آخرین خبر/ هر چند مشخص نشد که  سرمربی کروات تیم ملی در کنفرانس خبری پیش از بازی با بحرین گفته بحرین را مثل کف دست می شناسد یا نه، اما تیم ملی فوتبال ایران باید بحرین را شکست بدهد.
به گزارش فوتبالی،تیم ملی ایران برای زنده نگه داشتن شانس صعود به مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی، محکوم به پیروزی در برابر بحرین است و مساوی چندان به کار شاگردان اسکوچیچ نمی آید.
در حال حاضر ایران در گروه سوم این رقابت ها، با 9 امتیاز و یک بازی کمتر نسبت به بحرین، در رده سوم قرار دارد. شاگردان اسکوچیچ باید در ادامه مسابقات خود در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی امشب به مصاف میزبان مسابقات این گروه یعنی بحرین برود که نتیجه این بازی اهمیت ویژه ای برای شاگردان اسکوچیچ برای صعود از این گروه دارد.برای اینکه ایران همچنان بتواند شانس سرگروه شدنش را حفظ کند، باید امشب با دست پر از زمین خارج شود تا با خیال آسوده تری به مصاف کامبوج و عراق برود.
هر چند رسانه ها مخابره کردند که امروز در کنفرانس خبری پیش از بازی دو تیم داراگان اسکوچیچ در گفت و گو با خبرنگاران جمله جالبی را به کار برده و گفته بحرین را مثل کف دست می شناسد، یکی دو خبرگزاری با منتشر کردن ویدیویی از اسکوچیچ نشان دادند که او چنین جمله ای بر زبان نیاورده است.در واقع فوتبال ایران خاطره خوبی از این جمله و در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ندارد.آخرین باری که یک مربی از اینکه حریف را مثل کف دست می شناسد حرف زد افشین قطبی بود که پیش از بازی مقابل کره جنوبی در انتخابی جام جهانی2010 درباره این تیم همین جمله را به کار برد. شناخت کف دست افشین قطبی در آن بازی به کار فوتبال ایران نیامد و تیم ملی از رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بازماند.
بررسی احتمالات صعود بحرین، عراق و ایران
همانطور که می دانید بحرین در حال حاضر از 6 بازی دارای 12 امتیاز است و تنها دو بازی مقابل ایران و هنگ را پیش رو دارد. عراق از 5 بازی دارای 11 امتیاز است و سه مصاف مقابل کامبوج، هنگ کنگ و عراق را در پیش دارد و تیم ملی هم از 5 بازی دارای 9 امتیاز است و سه بازی مقابل بحرین، کامبوج و عراق را پیش رو دارد. وضعیت گروه ایران، وضعیت پیچیده و در هم تنیده ای است. در واع امشب ایران در صورت برد مقابل بحرین ۱۲ امتیازی می شود و با بردن کامبوج به امتیاز ۱۵ می رسد. بازی با عراق هم اگر با بردن ایران همراه شود، تیم ملی با ۱۸ امتیاز به عنوان سرگروه صعود می کند. عراق با فرض بردن کامبوج و هنگ کنگ ۱۷ امتیاز می شود. در صورت تساوی ایران و عراق در بازی آخر عراق ۱۸ امتیازی و ایران ۱۶ امتیازی می شود. بحرین با فرض شکست خوردن از ایران ۱۲ امتیازی می ماند و با بردن هنگ کنگ با تعداد گلهای بالا در نهایت ۱۵ امتیازی می شود و باید منتظر بماند که عراق، ایران را شکست دهد و در ضمن تفاضل گلش از ایران باید بیشتر باشد تا شانس صعود به عنوان تیم دوم را پیدا کند. هر چند که در روز آخر امتیازها و گلهای کامبوج حذف می شود.
اگر ایران با بحرین مساوی کند، کلاف سردرگم تر می شود. ایران ۱۰ امتیازی می شود و با فرض بردن کامبوج و عراق به امتیاز ۱۶ می رسد. بحرین ۱۳ امتیازی هم در صورت شکست دادن هنگ کنگ در روز آخر ۱۶ امتیازی می شود و منتظر بازی ایران و عراق می ماند. البته این تساوی به نفع عراق است چون عراق با بردن کامبوج و هنگ کنگ قبل از رویارویی با ایران ۱۷ امتیازی می شود و حتی در صورت شکست مقابل ایران هم صعودش به عنوان تیم اول قطعی می شود و بازی با ایران فقط برای بحرین و ایران می تواند مهم باشد. اگر به ایران ببازد تفاضل گل ایران و بحرین با حذف نتایج مقابل کامبوج تعیین کننده می شود و اگر بازی با تساوی به پایان برسد، ایران ۱۴ امتیازی می شود و عملا حذف می شود و بحرین با ۱۶ امتیاز و در واقع پس از کسر ۶ امتیاز و گلهای بازیهای مقابل کامبوج، منتظر تیمهای دوم گروههای دیگر برای صعود می ماند و حتی صعود خود بحرین هم قطعی نیست.
اگر بخواهیم بی تعارف و بی پرده باشیم، با توجه به اتفاق های گروه های دیگر، در صورت تساوی ایران وبحرین و دوم شدن یکی از این دو تیم، شانس صعود تیم دوم از این گروه یعنی گروه سوم مرحله دوم مقدماتی جام جهانی، چندان بالا نیست و زیر 10 و حتی 5 درصد است. با انجام بازیهای امروز در گروههای مختلف، بیشتر به این موضوع پی خواهی برد. 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید