مهر/ آخرین مرحله از رقابتهای کاراته انتخابی المپیک برای تعیین ۲۴ مسافر پایانی توکیو جمعه هفته جاری در پاریس آغاز می‌شود.
 سایت رسمی فدراسیون جهانی کاراته در مطلبی تحت عنوان «همه آنچه باید در خصوص رقابت‌های کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ بدانید» گزارشی از وضعیت تیم‌های شرکت کننده، آمادگی میزبان برای برگزاری این رقابتهای پراهمیت و مدعیان کسب سهمیه منتشر کرد.
در این گزارش آمده است: آخرین مرحله از رقابتهای کسب سهمیه مسابقات کاراته در بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ از ۱۱ تا ۱۳ ژوئن (۲۱ تا ۲۳ خردادماه) در پاریس (فرانسه) برگزار می‌شود
آخرین فرصت برای کسب سهمیه
در این مسابقات ۲۴ سهمیه بازی‌های المپیک در اختیار نفرات برتر قرار خواهد گرفت. سه کاراته کای برتر در هر یک از 8 رده المپیکی، بلیت سفر به توکیو ۲۰۲۰ را کسب می‌کنند. مسابقات کسب سهمیه پاریس ۲۰۲۰ آخرین فرصتی است که ورزشکاران برای حضور در این بازی‌ها دارند. پس از این رویداد، لیست نهایی ۸۰ زن و مرد که نماینده کاراته در بزرگترین رویداد ورزشی جهان هستند، اعلام می‌شود. پیش از این 40 نماینده از نزدیک به ۲۰ کشور جهان از طریق رنکینگ، مستقیم به بازی‌ها راه یافتند.
پاریس میزبان رویدادهای بزرگ کاراته
مسابقات کسب سهمیه در سالن ورزشی «پیر دو کوبرتن» در پاریس برگزار شود، محلی که با توجه به نامگذاری آن به یاد بنیانگذار بازی‌های المپیک مکان مناسبی برای برگزاری این رقابت‌ها محسوب می‌شود. این مسابقات جمعه و شنبه از ساعت ۹ تا ۲۰:۳۰ (به وقت محلی) برگزار می‌شود، در حالی که برنامه روز یکشنبه از ساعت ۱۰ آغاز می‌شود و تا ۱۹ به طول خواهد انجامید.
از آنجا که فرانسه با بیش از ۱۶۰ هزار کاراته کا و بیش از ۵ هزار باشگاه قطب اصلی کاراته محسوب می‌شود، بسیاری از رویدادهای بزرگ بین المللی به طور معمول در این کشور اروپایی برگزار می‌شود. مسابقاتی چون رقابتهای به یادماندنی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۲، که یکی از بزرگترین رقابتها در تاریخ کاراته به حساب می‌آید، در پایتخت فرانسه برگزار شد، و یا رقابتهای لیگ‌های برتر جهانی که از زمان شروع این مسابقات در سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۲۰، همه ساله از میزبانی پاریس آغاز شد.
رقابتهایی در معیار جهانی
محبوبیت جهانی کاراته را می‌توان در لیست گسترده شرکت کنندگان برای حضور در این مسابقات مشاهده کرد، برای شرکت در این رقابتها نزدیک به ۵۰۰ شرکت کننده از ۹۸ کشور از پنج قاره ثبت نام کردند. فدراسیون‌های ملی مجاز به ثبت نام یک ورزشکار در هر رده بودند، به استثنای آن رده‌هایی که ورزشکاران آنها قبلاً موفق به کسب سهمیه شدند.
مهدیزاده در جمع مدعیان کسب سهمیه
فرانسه میزبان کاراته کاهای نخبه و قهرمانان جهان از پنج قاره خواهد بود. قهرمانان بزرگی چون «دورتا باناسزچیک» از لهستان، «الینه چاتزیلیادو» از یونان و صاحبان پیشین عنوان قهرمانی جهان چون «الکساندرا ریچیا» از فرانسه، «آلیسا بوچینگر» از اتریش، «امیر مهدی زاده» از ایران و «جردن توماس» از انگلیس که در جمع دیگر رقبا به میدان خواهند رفت.
برگزاری رقابت‌ها به شکل جدید
برخلاف مسابقات معمول کاراته که از سیستم حذفی پیروی می‌کنند، مسابقات کسب سهمیه پاریس ۲۰۲۰ با سیستم دوره‌ای برگزار می‌شود بدین شکل که پس از دور اول که بصورت حذفی است، دو فینالیست و دو برنده بازی شانس مجدد در یک جدول به مصاف هم می‌روند تا ضمن صدور جواز حضور در المپیک برای سه کاراته کا برتر هر رده به آنها مدال نیز اهدا شود.
امیرمهدیزاده در وزن ۶۷- کیلوگرم، رزیتا علیپور در وزن ۶۱- کیلوگرم، فاطمه صادقی و ابوالفضل شهرجردی هم در کاتای انفرادی نمایندگان ایران در این مسابقات هستند که عصر امروز تهران را به مقصد پاریس ترک می‌کنند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید