ورزش 3/ سي و يک حمله و فقط دو گل . خودتان را در آليانس آرناي برفي تصور کنيد که توپخانه جنگي بايرن هر لحظه درحال حمله به سمت شماست! 
کيلور ناواس دروازه بان کاستاريکايي 34 ساله ي اين روزهاي پاري سن ژرمن در سال 2014 با درخشش در جام جهاني برزيل و دريافت 2 گل در 5 بازي باعث راهيابي تيمش به مرحله حذفي جام جهاني, براي اولين بار در تاريخ شد.          
دروازه باني که قرار بود جايگزين ايکر کاسياس کبير شود, بايد ميتوانست از پس روزمه پر افتخار او بربيايد, نمايش خيره کننده ناواس با کاستاريکا در جام جهاني2014 برزيل، مديران وقت رئال مادريد را متقاعد کرد تا براي خريد او از لوانته 10 ميليون يورو بپردازد. اين بالاترين رقمي بود که رئال تا آن روز براي خريد يک دروازه بان هزينه کرده بود.     
ناواس با درخشش در رئال و ثبت رکوردهاي خيره کننده اين اميد را به طرفداران کهکشاني ميداد:(من تا آخر دوران بازيگري ام مالک مستطيل سفيد سانتياگو برنابئو خواهم بود). اما اين جمله تنها تا زماني که ناواس درون دروازه مي ايستاد صدق ميکرد. با خريد کورتوا و آمدن سولاري ورق برگشت,  اين مربي آرژانتيني با نيمکت نشين کردن ناواس او را به فکر جدايي از رئال انداخت. 
ناواس با 104 بازي در رئال و تجربه اي بزرگ به پاري سن ژرمن پيوست دقيقا زماني که با رئال به مرز پختگي رسيده بود.شايد هم او براي ادامه کار و اسطوره شدن در رئال فقط يک چيز کم داشت: پاسپورت يک کشور صاحبنام در فوتبال يا  تولد در اسپانيا, اگر او در اسپانيا متولد ميشد و حمايت مردم اسپانيا را داشت, احتمالا يکي از اسطوره هاي دروازه باني اين کشور مي‌شد.( به همين سبب است که او را قدرناديده‌ترين گلر فعلي دنيا در بين برترين‌ها مي‌دانند.) 
به جرات ميتوان گفت يکي از دلايل حضور پاري سن ژرمن در بازي شب گذشته ي ليگ قهرمانان اروپا درخشش ناواس کاستاريکايي در اين ليگ بوده است. از مرحله گروهي, که با 6 گل خورده و دو کلين شيت, در گروه خود کمترين گل خورده را داشت , تا درخشش در مرحله ي يک هشتم نهايي در مقابل بارسلونا و مهار پنالتي مسي, که در بازي برگشت در دقايق پاياني نيمه نخست رقم زد و سيو هاي خيره کننده ي شب گذشته ي برفي در مقابل بايرن مونيخ. 
دروازه باني که اگر مدافعان هوشيارتري روي مهار ارسال ها داشت, بازي خود در مقابل بايرن را با کلين شيت تمام مي‌کرد. مهار ضربه سري که در اصطلاح چکشي ناميده ميشود و با زيرکي گلزنان بايرن و استفاده از شرايط برفي زمين صورت گرفت, کار بسيار دشواري است زيرا با برخورد توپ به زمين سرعت آن چندين برابر ميشود. 
ناواس با آمار درخشاني که در بازي ديشب به جاي گذاشت به جمع معدود دروازه باناني پيوست که بيش از 10 سيو در يک بازي از مرحله حذفي ليگ قهرمانان اروپا داشته اند. 3 دروازه باني که طي سال هاي اخير موفق به اين کار شده اند: نوير از بايرن (مقابل رئال در سال 2017) - آگوستين مارچسين از پورتو (مقابل يووه در سال 2021) و ناواس از پاريس در بازي امشب.
ناواس يا هر دروازه بان غيراروپايي ديگري براي رسيدن به موفقيت بايد تلاش و عملکردي فراتر از رقيبان اروپايي خود داشته باشد. اما در ميان تمام دروازه بانهاي غير اروپايي ميتوان يک رغيب براي ناواس نام برد, اما با صرف نظر از محل تولدش, ادوارد مندي سنگالي 29 ساله که در فرانسه متولد شده.  
شايد اگر تقابل اين دو دروازه بان در مرحله نيم نهايي رقابت هاي ليگ قهرمانان اروپا رقم بخورد شاهد يکي از جذاب ترين بازي ها براي طرفداران مستطيل سفيد باشيم. 
در روزي که ناواس مصاحبه اي انجام داد که در آن دليل جدايي اش از رئال را افشاء کرد, در صحبتهايش ميشد اين موضوع را لمس کرد که او براي اثبات حقانيت بيش از پيش خود به پاري سن ژرمن ملحق شد و بي شک ناواس با روحيه اي که دارد جزء آن دسته از بازيکناني نخواهد بود که در انتظار تقدير هستند. 

 ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد