ایرنا/ رییس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی گفت: اعزام اعضای کاروان ایران از روز ۲۱ تیرماه آغاز و تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی آخرین گروه اعزامی هستند.
 «پیمان فخری» با اشاره به تدابیر بهداشتی کمیته ملی المپیک برای حضور کاروان ایران در ژاپن به خبرنگاران گفت: برای انجام تست کرونا کاروان ورزشی ایران پنج آزمایشگاه پیشنهاد و مورد موافقت قرار گرفته است. اعضای کاروان باید ۷۲ ساعت قبل از اعزام تست کرونا را انجام دهند. 
 وی درباره زمان اعزام کاروان ایران به المپیک توکیو نیز افزود: کادر سرپرستی کاروان براساس برنامه روز ۲۱ تیرماه وارد توکیو می‌شود. کشتی آزاد آخرین تیم وارد شده به دهکده خواهد بود که ۸ مرداد به توکیو می‌رسد. 
فخری درباره رکودشکنی در کسب شمار سهمیه‌های المپیک در این دوره نیز اظهار داشت: بله در این دوره رکورد کسب سهمیه شکسته خواهد شد و مربوط به تمام سهمیه‌ها است اما بعید می‌دانم که رکورد حضور زنان ایرانی در المپیک شکسته شود. البته این نوید را خواهم داد رکود بیشتر حضور زنان ایرانی در المپیک ۲۰۲۴ پاریس شکسته می‌شود. 
 رییس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی در مورد پیش‌بینی شمار مدال‌های ایران و جایگاه کاروان در جدول توزیع مدال‌ها تصریح کرد: ارزیابی‌هایی شده است اما اعلام آن را لازم نمی‌دانم. در کاروان ایران ورزشکاران شاخصی داریم، کسانی که شاید کسی فکر مدال آن‌ها را نمی‌کند اما ما روی آنها امید داریم، هدف‌گذاری و ارزیابی داریم اما تا حالا هیچ کاروانی در هیچ دوره‌ای قبل از المپیک ارزیابی خود را اعلام نکرده است.
فخری درباره پیش بینی صورت گرفته در مورد مدال آوری و جایگاه کاروان ایران گفت: ارزیابی هایی داریم اما سابقه اعلام نداریم، ورزشکاران شاخص داریم، کسانی که شاید کسی فکر مدال آنها را نمی کند اما ما روی آنها امید داریم، هدف گذاری و ارزیابی داریم اما تا حالا هیچ کاروانی در هیچ دوره ای قبل از المپیک ارزیابی خود را اعلام نکرده است.
فخری در مورد وضعیت احسان حدادی گفت: ما هم در مورد وضعیت او و احتمال عدم اعزام به المپیک صحبت هایی شنیده ایم، منتظر بازگشت او و تعیین وضعیتش هستیم، سهمیه احسان حدادی به گونه ای است که امکان جایگزین شدن ندارد.
پیمان فخری معاون سرپرست کاروان اعزامی هم گفت: در این دوره المپیک تغییراتی اعمال شده و پنج رشته و ٣٣ ماده اضافه شده است. در این دوره ١۴٨ نفر از شمار ورزشکاران نسبت به ریو کمتر شده اما شمار ورزشکاران زن اضافه شده است.
پیمان فخری افزود: بیش از هزار مدال توزیع می‌شود. میزبان در کنار بازسازی برخی سالن‌ها ، ساختمان‌های جدیدی برای این رویداد احداث کرده است. در این دوره کمیته بین‌المللی المپیک ١٣ حامی مالی دارد و ۵ میلیارد نفر در این ١۷ روز، مسابقات را تماشا می‌کنند.
وی ادامه داد: ایران در ادوار المپیک ۶٩ مدال کسب کرده و ۶۴۴ نفر در این مسابقات به میدان رفته‌اند.
رییس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی خاطرنشان کرد: ۶١ سهمیه کسب شده که هشت سهمیه به زنان اختصاص دارد و ٣۵ مرحله اردو برای تیم‌های اعزامی برگزار شده است.
فخری گفت: با اعلام کمیته بین‌المللی المپیک ۸۰ درصد ورزشکاران واکسن کرونا زدند و در مدت اقامت در توکیو همه شرکت‌کنندگان در دهکده ورزشکاران قرنطینه می‌شوند.
معاون سرپرست کاروان اعزامی ایران اظهار داشت: کاروان در ١٢ گروه از ٢١ تیر تا هشت مرداد به توکیو اعزام می‌شود و اولین گروه بازگشت ١٣ مرداد است.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید