گرفت. 
فيروزجا در بخشي از اين رقابت از مگنوس کارلسن پيش بود اما باتوجه به تنگي زمان براي عليرضا، دو شطرنج باز به تساوي رضايت دادند.
در دور چهارم اين رقابت‌ها، فيروزجا در کمال ناباوري به آنتون اسپانيايي بازي را واگذار کرد و از اين حريف با ريتينگ ۲۶۷۴ شکست خورد.
در دور پنجم و آخرين دور روز اول اين رقابت‌ها نابغه جوان شطرنج جهان به مصاف گرندليوس استاد بزرگ سوئدي رفت و موفق شد پيروز اين رقابت شود. 
با اين تفاسير فيروزجا به ۳ تساوي، يک شکست و يک پيروزي دست يافت. اين شطرنج باز با کسب ۲.۵ امتياز در روز اول اين رقابت‌ها و با پوئن شکني در رده دهم اين مسابقات ايستاد. 
در پايان روز اول اين مسابقات، آنيش گيري با ۴ امتياز در رده اول اين رقابت‌ها ايستاد. مگنوس کارلسن نابغه شطرنج جهان هم با ۳.۵ امتياز در رده دوم قرار دارد و جدي ترين تعقيب کننده صدر اين رقابت‌ها محسوب مي‌شود.
ادامه اين رقابت‌ها فردا برگزار خواهد شد که شطرنج بازان براي کسب رتبه بهتر به مصاف هم خواهند رفت. 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد