خبر ورزشي/ هافبک باتجربه پرسپوليس گفت: ما در پرسپوليس ياد گرفتيم که هرگز دنبال بهانه نباشيم. زمين سفت، چمن خراب، باد و باران و...  نمي‌تواند جلوي پرسپوليس را بگيرد.
 پرسپوليس در اولين بازي خود در مرحله يک‌شانزدهم نهايي جام‌حذفي توانست با ۳ گل مس نوين کرمان را شکست دهد. بدون کوچک‌ترين ترديدي بهترين بازيکن اين ديدار اميد عاليشاه، هافبک باتجربه پرسپوليس بود. او در نيمه اول در نقش يک گلساز حاضر شد اما گل مهدي مهديخاني آفسايد اعلام شد. عاليشاه در نيمه دوم خودش در نقش يک گلزن ظاهر شد و توانست گل‌هاي دوم و سوم تيمش را به ثمر برساند. نکته جالب در خصوص اميد عاليشاه آنکه اين بازيکن هر دو گل خودش را با ضربات سر زد درحالي که قد بلندي هم ندارد و...  
پس از پايان بازي حذفي مس نوين کرمان با اميد عاليشاه از هر دري صحبت کرديم که ماحصل آن مصاحبه زير شد. 
تبريک مي‌گوييم، توانستيد مس نوين را در کرمان شکست بدهيد. هر چند از قبل هم قابل پيش‌بيني بود؟
به نظر من هيچ مسابقه‌اي قابل پيش‌بيني نيست. جام‌حذفي هم که همه مي‌دانند جام شگفتي‌هاست. هر تيمي ولو در دسته دوم يا حتي دسته‌هاي پايين‌تر براي خلق شگفتي و بردن تيم‌هاي بزرگ وارد ميدان مي‌شوند. مس نوين کرمان هم تيم نسبتاً جوان و باانگيزه‌اي بود که حدود ۳۸ دقيقه جلوي ما مقاومت کرد اما درنهايت مغلوب تجربه بيشتر بچه‌هاي پرسپوليس شد. 
فکرش را مي‌کردي در اين ديدار حذفي زننده ۲ گل پرسپوليس باشي؟
(به شوخي) شانسي بود!
مي‌دانيم تواضع به خرج مي‌دهي اما زدن ۲ گل در روزي که هافبک هم بازي کردي کمي غيرمنتظره بود. براي خودت چطور؟
به هر حال گلزني در هر مسابقه‌اي ولو بازي دوستانه دلچسب و شيرين است. خوشحالم توانستم به پيروزي و صعود تيم خودم به مرحله يک‌هشتم نهايي کمک کنم. وقتي گلي به ثمر مي‌رسد قطعاً همه اعضاي تيم در آن نقش دارند و فوتبال يک بازي گروهي است. 
سعيد آقايي و ميلاد سرلک اين‌بار به تو پاس گل دادند. پاس گل دادن جذاب‌تر است يا گلزني؟
هر کدام شيريني خاص خودش را دارد. براي يک هافبک دادن پاس گل هم شايد به اندازه گلزني جذاب باشد. ميلاد و سعيد هم پاس‌هاي خوبي دادند که خدا را شکر تبديل به گل شد. 
جالب آنکه هر دو گلي که زدي با ضربه سر بود درحالي که قد بلندي هم نداري. توضيحي مي‌دهي؟
ما مازندراني‌ها اغلب از دوران کودکي واليبال بازي مي‌کنيم و پرش‌هاي بلندي داريم. من در گذشته هم گل‌هاي حساسي با ضربه سر زدم و چيز جديدي نبود اما مهم‌تر از همه اين موارد پيروزي و صعود پرسپوليس بود. اينکه تيم موفق شود اهميت زيادي دارد و هدف همه ما در پرسپوليس اين است. 
فکر مي‌کنيد بتوانيد در پايان فصل به عنوان قهرماني جام‌حذفي هم برسيد. فصل گذشته در مرحله نيمه‌نهايي اين رقابت‌ها حذف شديد؟
فصل گذشته به نظرم بدشانسي آورديم. درحالي که با نتيجه ۲ بر يک از استقلال پيش بوديم در واپسين دقايق بازي غافلگير شديم و گل خورديم تا کار به ضربات پنالتي بکشد. شک نکنيد اگر به فينال مي‌رسيديم، شانس بيشتري براي قهرماني داشتيم.
جواب بخش اول سؤال ما را ندادي؟
جام‌حذفي يک هدف موازي براي ماست. مي‌خواهيم در کنار پنجمين قهرماني متوالي پرسپوليس، جام‌حذفي را هم بالاي سر ببريم. اين يک هدف براي همه ماست. هرچند مي‌دانيم کار بسيار سختي پيش‌ روي تيم ما خواهد بود. 
نتايج ساير مسابقات حذفي را هم دنبال کردي. مثلاً مي‌داني سپاهان با گل دقيقه ۱۲۰ جورج ولژياني، مس رفسنجان را شکست داد و به دور بعدي صعود کرد؟
در جريان نتايج ساير مسابقات هم قرار گرفتيم. نه تنها سپاهان بلکه ساير تيم‌هاي مدعي هم بردند و به دور بعدي رسيدند. البته در مراحل بعدي بازي‌هاي حذفي به مراتب سخت‌تر مي‌شود. 
فکر مي‌کني رقيب اصلي پرسپوليس براي قهرماني جام‌حذفي کدام تيم يا تيم‌ها باشند؟
واقعاً نمي‌توان در خصوص جام‌حذفي پيش‌بيني کرد يا حرفي زد. چه‌بسا يک تيم نه‌چندان مطرح يا پايين جدولي ليگ برتر يا ليگ يکي بيايد و شگفتي‌ساز شود. البته ما فقط به خودمان و بازي‌هاي پرسپوليس فکر مي‌کنيم و خيلي درگير اين مسائل نمي‌شويم. 
قبل از شروع بازي با مس نوين کرمان شنيده مي‌شد که زمين ورزشگاه شهيد باهنر سفت است و...  
ما در پرسپوليس ياد گرفتيم که هرگز دنبال بهانه نباشيم. زمين سفت، چمن خراب، باد و باران و...  نمي‌تواند جلوي پرسپوليس را بگيرد. قرار نيست در مسابقات مختلف همه چيز بر وفق مراد ما باشد و خودمان را براي هر شرايطي آماده کرديم. 
اميد عاليشاه در چند بازي اخير پرسپوليس در خط حمله بازي کرد اما مقابل مس نوين به پُست اصلي خودش در خط مياني برگشت و نمايش فوق‌العاده‌اي هم ارائه داد. خودت دوست داري در کدام پُست بازي کني؟
ببينيد شايد اين حرف من کليشه‌اي باشد اما عين حقيقت است. ما به عنوان بازيکن حرفه‌اي در خدمت تيم هستيم. اين سرمربي است که تشخيص مي‌دهد در کدام پُست و چقدر بايد بازي کنيم. آقايحيي تشخيص داده بود که در ليگ برتر من و وحيد (‌اميري) در خط حمله بازي کنيم. حالا در جام‌حذفي به چند بازيکن استراحت داد و از من خواست به خط مياني برگردم. تلاش مي‌کنم در هر پُستي که بازي مي‌کنم مثمرثمر باشم و بتوانم به پرسپوليس کمک کنم. 
ديدار مرحله يک‌شانزدهم جام‌حذفي کشور اولين بازي مهدي ترابي و شهريار مغانلو خريدهاي جديد پرسپوليس بود. عملکرد اين دو را چطور ديدي؟
هم مهدي ترابي و هم شهريار مغانلو در فوتبال ما بازيکناني شناخته شده هستند. هر دو زحمت زيادي کشيدند و مهدي ترابي هم يک پاس گل به کاميابي‌نيا داد. مهدي البته تجربه بازي در پرسپوليس را دارد و ان‌شاءا... کمک مي‌کنيم شهريار هم هر چه زودتر با تيم هماهنگ شود. 
با برخي بازيکنان جديد پرسپوليس در فصل جاري که صحبت مي‌کرديم به نکته جالبي اشاره مي‌کردند. اينکه بازيکنان قديمي اين تيم به نفرات تازه‌وارد خيلي کمک کرده و تلاش مي‌کنند زودتر هماهنگ شوند. در اين رابطه صحبتي نداري؟
گفتم که در پرسپوليس همه ياد گرفتيم به فکر منافع تيم باشيم. هر بازيکن جديدي که به پرسپوليس مي‌آيد با نظر کادر فني آمده و قطعاً شايستگي حضور در تيم ما را داشته است. کمک به نفرات جديد در واقع کمک به تيم است. اين يک ويژگي در تيم پرسپوليس است که تيم از هر چيزي براي ما مهم‌تر است. 
در مصاحبه قبلي با خبرورزشي جمله جالبي گفتي که «اين پرسپوليس DNA قهرماني دارد.» جمله‌اي که نسبتاً پر سروصدا شد و...  
من واقعيت را گفتم. پرسپوليس يک تيم معمولي در ايران و حتي آسيا نيست. شما ديديد ستاره بزرگي مثل ژاوي هرناندز هم از پرسپوليس به عنوان يکي از تيم‌هاي برتر قاره آسيا ياد مي‌کند. ما در ۴ سال گذشته ۲ بار به فينال ليگ قهرمانان آسيا رسيديم و به نظرم هر دو بار هم اسير بدشانسي شديم. بازيکنان کليدي ما محروم شدند يا اتفاقاتي افتاد که توپ به سود ما در فينال نچرخيد وگرنه بايد ۲ يا حداقل يک جام قهرماني در ليگ قهرمانان آسيا مي‌گرفتيم. در ليگ برتر ايران هم خيلي چيزها را ثابت کرديم. 
صحبت درباره ليگ برتر را لطفاً نگه‌دار! مي‌خواهيم از تو بپرسيم وقتي متوجه شدي تيم «گوا» ميزبان گروه شما در مسابقات ليگ قهرمانان آسياست چه احساسي پيدا کردي؟
واقعاً ناراحت‌کننده است. من مي‌دانم باشگاه پرسپوليس نامه‌نگاري‌هاي لازم براي ميزباني را انجام داد و درخواست رسمي کرد اما متأسفانه نفوذي در کنفدراسيون فوتبال آسيا نداريم. من و همبازيانم متعجب شديم وقتي شنيديم کشور هند که جايگاهي در فوتبال آسيا ندارد ميزباني را از ما مي‌گيرد درحالي که اين حداقل حق پرسپوليس بود. ما همان‌طور که گفتم در ۴ سال گذشته ۲ بار به فينال ليگ قهرمانان آسيا رسيديم و بهترين ميزباني‌ها را داشتيم. شما ديديد ۲ سال پيش در فينال ليگ قهرمانان آسيا به کاشيما آنتلرز ژاپن باختيم اما حدود ۹۰ هزار تماشاگر ايستاده و تيم پرسپوليس را تشويق کردند. تماشاگران پرسپوليس فرهنگ بالاي خود را نشان داده و مايه مباهات AFC شدند اما حالا مي‌بينيم که ميزباني را به ما نمي‌دهند و به هند مي‌دهند. 
گويا حتي سابقه حضور در ليگ قهرمانان آسيا را هم ندارد؟
متأسفانه اين تلخ و دردآور است. نايب‌قهرمان آسيا نمي‌تواند ميزبان گروه خود باشد درحالي که تيم گوا هند مي‌تواند. من نمي‌دانم دليل اصلي اين تصميم چيست؟ ما ليگ برتر خودمان را با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي برگزار مي‌کنيم و استاديوم مجهز هم داريم. شنيدم زمين و ورزشگاهي که هندي‌ها معرفي کرده‌اند محل برگزاري مسابقات کريکت است. درست است؟
مسابقات فوتبال و کريکت ظاهراً در آن برگزار مي‌شود. به عبارتي بهتر فوتبال ورزش اول هند نيست!
مي‌دانم، کريکت، هاکي و کبدي در هندوستان طرفداران بيشتري دارد اما آنقدر در کنفدراسيون فوتبال آسيا نفوذ دارند که مي‌توانند ميزباني را از ايران يکي از قطب‌هاي اصلي فوتبال قاره بگيرند. 
البته برخي‌ها معتقدند وقتي مسابقات به دليل رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي بدون تماشاگر برگزار مي‌شود پس ميزباني و مهماني هم خيلي تفاوتي نخواهد داشت؟
اصلاً و ابداً اين حرف را قبول نداشته و ندارم. شما در زميني که بازي کرده و به آن عادت داريد قطعاً راحت‌تر کار مي‌کنيد. اينکه شما در شرايط آب و هوايي يا غذايي کشور خودت بازي کني يا به يک کشور ديگر مثل هندوستان بروي که فوتبالي هم نيست خيلي فرق مي‌کند. 
اما خودت گفتي زمين سفت، باد و...  نمي‌تواند جلوي پرسپوليس را بگيرد؟
باز هم همين حرف را مي‌زنم. شما ديده‌ايد در فصول گذشته هم پرسپوليس چگونه روي پاي خودش ايستاد و بدون حمايت يا ميزباني به فينال ليگ قهرمانان آسيا رسيد. شما در خصوص ميزباني پرسيديد و من گفتم اين يک مزيت است. فرقي نمي‌کند براي ما باشد يا رئال‌مادريد و بارسا! همه تيم‌ها دوست دارند در استاديوم شهر و کشور خودشان ميزبان باشند و اين حق طبيعي از ما گرفته شد. من نمي‌دانم آيا در هند پروتکل‌هاي بهداشتي بهتر رعايت مي‌شود يا اينکه ورزشگاه‌هاي مجهزتري نسبت به ايران دارند؟
ما که بعيد مي‌دانيم اما بايد از شيخ سلمان بحريني پرسيد! البته نمي‌توان به فدراسيون جديد خيلي خُرده گرفت، چراکه تازه آمده‌اند. فدراسيون قبلي و کساني که از فوتبال ايران در کنفدراسيون فوتبال آسيا کرسي گرفته‌اند بايد جوابگو باشند؟
واقعاً جالب نيست. اينکه پرسپوليس نتواند ميزبان مرحله گروهي باشد اصلاً قشنگ نيست درحالي که ما در تهران هم هتل مجهز با رعايت کامل پروتکل‌هاي بهداشتي داريم و هم ورزشگاه‌هايي بهتر از کشور هندوستان و احتمالاً تنها مشکل همان نداشتن افراد با نفوذتر از هندي‌ها در کنفدراسيون فوتبال آسيا باشد. 
شايد از ميزباني هند عجيب‌تر اعطاي ميزباني ادامه مسابقات مرحله انتخابي جام جهاني‌ ۲۰۲۲ قطر به کشور بحرين باشد. اين يکي خبر را هم که شنيدي؟
بله، متأسفانه اين خبر تلخ را هم شنيديم. تيم ملي ما در خانه بحرين و در اردن با عراق بازي کرده است. حالا چرا بايد به جاي ميزباني در تهران که حق مسلم تيم ملي ايران است بايد به منامه برود؟ اين تصميم و ميزباني بحرين ظلم آشکار به تيم ملي ايران است. 
خيلي‌ها معتقدند رد پاي شيخ سلمان بحريني در اين تصميم ديده مي‌شود. رئيس کنفدراسيون فوتبال آسيا بحريني است و تلاش مي‌کند تيم کشورش موفق شود و براي اولين بار به جام جهاني‌ صعود کند؟
اين يک موضوع طبيعي است که هر مديري تلاش مي‌کند به فکر منافع ملي کشورش باشد اما شيخ سلمان، رئيس کنفدراسيون فوتبال آسياست و حق ندارد يا نمي‌تواند چنين تصميم شخصي بگيرد. کاش متوليان فوتبال، ورزش و حتي ساير مسئولان کشورمان به اين موضوع ورود کنند. اين تصميم جوانمردانه نيست که تيم ملي ايران در انتخابي جام جهاني‌ رفت و برگشت مهمان بحرين باشد. شعار فيفا بازي جوانمردانه است و اين تصميم مغاير با شعار فدراسيون جهاني فوتبال است. 
ظاهراً قرار است مسئولان کشورمان به فيفا يا دادگاه بين‌المللي ورزش به خاطر اين تصميم کنفدراسيون فوتبال آسيا شکايت کنند. هرچند خيلي بعيد است تصميم AFC برگردد و ميزباني از کشور بحرين گرفته شود؟
اين براي چندمين بار است که در اين مصاحبه از واژه متأسفانه استفاده مي‌کنم ولي چاره‌اي نيست. متأسفانه همين‌طوراست که مي‌گوييد. ما در کنفدراسيون فوتبال آسيا نفوذي نداريم آنگاه در فيفا مي‌خواهيم چه کار کنيم؟
برخي کارشناسان هم نظر جالبي مي‌دهند. اينکه وقتي فدراسيون وقت کشورمان به شيخ سلمان بحريني در انتخابات رياست کنفدراسيون فوتبال آسيا رأي مي‌داد بايد فکر اين روزها را مي‌کرد؟
من کارشناس نيستم و ريز جزئيات را نمي‌دانم. نمي‌دانم مسئولان وقت فوتبال ما در آن مقطع به چه کسي رأي دادند اما آنچه مي‌بينيم و مي‌شنويم در ‌شأن فوتبال ايران نيست. 
حالا با اين شرايط چقدر شانس صعود از گروه خود در مسابقات انتخابي جام جهاني‌ را داريم؟
کار که خيلي سخت شد. ما دو بازي پي‌درپي برابر بحرين و عراق را در منامه و اردن به اين دو تيم واگذار کرديم. خيلي اميدوار بوديم در تهران انتقام اين دو شکست را گرفته و به مرحله بعدي جام جهاني‌ صعود کنيم اما اين فرصت از تيم کشورمان گرفته شد. البته فوتبال ايران ثابت کرده که هميشه در شرايط سخت و نفسگير عملکرد بهتري به جا مي‌گذارد و نتيجه مي‌گيرد. من خودم به شخصه اميدوارم به رغم تصميم غيرفوتبالي کنفدراسيون فوتبال آسيا باز هم تيم ملي ايران از سد حريفان گذشته و به مرحله بعدي صعود کند. 
بي‌تعارف خودت هم به تيم ملي هنوز فکر مي‌کني؟
بله، به تيم ملي فکر مي‌کنم. من تازه ۲۹ ساله شده‌ام و اين سن در فوتبال به معناي خداحافظي از تيم ملي نيست. خوشبختانه يا متأسفانه من خيلي زود در فوتبال ايران مطرح شدم. از تيم ملي نوجوانان و سپس همين‌طور پيشرفت کردم و سريع شدم بازيکن فيکس پرسپوليس و...  شايد خيلي‌ها نمي‌دانند اميد عاليشاه فقط ۲۹ ساله است. 
اين سؤال را از آنجايي مطرح کرديم که در يکي، دو ماه اخير فوق‌العاده خوش درخشيده و يکي از بهترين‌هاي پرسپوليس و فوتبال ايران بوده‌اي. بنابراين شايد مورد توجه دراگان اسکوچيچ هم قرار بگيري؟
شعار نمي‌دهم اما خود شما مي‌دانيد هرگز مربيان تيم ملي را براي دعوت تحت فشار نگذاشته‌ام. اگر دعوت شدم با افتخار به اردوي تيم ملي رفتم و در غير اين صورت هم براي تيم کشورم آرزوي موفقيت مي‌کنم. 
پس اگر اين‌بار هم دعوت نشوي از دراگان اسکوچيچ حمايت مي‌کني؟
صد درصد همين‌طور است. همه ما بايد از آقاي اسکوچيچ حمايت کنيم چون پاي تيم ملي کشورمان وسط است. اتفاقاً اين‌بار بايد حمايت‌ها بيشتر باشد چون کار واقعاً سخت است. تيم ملي بايد به بحرين سفر کند و در اين کشور عربي مقابل عراق و خود بحرين بازي کند. اصلاً کار آساني نيست و به همين خاطر بايد همه ما از تيم کشورمان تأکيد مي‌کنم تيم ملي کشورمان حمايت کنيم. 
به نظرت پرسپوليس مي‌تواند چند نماينده در تيم ملي داشته باشد؟
همه بازيکنان پرسپوليس شايسته و لايق هستند اما بايد تابع تصميم سرمربي تيم ملي باشيم. بايد تابع باشيم و به سليقه آقاي اسکوچيچ و همکارانش احترام بگذاريم. 
برگرديم به پرسپوليس! يک‌جورهايي مشابه شرايط تيم ملي براي تيم شما هم به وجود آمده است. با ميزباني تيم «گوا» هند باز هم مي‌توانيد از گروه خود صعود کنيد؟
گرچه بهترين‌هاي آسيا به ليگ قهرمانان مي‌آيند اما پرسپوليس حالا تيم باتجربه‌اي در اين رقابت‌هاست. اميدوارم ميزباني به گونه‌اي نباشد که خيلي اذيت شويم اما مطمئن باشيد مثل چند سال گذشته باز هم از اعتبار فوتبال ايران در مسابقات ليگ قهرمانان آسيا دفاع خواهيم کرد. 
در اين رقابت‌ها بايد با الريان قطر هم بازي کنيد که شجاع خليل‌زاده، همبازي سابق شما را در ترکيب خودش دارد؟
الريان قطر با لوران بلان و شجاع يکي از رقيبان اصلي ماست. البته همه حريفان با تمام وجود بازي مي‌کنند که به مراحل بعدي ليگ قهرمانان آسيا برسند. 
پرسپوليس حالا تيم شناخته شده‌اي در آسياست. اين موضوع در تقابل با حريفان به سود شماست يا به ضررتان؟
دو روي يک سکه است. از يک طرف ممکن است اين انگيزه را به رقيبان بدهد که بخواهند با نتيجه گرفتن مقابل پرسپوليس در آسيا خودي نشان بدهند و روي ديگر اين است که احتمالاً از تيم ما ترس داشته باشند. اين ترس از بازي با پرسپوليس مي‌تواند به ما کمک کند. 
وقتي داشتي در مورد موفقيت پرسپوليس در ليگ برتر صحبت مي‌کردي يک نقطه گذاشته و حرف تو را قطع کرديم. تو کاپيتان دوم پرسپوليس هستي و شايد بهتر بتواني جمله‌اي در خصوص رمز موفقيت تيم خودتان بگويي که کليشه‌اي نباشد؟ راستي DNA قهرماني را قبلاً استفاده کرده‌اي؟
پرسپوليس ترکيبي از دو ضرب‌المثل «خواستن، توانستن است» و «نابرده رنج گنج ميسر نمي‌شود» است. ما در اين سال‌ها ياد گرفتيم خوب تمرين کنيم، فداکارانه بازي کنيم و براي تک‌تک امتيازات و افتخارات خودمان بجنگيم. قهرماني و جام بدون فداکاري، زحمت و جنگيدن حاصل نمي‌شود. از آن گذشته هر بار در شروع فصل جديد اهداف بزرگي را مد نظر قرار داده و اول آن را مي‌خواهيم و بعد هم مي‌توانيم به دست بياوريم. 
اهداف اين فصل شما چيست؟
(‌با خنده) همه جام‌هاي ممکن را مي‌خواهيم!
خيلي خيلي سخت است، نيست؟ 
کار هرقدر سخت‌تر باشد براي ما جذاب‌تر است. انصافاً اين فصل رقيبان سرسختي داريم که همگي براي رسيدن به جام دورخيز کرده‌اند اما ما پرسپوليس هستيم. ضمن احترام به همه رقيبان مي‌خواهيم همه افتخارات ممکن را کسب کنيم. ما به همه احترام مي‌گذاريم و انتظار هم داريم ديگران به اين پرسپوليس احترام بگذارند که در تاريخ فوتبال ايران ثبت خواهد شد. 
در پايان اين مصاحبه حرف ناگفته‌اي نداري؟
جاي خالي هواداران پرسپوليس در همه مسابقات ما مشهود است. ورزشگاه‌هاي خالي لطفي ندارد و کاش مي‌توانستيم نفس تماشاگران پرسپوليسي را در استاديوم محل بازي خود احساس کنيم. با اين وجود در همه مسابقات به عشق طرفداران بامعرفت پرسپوليس به ميدان مي‌رويم و اين فصل هم قصد داريم بهترين نتايج را گرفته و جام‌هاي مختلفي را بالاي سر ببريم.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد