خبر ورزشي/ به بهانه ثبت نام انتخابات رياست جمهوري، مروري مي‌کنيم بر حضور نخستين چهره فوتبال مطرح کشور که در سال ۱۳۸۴ به وزارت کشور مراجعه و اعلام کانديداتوري کرد.
روزنامه خبرورزشي اولين رسانه‌اي بود که خبر تصميم ناصر حجازي را براي ثبت‌نام در نهمين دوره رياست جمهوري منتشر کرد. ارديبهشت ماه سال ۸۴ تيتر يک روزنامه خبرورزشي اين بود؛ «ناصر حجازي: در انتخابات رياست جمهوري شرکت مي‌کنم». اسطوره آبي همواره از حضور مديران غير ورزشي در باشگاه‌ها ناراحت بود و مي‌گفت وقتي کسي در کاري تخصص لازم را ندارد همه چيز را ناخواسته خراب مي‌کند. چرا آدم سياسي در همان دنياي سياست نمي‌ماند؟
تا اينکه يک ماه قبل از انتخابات رياست جمهوري فکري در ذهن ناصرخان جرقه زد. او مي‌گفت: من مي‌روم ثبت‌نام مي‌کنم تا همه متعجب شوند و ببينند حضور يک ورزشي در يک مقام سياسي چقدر عجيب است؛ بلکه بفهمند حضور آن‌ها هم در ورزش عجيب و نگران‌کننده است. اگر تأييد صلاحيتم کردند که بعيد است و رأي آوردم براي هر وزارتخانه بهترين گزينه را پيدا مي‌کنم اما اجازه نمي‌دهند تا آن مرحله جلو بروم و اصلاً تأييد صلاحيت نمي‌کنند اما حداقل اين ‌جوري حرفم که ورزش جاي آن‌ها نيست را زده‌ام.

اواخر ارديبهشت ماه ناصر حجازي همراه با بهمن اسدي، دوست قديمي‌اش، راهي وزارت کشور شد. هنگامي که وارد سالن اصلي براي ثبت‌نام شد مرحوم سيدرضا زواره‌اي کار ثبت‌نامش را به اتمام رسانده بود. او سال‌ها رئيس سازمان ثبت اسناد کشور و از اعضاي شوراي نگهبان بود. سلام گرمي با حجازي انجام داد و وقتي دور شد ناصرخان سؤال کرد اين آقا را نشناختم که به او گفته شد فلاني است. هنگام حضور ناصر حجازي، چهره خوش‌تيپ و محبوب ورزش کشور در وزارت کشور براي ثبت‌نام، تمام عکاسان و خبرنگاران او را احاطه کرده بودند. دقايقي بعد شهردار وقت تهران محمود احمدي‌نژاد، با تعدادي همراه وارد شد تا ثبت‌نام کند. چون هيأت همراه داشت، ناصر حجازي سؤال کرد اين آقا چه سمتي دارد که دورش شلوغ است و پاسخ شنيد شهردار تهران.

بعد از چند دقيقه ناصرخان از وزارت کشور خارج شد و براي صرف ناهار به رستوراني قديمي در خيابان سنايي رفت و از خاطراتش که از ۱۸ سالگي با دوستان فوتبالي و هنري در اين زيرزمين غذا خورده‌اند و چقدر خاطره شيرين دارند و اينکه يا برخي از دنيا رفته‌اند و خيلي‌هايشان هم ديگر در ايران زندگي نمي‌کنند، گفت. يک روز بعد از ثبت‌نام خيلي‌ها از طريق دوستان مشترک براي حجازي پيغام مي‌فرستادند که خودشان با پول شخصي‌شان در شهرهاي مختلف براي او ستاد تبليغاتي تشکيل مي‌دهند و ناصرخان هم مي‌گفت برنامه نريزيد چون من تأييد صلاحيت نمي‌شوم!

خبرنگاران از او درباره برنامه‌هايش در صورت پيروزي در انتخابات سؤال مي‌کردند و پاسخ‌هاي او براي اهالي رسانه جالب بود. در ميان چهره‌هاي مختلف ورزشي و غيرورزشي ناصر حجازي اولين چهره‌اي بود که اظهار داشت پرداخت يارانه‌ها به ضرر اقتصاد کشور و مردم است. حرف‌هايش را در زمان دولت وقت به زبان آورد و مثل برخي صبر نکرد که وقتي دولت عوض شد انتقاد کند.
ناصر حجازي تأييد صلاحيت نشد چون رجال سياسي نبود. بخشي از مصاحبه او با روزنامه خبرورزشي بعد از اعلام رسمي رد صلاحيتش اين جملات بود: «به اين دليل وارد اين کارزار شدم که سياسي‌ها متعجب و ناراحت شوند و حالا هم بدون تعارف مي‌گويم همان‌طور که سياسي‌ها دوست ندارند ما ورزشي‌ها سمت منصب و کار و تخصص آن‌ها برويم ما ورزشي‌ها هم دوست نداريم آن‌ها وارد فوتبال شوند چون تخصص لازم را ندارند.»


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد