خبر ورزشي/ شايعه پناهندگي محمد بريمانلو درست در بحبوحه رفع تعليق موقت فدراسيون جودو شوک بدي را به ورزش کشور وارد کرد.
محمد بريمانلو که برترين جودوکار حال حاضر ايران به شمار مي‌رود، چندي پيش بود که به ازبکستان سفر کرد. او در گفت‌وگويي رفع ابهام کرد خبر خروج او از کشور اما جور ديگر انعکاس داده شد و اين‌گونه عنوان شد بريمانلو به قصد مهاجرت، راهي اروپا شده تا آنجا پناهنده شود. دارنده مدال برنز جهان اما دو شب پيش از ازبکستان بازگشت تا اوضاع قدري آرام شود. دقايقي با اين جودوکار خراساني همکلام شديم تا از دلايل سفر ناگهاني او به ازبکستان و برنامه‌هاي پيش‌رويش مطلع شويم. گفت‌وگوي او را در ادامه مي‌خوانيد.
‌در اين چندوقت اخير شايعه مهاجرت شما از ايران خيلي سر زبان‌ها بود تا اينکه يکباره خبر رسيد از کشور خارج شديد و در ادامه هم بحث پناهندگي‌تان در اروپا مطرح شد. توضيح مي‌دهيد دليل سفرتان به ازبکستان چه بود؟
بخشي از سفرم به ازبکستان که شخصي بود اما دليل مهم‌ترش اين بود که بعد از مدت‌ها مسابقات را از نزديک ببينيم. به‌هرحال من نزديک ۲۰ ماه به‌خاطر تعليق فدراسيون از رقابت دور بودم. مسلما به اين نياز داشتم که خودم را محک بزنم. بعد از اينکه ديديم تعليق فدراسيون موقتا رفع شده و مي‌توانيم در مسابقات شرکت کنيم، تصميم گرفتم به ازبکستان بروم و ضمن تماشاي مسابقات، چند روزي آنجا تمرين مشترک داشته باشم. رقابت‌هايي که ازبک‌ها برگزار کردند، سطح خوبي داشت و علاوه‌بر آسيايي‌ها، نماينده‌هاي اروپايي هم در آن حاضر شده بودند. خود ازبک‌ها هم که در جودوي آسيا خوب هستند. يکي از حريفان خود من ازبک است که پارسال برنز آسيا را گرفت و الان رنکينگش در رده‌بندي جهاني زير ۱۰ است. در کل دليل سفر من به اين کشور فقط همين دلايلي بود که گفتم.
بعد از ماجراهايي که به‌خاطر پناهندگي سعيد ملايي به وجود آمد، خبر پناهندگي شما واقعا شوک زيادي را به همه وارد کرد. خودتان وقتي اين خبر را شنيديد چه حسي داشتيد؟
من چهار صبح به ازبکستان رسيدم و بعد از آن خوابيدم. ساعت نزديک ۱۲ ظهر بود که موبايلم را روشن کردم و ديدم همه‌جا دارند از من مي‌نويسند و حرف مي‌زنند و مي‌گويند که به اروپا پناهنده شده‌ام. واقعا خودم هم از اين اتفاق شوکه شدم. براي همين تا وارد سالن مسابقات شدم سريع يک ويدئو از خودم گرفتم و در آن گفتم که دليل سفر من اصلا پناهندگي نيست. باوجوداين، خيلي‌ها باز هم شک داشتند تا اينکه بالاخره به ايران برگشتم.
‌حال آرش ميراسماعيلي، رئيس فدراسيون جودو، هم درست همان موقع بد شد و دچار حمله قبلي شد. دراين‌باره گفته شد او هم چون از سفر ناگهاني شما خيلي غافلگير شده، کارش به بيمارستان کشيده شده بود!
نه فکر نمي‌کنم به خاطر من بوده باشد. فکر مي‌کنم به‎‌دليل استرس‌هايي که در اين مدت سر پرونده تعليق فدراسيون به ايشان وارد شده بود، حالشان بد شد. البته من تازه از سفر برگشتم و هنوز آقاي ميراسماعيلي را نديدم که دراين‌باره با ايشان صحبت کنم.
حالا اين سفر کوتاه‌مدت به‌لحاظ فني برايتان مثمر ثمر بود؟
بله خدا را شکر خوب بود. من در مجموع چهار روز با همه جودوکاران آسيايي و اروپايي که براي شرکت در اين مسابقات آمده بودند، تمرين کردم. در همين مدت کوتاه فهميدم که به لحاظ فني از رقبايم عقب افتادم و از سطح حرفه‌اي جودوي دنيا دور شدم. اميدوارم که بتوانم با ازسرگيري تمرينات تيم ملي خودم را به آمادگي لازم برسانم.
با رفع تعليق موقت فدراسيون جودو، شما مي‌توانيد در مسابقات قهرماني آسيا شرکت کنيد، فکر مي‌کنيد در اين فاصله کوتاه باقي‌مانده تا مسابقات تيم ملي ايران بتواند حرفي براي گفتن داشته باشد؟
اردوها تازه از ديروز شروع شده و ۱۸، ۱۹ فروردين هم زمان اعزام است. به‌هرحال با توجه به اتفاقاتي که افتاده و زمان زيادي که اردوها تعطيل بوده، مسابقه‌اي برگزار نشده است، نبايد از اين تيم انتظار داشت. به خصوص اينکه به جز من تيمي که دارد اعزام مي‌شود، همه نفرات جوانان هستند و اولين تجربه حضورشان در مسابقات بزرگسالان حساب مي‌شود. خود من هم که يک سطح از جودو حرفه‌اي دنيا فاصله گرفتم. ان‌شاءالله بتوانم در اين فاصله ۲۵‌روزه کمبودهاي قبل را جبران کنم. من مي‌خواهم به فدراسيون پيشنهاد بدهم در اين فاصله يک اردوي مشترک با تيم‌هاي گرجستان و جمهوري آذربايجان داشته باشيم تا با شرايط بهتري اعزام شويم.
درحال‌حاضر مهم‌ترين اتفاق براي تيم ملي جودو کسب سهميه المپيک توکيو است. کرونا هر چقدر بد بود به نفع شما شد و تعويق المپيک فرصتي شد تا بتوانيد خودتان را به المپيک برسانيد. درحال‌حاضر شرايط‌تان براي کسب سهميه چطور است؟
من چون زمان زيادي مسابقه ندادم از جمع ۱۸ نفر اول رده‌بندي جهاني خارج شدم و نمي‌توانم از طريق رنکينگ سهميه بگيرم. با اين شرايط فقط مسابقات آسيايي و سهميه قاره‌اي مي‌ماند. من اگر در رقابت‌هاي آسيا جزء پنج نفر اول هم باشم، مي‌توانم سهميه بگيرم. خودم خوش‌بين هستم که مي‌توانم به سهميه برسم. البته که يک ماه بعد از رقابت‌هاي قهرماني آسيا مسابقات جهاني برگزار مي‌شود، اگر آنجا عملکرد خوبي داشته باشم، اين احتمال وجود دارد که دوباره به رنکينگ جهاني (جزء ۱۸ نفر) برگردم. ضمن اينکه يک رويداد ديگر هم در فرانسه است که زمان آن را هنوز اعلام نکردند. البته دو مسابقه هم در تعطيلات عيد در گرجستان و ترکيه برگزار مي‌شود اما چون بايد وزن زيادي کم کنم، شرايط برايم سخت مي‌شود و نمي‌توانم در آنها حضور پيدا کنم.
‌وضعيت تعليق جودوي ايران هنوز نامعلوم است و دادگاه بين‌المللي حکميت ورزش فعلا تعليق نامحدود را برداشته است. رسيدگي به اين پرونده دوباره به کميته انضباطي فدراسيون جهاني جودو واگذار شده است. بنابراين فکر مي‌کنم خطر همچنان بيخ گوش ماست و بعيد است نظر آنها تغييري کند. مسئولان مي‌گويند شرط فدراسيون جهاني جودو براي رفع تعليق کامل جودوي ايران مبارزه با اسرائيلي‌ها در يک کشور ثالث است که ايران آن را نمي‌پذيرد. فکر مي‌کنيد سرانجام اين پرونده به کجا برسد؟
بله همين‌طور است که مي‌گوييد. فدراسيون جهاني جودو حرفش مبارزه با اسرائيل است. افرادي که در کميته انضباطي فدراسيون جهاني جودو هستند، آدم‌هاي ويزر (رئيس فدراسيون جهاني جودو) هستند؛ آدم‌هايي که دست راست او هستند. طبيعي است که با يکديگر هم‌عقيده باشند. به‌هرحال مجموعه ورزش ما بايد تمام تلاششان را بکنند که در اين فرصت رايزني‌هاي لازم را انجام دهند که اين تعليق کامل برداشته شود.
منبع: روزنامه شرق


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد