فارس/ ناکامي پپ گوارديولا در شب گذشته مقابل چلسي در فينال ليگ قهرمانان اروپا باعث شد تا بسياري به انتقاد از او بپردازند.
شب گذشته در چارچوب فينال ليگ قهرمانان اروپا چلسي مقابل منچسترسيتي به برتري يک بر صفر رسيد و قهرمان اين رقابت نام گرفت.
منچسترسيتي که با پپ گوارديولا براي اولين بار در تاريخ خود به فينال ليگ قهرمانان اروپا رسيده بود نتوانست با اين سرمربي بزرگ فوتبال دنيا به قهرماني دست يابد. نمايش نه چندان خوب تيمِ پپ در فينال باعث شد تا بسياري از گوارديولا انتقاد کنند و او را ناکام بزرگ بخوانند.
مارکا در گزارشي نوشت که گوارديولا هر چه خواست بدست آورد و توانست منچسترسيتي را در تمام جام‌ها قهرمان کند ولي هيچگاه نتوانست فاتح اروپا شود. او در اين مسير طي 5 فصل 938 ميليون يورو هزينه کرد. البته  در اين سال‌ها با فروش بازيکنان خود توانست 315 ميليون يورو پول بدست آورد و به نوعي مي‌توان گفت با دخلِ 623 ميليون يورو  نتوانست قهرمان اروپا شود.
پپ گوارديولا در اين مدت 3 بار قهرمان ليگ برتر انگليس شد. 4 بار توانست قهرمان متوالي اتحاديه نام گيرد و يک بار نيز جام حذفي انگليس را بالاي سر برد. او 2 بار سوپرکاپ انگليس را برد و توانست رکوردهاي زيادي به نام خود ثبت کند ولي هيچگاه نتوانست قهرمان اروپا شود.
پپ گوارديولا پس از باخت در فينال ليگ قهرمانان اروپا به خبرنگاران گفت که منچسترسيتي قدرتمندانه به ليگ قهرمانان اروپا بازخواهد گشت و يک روز قهرمان خواهد شد. سرمربي اسپانيايي 10 سال پيش در فينال ومبلي با هنرنمايي مسي و گلزني ديويد ويا مقابل منچستريونايتد برنده شد و توانست قهرمان ليگ قهرمانان اروپا شود. پس از آن در سال 2011 مقابل چلسي دي‌متئو با بارسلونا زمين گير شد و 3 سال در مونيخ مقابل اسپانيايي‌ها زانو زد. در 5 سال حضور خود در منچسترسيتي نيز به انواع و اقسام تيم‌ها بازي را واگذار کرد تا ناکام بزرگ اين رقابت نام گيرد. پپ در اين 4 سال مقابل موناکو، ليورپول، تاتنهام و ليون تن به شکست داد و در فينال امسال نيز برابر چلسي زانو زد. 
البته بسياري از چينش تيمِ گوارديولا در اين مسابقه انتقاد کردند و از نيمکت نشيني فرناندينيو صحبت کردند. در اين مسابقه گوارديولا تصميم گرفت که ستاره برزيلي خود را يک مرتبه نيمکت نشين کند و به گوندوغان در مقابل مدافعان خود بازي دهد. همين مسئله باعث شد تا بسياري از کارشناسان اين تصميم را نادرست بخوانند و مدعي شوند که گوندوغان عملکردي ضعيف از خود به ثبت رسانده است. البته پپ پس از پايان اين مسابقه از ايده خود حمايت کرد و اظهار داشت که گوندوغان بسيار خوب بازي کرده و او از ستاره آلماني خود راضي است.
ميگل دلاني، خبرنگار مشهور اينديپندنت در گزارش تحليلي خود نوشت: چطور مي شود که در اين مسابقه مهم، گوارديولا هافبک تدافعي خود را نيمکت نشين کند؟ او با اين کار بهترين تيم حال حاضر اروپا را به بدترين تيم اروپا بدل کرد. او دوباره با ايده‌هاي عجيب در مهمترين مقاطع ليگ قهرمانان اروپا، شانس برد را براي خود کاهش داد. او مثل بازي فصل گذشته مقابل ليون بيش از اندازه خط مياني خود را سنگين کرد تا مجبور نشود از ايده‌هايي مثل ضد حمله که اصلا دوستش ندارد، استفاده کند. 
پپ گوارديولا دقيقا از همان آفتي ضربه خورد که در ديدار مقابل ليون تن به شکست داد. به دليل جلو بازي کردن خطوط منچسترسيتي، اگر سرعت انتقال توپِ حريف زياد باشد، مي‌توان  انتظار اين را داشت که حريف از فواصل بين بازيکنان سيتي نهايت استفاده را ببرد و به تيم ضربه بزند. سال گذشته دمبله و اکامبي خط دفاعي منچسترسيتي را با سرعت خود نابود کردند و باعث شدند تا تيم گوارديولا با زوج «لاپورت-گارسيا» زمين‌گير شوند و امسال نيز ميسون مونت از اين حربه استفاده کرد. در يک کار تمرين شده از سوي بازيکنان چلسي، انتقال توپ با سرعت هر چه تمام‌تر انجام گرفت و ستاره توخل توانست با يک پاس خوب از فواصل خطوط منچسترسيتي، هافرتس را در موقعيت تک به تک قرار دهد. بازيکن آلماني نيز آنقدر فضا داشت که بتواند حتي دروازه‌بان را دربيل بزند و دروازه خالي را باز کند. 
بارني رونِي، خبرنگار مشهور گاردين نيز نوشت که تيم منچسترسيتي در 5 ماه گذشته خوش ريتم ترين اروپا بود ولي در اين مسابقه به دليل چينش ضعيف، يکي از ضعيف‌ترين تيم‌هاي اروپا نام گرفت. اين خبرنگار نوشت که چطور مي‌شود پست تخصصي و لازم «هافبک تدافعي» را در تيم از بين برد و شکل معمول منچسترسيتي را آن هم در بازي مهم تغيير داد. 
خبرنگار گاردين نوشت که در ظاهر گوارديولا يک تغيير به سيستم خود داد ولي حضور استرلينگ و نيمکت نشيني فرناندينيو، ريتم تيم را کاملاً به هم زد. سيتي به گونه‌اي بود که انگار خودش هم نمي‌داند در اين مسابقه بايد چگونه بازي کند. بارني روني نوشت که گوارديولا پس از بازي گفت که گوندوغان بارها در آنجا بازي کرده ولي حواسش نبود که آخرين حضور اين ستاره آلماني در اين پست، به باخت تحقيرآميز 6 بر صفر آلمان مقابل اسپانيا بازمي‌گردد. 
نکته مهم در نمايش ضعيف گوارديولا اين بود که هيچ شوت خطرناکي براي منچسترسيتي ثبت نشد. سيتزن‌ها از 9 شوت به دروازه تنها يک شوت درون چارچوپ زدند که آن هم به راحتي در دستان مندي قرار گرفت. دروازه‌بان چلسي که به اولين گلر آفريقايي قهرمان در ليگ قهرمانان اروپا بدل شد،‌ هيچ زحمتي در اين مسابقه به خود نداد زيرا توخل بسيار خوب مي‌دانست که چگونه بايد مقابل انديشه‌هاي پپ ايستادگي کند. او طي 2 ماه گذشته 3 بار توانسته بود به شکل‌هاي متفاوت منچسترسيتي را شکست دهد و به مردي بدل شود که گوارديولا توانايي مقابله با او را ندارد. 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد