مهر/ فدراسيون بدنسازي و پرورش اندام در حالي مدعي مشارکت در ساخت يک برنامه تلويزيوني شده است که تهيه کننده اين برنامه ادعاي اين فدراسيون را تکذيب کرده است.
انتشار يک اطلاعيه از سوي فدراسيون بدنسازي و پرورش اندام به منظور دعوت ورزشکاران براي ساخت يک برنامه تلويزيوني آتش اختلاف و درگيري بين اين فدراسيون و انجمن آمادگي جسماني فدراسيون ورزشهاي همگاني را روشن کرد.
پس از انتشار اين اطلاعيه فرخ کيا رئيس انجمن آمادگي جسماني به اين موضوع واکنش نشان داد و گفت: اخيرا اطلاعيه اي مبني بر آغاز آزمون ورودي ورزشکاران جهت مسابقاتي تحت عنوان «تهمتن» از طرف فدراسيون بدنسازي منتشر شده که همانطور که خارج از اختيارات اين فدراسيون بوده و آيتم هاي مدنظر آن مربوط به انجمن آمادگي جسماني و انجمن کراسفيت بوده و به هيچ عنوان ارتباطي با فعاليت هاي ذاتي رشته پرورش اندام ندارد. رشته هاي فدراسيون بدنسازي مشخص مي‌باشند و با تاييد وزارت ورزش و جوانان به عنوان ناظر قانوني فعاليت مي‌کنند.
به دنبال اظهار نظر رئيس انجمن آمادگي جسماني واکنش هاي تندي از سوي برخي مسئولان فدراسيون بدنسازي صورت گرفت. يکي از اين واکنش ها از سوي سخنگوي کميته فني فدراسيون بدنسازي و پرورش اندام انجام شد.
حسن رهنماييان که تاکيد کرده است نياز نيست انجمن آمادگي جسماني وظايف و مسئوليت هاي اين فدراسيون را يادآور شود، درباره مسابقه تهمتن که با همکاري فدراسيون بدنسازي و شبکه نسيم به زودي ضبط و پخش خواهد شد، گفت: اين يک همکاري دوجانبه بين فدراسيون و صداوسيماست.
رهنماييان اين اظهار نظر را در گفتگو با روابط عمومي فدراسيون بدنسازي انجام داده و تاکيد کرده است: دوستان در فدراسيون همگاني و انجمن آمادگي جسماني هم مي توانند مسابقه اي را زير نظر همان فدراسيون برگزار کنند. در ضمن اگر نياز به صحبت، مذاکره و يا حتي مصاحبه اي باشد، بهتر است رييس فدراسيون ورزش همگاني انجام دهد؛ نه اينکه رييس يک انجمن درباره فعاليت يک فدراسيون ديگر صحبت کند.
سخنگوي کميته فني فدراسيون بدنسازي و پرورش انجام در حالي تاکيد کرده است که مسابقه تهمتن يک همکاري دو جانبه بين فدراسيون صداوسيماست که تهيه کننده و کارگردان اين برنامه اظهارات او را تکذيب و تاکيد کرده است که اين مسابقه هيچ ارتباطي با فدراسيون بدنسازي ندارد!

رضا نصيري تهيه کننده و کارگردان برنامه تهمتن در اين مورد گفته است: اين برنامه در زمينه استقامت، قواي جسماني، سرعت عمل و... شرکت کنندگان را به چالش مي‌کشد و هر فردي که اين توانايي را دارد مي‌تواند وارد مسابقات شود و محدوديت خاصي وجود ندارد. هر کسي اين مشخصات و توانمندي را داشته باشد مي‌تواند وارد مسابقات شود.
وي درباره فدراسيون متولي اين برنامه تصريح کرد: تمام فدراسيون‌هاي ورزشي مي‌توانند درگير اين مسابقه شوند و ورزشکاران خود را به ما معرفي کنند، اما در نهايت انتخاب با تيم برنامه‌ساز است و فدراسيون‌ها تنها مي‌توانند نقش مشورتي داشته باشند. حتي افرادي هم که در قالب هيچ فدراسيون ورزشي فعاليت نکرده باشند نيز مي‌توانند در اين مسابقه خود را محک بزنند؛ حتي يک کشاورز در دورترين نقطه کشور.
وي درخصوص اينکه گفته مي‌شود فدراسيون بدنسازي متولي اجرا و برگزاري اين برنامه است، توضيح داد: به هيچ عنوان اينطور نيست و ربطي ندارد. تيزر برنامه و فراخوان در تلويزيون و شبکه نسيم پخش شده است تا شرکت کنندگان اعلام آمادگي کنند. البته فدراسيون بدنسازي هم هيچ‌وقت چنين ادعايي نداشته است، نامه‌ها و مدارک آن هم موجود است. اين فدراسيون تنها ۴٠-۵٠ ورزشکار را که مناسب حضور ديدند، معرفي کردند. وقتي صدا و سيما کار را جلو مي‌برد، برنامه تحت سياست‌هاي خودش است. در اين برنامه دنبال معرفي الگوهاي اخلاقي رفتاري و ورزشي هستيم و هر فردي در هر قشري مي‌تواند خود را به چالش بکشد.
تهيه کننده و کارگردان اين برنامه در حالي تاکيد کرده که فدراسيون بدنسازي هيچ وقت ادعايي در مورد همکاري با اين برنامه نداشته است که بر روي صفحه فدراسيون بدنسازي در اينستاگرام قيد شده است اين مسابقات با همکاري فدراسيون و شبکه نسيم ضبط خواهد شد.

اظهار نظرهاي متناقضي که در مورد اين برنامه مطرح شده ابهاماتي را در مورد آن ايجاد کرده و به نظر مي رسد در آينده اتفاقات بيشتري را همراه خواهد داشت.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد