مهر/ کارشناس والیبال با تاکید بر اینکه ترکیب تیم ملی برای المپیک مشخص نیست گفت: «الکنو» در هر بازی از ارنج متفاوت استفاده کرد تا دستش رو نشود.
محمد وکیلی  درباره بازی‌های تیم ملی در هفته دوم رقابت‌های لیگ ملت‌ها گفت: بازی مقابل ایتالیا به خاطر میزبانی شرایط خاص خودش را داشت و البته ایتالیایی‌ها نیز با ترکیب دوم در مسابقات حاضر شده اند و به همین دلیل بازیکنان جوان آنها نیز برای نشان دادن خود به کادر فنی برای حضور در المپیک تمام توانشان را به کار گرفته اند.
«معروف» برای جوانان اعتماد به نفس است
وی تأکید کرد: بنابراین بازی سختی از نظر روحی و روانی از دو تیم شاهد بوده ایم و در بسیاری از مواقع بازی گره خورد. در نهایت ملی پوشان ایران از پسِ کار برآمدند و پیروز شدند. وجود سعید معروف به عنوان لیدر و رهبر چه در زمین و چه در نیمکت تیم ملی اعتماد به نفس بالایی به جوان‌ها می‌داد که هر زمان نیاز به تمام کردن کار باشد او حضور دارد.
الکنو دستش را رو نکرد
سرمربی تیم والیبال نوجوانان تصریح کرد: برابر تیم ملی کانادا که یکی از رقبای ما در المپیک است، از آرایش و ترکیب مختلفی استفاده شد. در واقع الکنو دستش را مقابل حریفان المپیکی خود رو نکرد و در هر بازی و در هر ست، از بازیکنان متفاوتی استفاده کرد تا آنالیز کانادایی‌ها درست نباشد.
ترکیب تیم ملی برای المپیک مشخص نیست
وی با تأکید بر اینکه کانادا و ایتالیا حریفان المپیکی ما هستند، ادامه داد: خوشبختانه از یک ارنج ثابت استفاده کردیم تا آنها تیم ملی را آنالیز کاملی نکنند و پی به ترکیب اصلی ما در المپیک نبرند. در واقع کسی ترکیب اصلی تیم ملی والیبال ایران را در المپیک نمی‌داند و این کار به واسطه حضور جوانان باانگیزه و بازیکنان باتجربه پیش آمده است. در بازی مقابل بلغارستان نیز در امتیازهای بالا پیروز شدیم و این نشان دهنده اعتماد به نفس بازیکنان برای جنگیدن و تسلیم نشدن است. در مجموع هفته دوم بازی‌های قابل قبولی ارائه کردیم و همچنین از تعداد بازیکنان زیادی استفاده شد. به جز شریفی تمام بازیکنان به کار گرفته شدند.
ریکاوری‌ها جواب داد
وکیلی اظهار داشت: آنچه که مسلم بود این است که روند تیم ملی در سرویس‌های پرشی بهتر شده است. محمد موسوی سرویس‌های خوبی زد و این نشان می‌دهد استراحتی که سرمربی تیم ملی در طول مسابقات به او داده کارساز است. از دو لیبرو تیم ملی نیز به تناوب استفاده شد و رقابت شدیدی بین آنها وجود دارد. بازی‌های اصلی تیم ملی از هفته سوم شروع می‌شود، جایی که حریفان قوی‌تر خواهند شد.
آماده برای بازی‌های بزرگ‌تر
وی گفت: تیم ملی در نقطه‌ای قرار دارد که برای بازی‌های بزرگ‌تر مثل آمریکا، لهستان، صربستان و برزیل آماده است. الکنو انرژی بازیکنان را برای هفته سوم به بعد گذاشته است. امیدوارم بازیکنان به سلامت کافی رسیده باشند تا دست الکنو باز باشد و بتواند از تمام ظرفیت‌ها استفاده کند و ما نیز بتوانیم قضاوت درستی داشته باشیم. بارها گفته ام رقابت‌های لیگ ملت‌ها حکم بازی‌های تدارکاتی را دارد اما این بدان معنا نیست که شانسی برای کسب مقام نداشته باشیم و این به تفکرات بازیکنان و سرمربی برمی گردد.
سرمربی تیم نوجوانان با اشاره به اینکه پشتوانه خوبی برای تیم ملی وجود دارد، گفت: با اضافه شدن جواد کریمی رقابت بین او و وادی مانند سایر پست‌ها شکل خواهد گرفت. سعید معروف چهره‌ای بین المللی است و البته در تمام تیم‌ها مانند صربستان، لهستان و آرژانتین فاصله بین پاسور اول و پاسور دوم بسیار است و این به خاطر تعداد بازی‌هایی است که در پست پاسوری انجام می‌شود و تجربه به دست می‌آید.
رقابت شدید برای پوشیدن پیراهن تیم ملی
وی تأکید کرد: در سایر پست‌ها تلفیقی از بازیکنان باتجربه و جوان داریم، کسانی که فکر می‌کردند والیبال ایران به آخر خط رسیده در این بازی‌ها متوجه شدند که چنین چیزی وجود ندارد و بازیکنان جوان فقط به تجربه نیاز دارند و این باعث می‌شود که گرمای رقابت برای پوشیدن پیراهن تیم ملی بین بازیکنان زیاد شود. در پست سرعتی زن محمد موسوی، علی اصغر مجرد، علی شفیعی، مسعود غلامی و رضا عابدینی رقابت شدیدی با هم دارند، در سایر پست‌ها نیز شرایط همین گونه است.
وکیلی ادامه داد: در واقع تیم ملی تلفیقی از بازیکنان باتجربه و جوانان با انگیزه است و این نقطه قوتی محسوب می‌شود. در تورنمنت طولانی مانند لیگ ملت‌ها استفاده از بازیکنان مختلف باعث می‌شود که باتجربه‌ها دچار فرسودگی نشوند. پس از پایان رقابت‌ها می‌توانیم در فاصله دو هفته‌ای برای آماده سازی در المپیک نقاط ضعف تیم را برطرف و آنالیز خوبی انجام دهیم تا در المپیک یک پله بالاتر از لیگ ملت‌ها باشیم.
کشف بردیا سعادت
وکیلی درباره بردیا سعادت نیز گفت: زمانی که بردیا سعادت ۱۶ سال داشت او را به عنوان کاپیتان تیم نوجوانان انتخاب کردم و سپس از او در تیم لیگ برتری درنا استفاده کردیم. او به همراه بازیکن ایتالیا یکی از بازیکنان جوان لیگ ملت‌ها به شمار می‌رود.
وی در پایان گفت: بازی‌های لیگ ملت‌ها و پخش تلویزیونی آن کمک می‌کند تا نوجوانان بیشتری به سمت والیبال حرکت کنند. به حدود ۱۹ استان رفته ام و از نزدیک شاهدم که بازیکنان نوجوانان با چه ذوق و انگیزه‌ای به سمت والیبال می آیند. ۱۱ استان دیگر باقی مانده که به آنها نیز سفر خواهم کرد تا پشتوانه خوبی برای تیم ملی فراهم شود و روزی برسد که دیگر نگرانی برای آینده والیبال وجود نداشته باشد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید