خبر ورزشي/ پيشکسوت استقلال گفت: متاسفانه تاکتيک غلط تيمي و بازي با چهار مهاجم و همچنين ضعف مفرط دياباته از دلايل شکست استقلال مقابل ذوب‌آهن بود.
 شکست استقلال مقابل ذوب‌آهن همچنان با انتقادات کارشناسان و پيشکسوتان فوتبالي مواجه مي‌شود.
عباس سرخاب مهاجم اسبق استقلال که با اين تيم قهرمان آسيا شده در گفت‌وگو با خبرورزشي، درباره علل شکست استقلال مقابل ذوب‌آهن حرف زد.
بازي مقابل ذوب‌آهن را ديديد؟
بله! علاوه بر نتيجه خيلي بد، بازي استقلال هم خيلي بد بود. علي الخصوص در نيمه دوم که کلاً نااميدکننده بازي کرد.
بيشتر در اين باره توضيح مي‌دهيد؟
استقلال هيچ برنامه خاصي در نيمه دوم نداشت تا به گل برسد و فقط سراغ توپهاي مستقيم رفته بود. در حالي که از فوتبال مستقيم هم تاکتيک خاص خودش را دارد. اينطور نيست که مجيدي ۴ مهاجم را وارد زمين کند و بخواهد از روي هوا به گل برسد. اين تصميمات احساسي در شرايطي محقق مي‌شود که خط‌هافبک خوبي در زمين داشته باشيد که بتوانند به فورواردها توپ برسانند.
اين باخت دليل ديگري نداشت؟
متاسفانه شايد خستگي بيش از حد از مسابقات آسيايي يا شايد اينکه استقلالي‌ها حسابي روي اين بازي نکرده بودند هم باعث شد مقابل ذوب‌آهن شکست بخورند.
اگر فشار بازي‌هاي آسيايي روي استقلال تاثير منفي داشته چرا پرسپوليسي‌ها در زمين سپاهان آن بازي روان و مقتدرانه را نشان دادند؟ آنها که با شرايط بدتري به ايران برگشتند و يکي دو روز هم در قرنطينه بودند؟
کادر فني و سرپرستي بخشي از مديريت يک تيم را برعهده دارند و بخش اصلي آن به فرهنگ خود بازيکن مربوط مي‌شود. اينکه وقتي بازيکن تحت اختيار باشگاه نيست بداند چه وظايفي در قبال تيمش دارد. اگر استقلال از آسيا برگشت بازيکن بايد بداند حالا ماموريت ديگري به نام ليگ برتر در پيش دارد نه اين که کار تمام شده و هر طور دلش خواست استراحت کند.
مهاجمان تيم را چطور ارزيابي کرديد؟
اميرارسلان مطهري يکي از ضعيف‌ترين بازي‌هاي خودش را انجام داد. موقعيت تک به تک را به راحتي از دست داد. مهدي قائدي هم به شدت مراقبت مي‌شد و نتوانست توانايي‌هايش را نشان بدهد. دياباته هم که خيلي ضعيف ظاهر شد. متاسفانه او هيچ شباهتي به بازيکن فصل قبل ندارد.
اما دياباته چند ضربه داخل چارچوب داشت؟
اين ضربات به درد گلزني نميخورد! دياباته هنوز نان آقاي گلي پارسال را مي‌خورد و از محبوبيت نزد مردم سوء استفاده مي‌کند. پنالتي زدن که نشد کار! تازه يکي از پنالتي‌هايش را هم خراب کرد. در ليگ فقط دوبار گل زده! مردم با پنالتي زدن از يک مهاجم راضي نمي‌شوند. توپي که برايش ارسال شد تا ضربه سر بزند مشخص کرد اين بازيکن حتي هنر زدن ضربه سر راهم ندارد. آن توپ خودش گل بود. کسي که سرزن باشد اين را مي‌داند. ولي او توپ را طوري زد که دروازه‌بان در ساده‌ترين حالت آن را مهار کند.
با اين تفاسير دربي را چطور پيش بيني ميکنيد؟
البته دربي شرايط خاص خودش را دارد و به هيچ وجه به نتايج بازيهاي قبل مربوط نمي‌شود. در کل اميدوارم که استقلال بتواند در اين فاصله به لحاظ روحي و رواني خودش را شرايط بازي در دربي برساند و نتيجه لازم را بگيرد. چون متاسفانه يک فرصت خيلي خوبي که مي‌توانست خودش را به صدر نزديک کند را از دست داد و فاصله‌اش به جاي ۱۰ امتياز به ۱۱ امتياز با صدر افزايش يافت! در فوتبال ايران جبران ۱۱ امتياز کار آساني نيست. شايد جبران ۱۰ امتياز در ليگ برتر انگليس که قدرت تيم‌ها يکسان است ممکن باشد ولي در ايران اينگونه نيست.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد