خبر ورزشي/ سرمربي اسبق تيم ملي فوتبال گفت: فوتبال تنها ورزشي است که در چشم همه هست و اگر قرار باشد مسائلي مثل رمالي در آن پديدار شود بايد بگويم که اين فوتبال ۲۰ سال به عقب خواهد رفت.
همايون شاهرخي مرد باتجربه فوتبال ايران است. او تمام مدارج را در تيم ملي طي کرده؛ بازيکن بوده، کاپيتان و سرمربي شده و حتي تجربه سرپرستي تيم ملي را در جام جهاني داشته است. هاي لايت مصاحبه شاهرخي را در زير مي خوانيد:
*در مورد انتخاب مجتبي خورشيدي به عنوان سرپرست تيم ملي بايد بگويم اسم اين شخص را تا به حال نشنيده ام و نمي دانم تا به حال کجاي فوتبال بوده است. يک ضرب المثلي از قديم هست که مي گويند سالي که نکوست از بهارش پيداست و اکنون در مورد فدراسيون فوتبال هم صدق پيدا مي کند. فدراسيوني که مدل انتخاباتش انتصاب طور هست و به اسم انتخابات به مردم اعلام مي کنند چه توقعي بايد داشت؟ رئيس فدراسيون فوتبال وقتي با همين شرايط انتخاب مي شود بايد در انتخاب همکارانش به سمت آدم هاي شايسته برود.
*همه دوست دارند رئيس فدراسيون و سرمربي تيم ملي شوند. هر کسي بگويد اين طور نيست دروغ مي گويد. من از ۱۵ سالگي تمامي مدارج ملي را طي کرده ام و اين قدري تجربه دارم که اين صحبت را مي کنم. مدير اگر مدير باشد وضعيت فوتبال مشخص مي شود اما اگر نباشد جز تباهي حاصلي نداريم. من از اين سرپرست جديد تيم ملي هيچ اطلاعي ندارم اما انتخاب غلط به فوتبال ما همه جوره لطمه مي زند.
*خورشيدي در دفاع از خودش بابت اين انتقاد که او چطور مي تواند بازيکنان نامي تيم ملي را مديريت کند گفته مگر قرار است دستورات تاکتيکي به بازيکنان بدهد اما او اگر کارش را بلد بود نبايد اين حرف را مي زد. چون کار فني تيم به عهده سرمربي تيم است اما کار مديريت تيمي در بيرون زمين به عهده مدير يا سرپرست تيم ملي است. يک زماني ما در بحرين به همراه بلاژويچ باختيم. آن زمان به من مي گفتند در بحرين برخي از بازيکنان حرفه اي رفتار نکرده اند و ماجراهايي پيش آمد که ديگر نمي خواهم آنها را باز کنم. مثلا مي گفتند شب قبل از بازي برخي بازيکنان کنار دريا رفته اند و از اين مسائل.
*در آن زمان اطراف تيم ملي افرادي بودند که همگي سابقه ملي داشتند و مهار کردن بازيکنان وقت تيم ملي کار راحتي نبود. وقتي فوتبال با يک انتخاب اشتباه لطمه ببينند اثراتش در جامعه هويدا مي شود و اين يعني خانه از پايبست ويران است.
*در مورد برخي شايعات در مورد چرايي انتخاب خورشيدي و صحبت از رمالي و دعانويسي براي صعود به جام جهاني هم اگر فدراسيون فوتبال به چنين چيزي اعتقاد دارد چرا سراغ خورشيدي رفته است؛ به  آفريقا بروند که پر است از رمال و جادوگر. (باخنده) تا نباشد چيزکي مردم نگويند چيزها. حتما مسائلي پشت پرده هست که اين شايعات راه افتاده است. من هم مي گويم در فوتبال ما متاسفانه جادو جنبل وجود دارد.
*يک زماني انتقاد مي شد که کي روش در همه امور دخالت مي کند و حالا با سرمربي طرف هستيم که در هيچ چيزي دخالت نمي کند. ما هيچ کدام را نمي پسنديم و مي گوييم سرمربي تيم ملي بايد متعادل رفتار کند. مدير تيم ملي اگر آدم بي نيازي باشد مي تواند به کادرفني کمک هاي زيادي کند حتي اگر از هوش فني هم برخوردار باشد سرمربي بخواهد مي تواند از او مشورت هم بگيرد. براي تيم ملي کشور خيلي مهم است که وقتي وارد فرودگاه کشوري مي شود بازيکنش به دنبال برخي حواشي نباشد، پاشنه کفشش نخوابيده باشد و کتش روي دوشش نباشد. اين حرفهايي که مي زنم بخش کوچکي از تجربه من است. اگر تيمي موفق مي شود خيلي عوامل در آن نقش دارد. تدارکات و شرايط فني خوب باشد شانس هم به آدم رو مي آورد اما اگر در بحث هاي برنامه ريزي و تدارکات خوب نباشيم شانس هم به سمت ما نمي آيد.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد