شرق/ ‌مهدي طارمي، مهاجم ايراني باشگاه پورتو امشب فرصت دارد تا بخشي از اشک‌هاي هيجاني که چند شب پيش در تورين ريخت را تبديل به لبخند کند. او که به همراه پورتو راهي ورزشگاه يوونتوس شده بود تا در مرحله برگشت بازي‌هاي يک‌شانزدهم نهايي ليگ قهرمانان اروپا به مصاف يوونتوس برود، به معناي واقعي اشک و لبخند در طول چند دقيقه را تجربه کرد.

مهدي و تيمش در ديدار رفت که با گل‌زني همين بازيکن ايراني همراه بود، موفق شدند با نتيجه 2 بر يک يوونتوس را شکست دهند. در ديدار برگشت، طارمي خيلي زود زهرش را مجددا به يوونتوس و کريس رونالدو ريخت و توانست با گرفتن پنالتي از دميرال، مدافع رقيب، گام بلندي براي پورتو در راه صعود به يک‌هشتم نهايي بردارد. از آن زمان به بعد اما شرايط براي مهدي طارمي خوب پيش نرفت؛ کم‌تجربگي باعث دوکارته‌شدنش شد و نهايتا پورتو را از دقيقه 56 به بعد 10نفره کرد تا خودش همان‌طور که از وضع داوري گلايه داشت و غُر مي‌زد زمين بازي را ترک کند. فشار بي‌امان يوونتوسي‌ها بر پورتو 10نفره استرس کار را چنان بالا برده بود که هر آن انتظار مي‌رفت پورتو حذف شود.
هم‌تيمي‌هاي طارمي آن بازي را 3 بر2 باختند ولي به لطف گل زده بيشتر در خانه حريف موفق به حذف يووه و صعود به مرحله بعدي شدند. با به صدا درآمدن سوت پايان آن بازي اما مهدي طارمي با چشماني گريان که حاصل هيجان زياد بود، وارد زمين شد و هم‌تيمي‌ها و سرمربي‌اش را در آغوش گرفت. او مي‌دانست اگر پورتو حذف مي‌شد، خيلي‌ها مقصرش مي‌دانند ولي مهدي خوش‌شانس است که پورتويي‌ها همچنان از ستاره ايراني‌شان به نيکي ياد مي‌کنند.
حالا چند روز بعد از آن اتفاق مهيج در تورين، طارمي و پورتو بايد امشب برابر پاکوش فريرا در ليگ پرتغال به ميدان بروند تا شانس‌شان براي رسيدن به قهرماني در پرتغال را محک بزنند. تيم آنها فعلا با صدر جدول 10 امتياز فاصله دارد و در رده سوم جدول رده‌بندي قرار گرفته است. سه مساوي از پنج ديدار اخير، باعث شد فاصله پورتو با اسپورتينگ در صدر جدول زياد شود. مهدي هم در چند بازي اخير در ليگ گلي نزده و امشب در صورت قرارگرفتن در ترکيب اصلي (امري که ديگر تبديل به يک موضوع عادي شده) فرصت دارد تا گل‌زني‌هايش در پرتغال را هم از سر بگيرد.
اگرچه رقيب امشب آنها هم در زمره تيم‌هاي بالاي جدول محسوب مي‌شود ولي طارمي آن‌قدر انگيزه براي درخشيدن دارد تا رقيبي جلودارش نباشد. او تا الان در رقابت‌هاي ليگ پرتغال 9 گل زده است و با صدر جدول برترين گل‌زنان شش گل فاصله دارد. اين 9 گل فعلا طارمي را در رده چهارم برترين گل‌زنان پرتغال قرار داده چون به غير از گونسالوس 15گله، سفروويچ، مهاجم بنفيکا با 11 و سرجيو اوليورا هم‌تيمي‌اش در پورتو با 10 گل زده بالاي سرش ايستاده‌اند.
مهدي طارمي هم فعلا با يکي دو نفر ديگر با 9 گل زده در رده‌هاي بعدي قرار دارند ولي از آنجا که تعداد پاس گل‌هاي طارمي به طرزي باورنکردني زياد است او در جدول بالاتر از بقيه 9گله‌هاي ليگ پرتغال قرار گرفته است. مهدي علاوه بر 9گلي که تا الان زده موفق شده هشت پاس گل هم به هم‌تيمي‌هايش بدهد. همين اوليويرا که در جدول گل‌زنان فعلا بالاتر از طارمي قرار گرفته بخش زيادي از گل‌هايش را روي پنالتي دارد که چندتايي از آنها حاصل پنالتي‌هايي بوده که طارمي گرفته است. با توجه به اينکه طارمي 22 بار در ليگ به ميدان رفته (از هفته هفتم به بعد فيکس شد) و توانسته 9 گل و هشت پاس گل داشته باشد، آمارش تا همين جا قابل قبول است ولي فاصله‌گرفتنش از گل‌زني‌هاي پي‌درپي اين روزها کمي هواداران پورتو را نگران کرده است. اين مهاجم بوشهري در سه بازي اخير برابر ماريتيمو، اسپورتينگ و ژيل‌ويسنته گل نزده است و در اين مدت فقط در ديدار آخر بوده که توانسته پاس گل دهد.
طارمي از هفته هفتم که براي پورتو در ليگ به‌عنوان بازيکن ثابت به ميدان رفته تا الان، سابقه نداشته است که سه بازي گل‌زني نکند! او تا هفته سيزدهم يک بازي در ميان براي پورتو گل‌زني کرد که دبل‌کردن برابر ويتوريا گيمارش و فاماليسائو اوج هنرش بود. بعد از آن، براي اولين بار در دو بازي متوالي موفق به گل‌زني نشد ولي پشت‌سرش دو بار متوالي در ديدارهاي بعدي پورتو گل‌زني کرد. نوار گل‌زني‌هاي طارمي در شرايطي در سه بازي اخير در ليگ پرتغال پاره شده که حالا همه منتظر بازگشت مهاجم ايراني تيمشان هستند تا اشک‌هاي تورين را به فراموشي بسپارند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد