فارس/ سرمربي تيم فوتبال تراکتور گفت:‌ آقايان آمدند و رفتند اما هزينه چند صد ميلياردي براي زنوزي و اعصاب خردکني براي هوادار ماند.
رسول خطيبي، سرمربي تيم تراکتور پس از بازي با پرسپوليس گفتگويي با رسانه رسمي باشگاه تراکتور داشته است که مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد.
اهل بهانه آوردن نيستم که بگويم زمين و ديوار کج بود!
وي در ابتداي صحبت‌هايش اظهار داشت: روزي که پيشنهاد تراکتور را دريافت کردم و در آلومينيوم بودم، از دو تيم ديگر ليگ برتر نيز پيشنهاد داشتم و شرايط تراکتور را مي‌دانستم. تمامي اين روزها را پيش‌بيني مي‌کردم و اهل بهانه آوردن نيستم که بگويم زمين کج بود و ديوار! تمامي اين شرايط سخت را مي‌دانستم و خواست خودم بود که وارد اين مشکلات بي‌شمار شوم. 
نام‌ها بايد بر اساس نياز تيم باشد نه نياز افراد خاص!
سرمربي تراکتور ادامه داد: تيمي را تحويل گرفتم که بالانس نبود. در يک پست ترافيک بازيکن داشت،در پست ديگر بازيکن نداشت و يا يک بازيکن در يک پست داشت. اين براي تيمي که براي چهار جام بسته شده خيلي عجيب بود و به نظر من براي حضور در چهار جام بايد براي هر پست دو بازيکن آماده جذب مي‌شد. نام‌ها بايد بر اساس نياز تيم باشد نه نياز افراد خاص!
اجازه ندهيم دردانه آذربايجان را حياط خلوت بکنند.
خطيبي اضافه کرد: به‌خاطر نام بزرگ تراکتور، تمامي اين مشکلات و حواشي‌هاي موجود را با عشق قبول کردم تا اين ساختار کج را اصلاح کنم و با کمک مديريت و حمايت هواداران اجازه ندهيم تا دردانه آذربايجان را حياط خلوت بکنند. اين اصلاح ساختار را انجام خواهم داد، حتي اگر به قيمت نابودي خودم باشد. تراکتور از لحاظ امکانات سخت افزاري يکي از يهترين هاي ايران است.
بازيکن تراکتور بدون يک دقيقه بازي 20 ميليارد طلب‌کار شده است
وي ادامه داد: با مالکيت و هيئت مديره اولين روز صحبت کرده‌ايم و برنامه داريم تا تيم را براي فصل‌هاي آتي ببنديم و براي فصل بعد تيمي بسته خواهد شد که براي سه فصل نياز‌هاي فني تراکتور تامين شود ولي متاسفانه آقايان مدير در اين باشگاه به هوادار و مالک ظلم کرده‌اند. تيمي بسته‌اند که بازيکن بدون يک دقيقه بازي 20 ميليارد طلب کار شده است.
برخي مديران از اعتماد زنوزي سوء استفاده کردند
خطيبي تصريح کرد: مهاجمي آورده‌اند که ماهيانه چهار صدميليون حقوق مي‌گرفت و در يک فصل و نيم سه گل هم نزده است. اينها به فوتبال آذربايجان خيانت کرده‌اند و لازم مي‌دانم اين را بگويم که برخي از مديران گذشته از اعتماد آقاي زنوزي سواستفاده کرده‌اند و در حق تراکتور و آقاي زنوزي ظلم کرده اند. 
تراکتور فعلي با تفکرات پنج مربي بسته شده است
وي خاطرنشان کرد: تيم موجود با تفکرات پنج مربي بسته شده است و در ابتداي هر سال با تغييرات زيادي نيز در بازيکنان همراه بوده که حجم اين تغييرات هرگز به نفع تراکتور نيست. اين يک اصل غير قابل انکار است که لازمه موفقيت در فوتبال ثبات است و تنها اين سيستم دلالي است که از رفت و آمد ها نفع برده است.
آقايان آمدند و رفتند اما هزينه چند صد ميلياردي براي زنوزي و اعصاب خردکني براي هوادار ماند
سرمربي تراکتور تصريح کرد: جلوي اين ساختار نامنظم فني بايد در يک جايي گرفته مي‌شد و هيچ مربي دوست نداشت که به خاطر ساختار فني تراکتور خود را درگير کند. اين چنين بود که آقايان آمدند و رفتند و تنها چيزي که ماند يک هزينه‌هاي چند صد ميلياردي روي دست بخش خصوصي و شخص آقاي زنوزي بوده است و دلشکستگي و اعصاب خردکني براي هوادار.
پس از کرونا قدرت دست برخي مجازي ها افتاد و مشخص نشد چه کسي هوادار و چه کسي کاسب است
خطيبي افزود: تراکتور متعصب‌ترين و خاص ترين هواداران فوتبال را دارد و همگي آنها به نام تراکتور و آذربايجان عشق دارند و با آن زندگي مي‌کنند ولي سليقه‌ها مختلف است. آنها حق اعتراض و انتقاد دارند ولي مشکل از جايي شروع شد که کرونا باعث شد تا هوادار از استاديوم ها دور شوند و قدرت افتاد دست برخي مجازي ها و مشخص نبود چه کسي هوادار است و چه کسي کاسب. 
مجازي ها خود را هوادار ناميدند و دلالي قدرت گرفت
وي عنوان کرد: از نبود هواداران در استاديوم سوء استفاده شده و برخي مجازي‌ها آمدند و خود را هوادار ناميدند و با همه مشکل داشتند و بزرگترين ضربه از نبود هوادار را تراکتور خورد و در اين ميان دلالي قدرت گرفت و با خط دهي در اين فضاي کثيف بازيکن آوردند، ارنج دادند، مربي آوردند و ديگر ما فضاي خالص هواداري را شاهد نبوديم و نمي‌دانم دوست کيست و دشمن چه کسي است.
افرادي که منافع شان قطع شده زمين و زمان را به هم مي‌دوزند
سرمربي تراکتور افزود: متاسفانه آنقدر قدرت گرفته‌اند که فضا را کنترل کرده  و از احساسات هواداران سوءاستفاده مي‌کنند. در اين فضاي مصنوعي و غير واقعي نفراتي که منافع خود را از سفره تراکتور قطع شده مي‌بينند بر اين فضاي غير واقعي و فيک جهت مي‌دهند و با نام هوادار زمين و زمان را برهم مي‌دوزند و متاسفانه در داخل تيم ها نيز ريشه انداخته‌اند.
ستاره وقتي ستاره است که دلش با تيم باشد و تا سه نصفه شب بيدار نماند
خطيبي خاطرنشان کرد: به‌عنوان يک مربي دوست دارم تيمي پر از ستاره داشته باشم و ستاره واقعي بازيکني است که چه در داخل زمين باشد و چه روي نيمکت دلش با تيم باشد و براي نام تيم خود و هوادارانش بازي کند نه اينکه با خط دهي هاي بيرون تلاش کنند که نتيجه بازي‌ها را تغيير دهند يا مصاحبه کند بگويد من بخاطر هواداران تراکتور آمدم. از طرفي بيايد به عوامل باشگاه بگويد پولم را ندهيد تمرين يا بازي نمي‌کنم و يا تا ساعت سه نصف شب بيدار بماند و بي‌مسئوليتي در قبال باشگاه داشته باشد. من و باشگاه تصميم داريم جلوي بعضي از اين بازيکناني که به نظر خودشان زرنگ هستند بايستيم.
کسي نبود که براي تراکتور قرباني شود
وي ادامه داد: در سال‌هاي گذشته يک ساختار فني درست کرده بودند که سالانه صدها ميليارد هزينه مي‌شد و اين ديوار کج تا انتها کج بود و هيچ کسي جرات دست زدن به آن را نداشت. مديريت کلان هم با ديدن شرايط به دنبال راه چاره بود ولي هر تغيير ساختاري به يک جهاد نياز نداشت و هر جهادي يک قرباني و در اين ميان کسي نبود که براي تراکتور قرباني شود.
به بيرون مانده‌هاي سفره تراکتور خبر بد بدهم که که مي‌خواهيم تيمي با ساختار حرفه‌اي ببنديم
سرمربي تراکتور اظهار داشت: بدون منت مي‌گويم هم براي خودم، تراکتور و نام آذربايجان آمدم تا اين ساختار کج را اصلاح کنم و يک خبر بد به بيرون مانده‌هاي سفره تراکتور بدهم که ما براي فصل آتي تيمي با ساختار درست و حرفه‌اي خواهيم بست. من به‌عنوان سرمربي و تيم مديريتي و در راس آن مالکيت باشگاه از اين ساختار سازي حرفه‌اي حمايت کرده و جلوي تمامي موانع ايستادگي خواهد کرد و قطعا هواداران نيز از اصلاح ساختار فني تيم حمايت خواهد کرد. 
به دليل سيستم دلالي بازيکنان تراکتور يکي پس از ديگري ساز جدايي مي‌زدند
خطيبي افزود: روزي که تراکتور را تحويل گرفتم اعلام کردم که به تمامي بازيکنان نياز دارم و در حقيقت بازيکن زيادي نداشتم که بخواهيم ليست خروجي داشته باشيم ولي قبل از ورود من چند بازيکن درخواست جدايي داشتند و از طرفي فرصت نقل و انتقالات تقريبا تمام شده بود و با همان سيستم دلالي بازيکنان يکي پس از ديگري ساز جدايي زده بودند. آيا شخصيت تراکتور اين اجازه را مي‌داد که بازيکني که دلش با تيم نيست پيراهنش را برتن کند؟
براي راه رفتن بازيکن در زمين چند ده ميليارد پول بدهيم؟
وي ادامه داد: نا سلامتي شعار مي دهيم ( قرمزي کوينح بابا غيرت ايستر ) ولي براي راه رفتن بازيکن در زمين چند ده ميليارد پول بدهيم؟ صراحتا اعلام مي‌کنم که نه من و نه باشگاه خواستار جدايي هيچ بازيکني نبوديم و تنها بازيکني که در اختيار باشگاه قرار داديم سعيد واسعي بود که مشکلات محروميتي و قراردادي داشته است و خلاصه مطلب اينکه جايگاه نام تراکتور خيلي بالاتر از نام بازيکن است و هر بازيکني که به اين تيم عرق و تعصب نداشته باشد، جايگاهي در اين تيم نخواهد داشت. 
مگر هوادار غيرتش مي‌کشد که بازيکن بيايد و کاري کند که تيمش ضربه بخورد؟
سرمربي تراکتور توضيح داد: يک عمر فوتبال بازي کرده‌ام مي‌دانم چه حرکتي در زمين فني است و چه حرکتي عمدي! مگر هوادار غيرتش مي‌کشد که بازيکن بيايد و کاري کند که تيمش ضربه بخورد؟ يک بازيکن در داخل زمين از جانش مايه مي‌گذارد و يک بازيکن هم با تمام بي مسئوليتي با يک حرکت بچه گانه کل زحمات مجموعه را بر باد مي‌دهد و از من انتظار دارند سکوت کنم؟ بازيکن بايد شب و روز در خدمت تيم باشد و تمرکزش براي بازي باشد و هواداري که زندگي‌اش را فداي اين تيم کرده اينها را مي‌بيند و از ما انتظار برخورد دارد. هوادار مي‌بيند و آگاه است و اين اطمينان را داشته باشيد که با اين موارد برخورد مي‌کنم حتي اگر برادرم باشد. 
با چهار بازيکن براي فصل آينده قرارداد بسته‌ايم
خطيبي افزود:‌ هواداران نگران بازيکنان رفته و وضعيت اين تيم براي فصل آينده هستند و مي‌خواهم اين خبر را به آنها بدهم که براي فصل آينده برنامه‌ريزي کاملي داريم و تا امروز با چهار بازيکن در پست‌هاي مختلف که نياز داريم قرارداد رسمي بسته ايم. فرداي آخرين بازي اين فصل آنها را معرفي خواهيم کرد و اين پايان کار ما نيست و با چند بازيکن ديگر نيز به طور جدي در حال مذاکره هستيم و تيمي خواهيم بست که حداقل براي سه فصل نيازهاي فني تيم را تامين کنند. 
از هواداران مي‌خواهم جلوي سنگ اندازي و حاشيه درست کردن بايستند
وي تصريح کرد: تشکر و قدرداني مي‌کنم از هواداران و کساني که متوجه اين هستند و‌ مي‌دانند که تيم تراکتور اول فصل ضربه خورده نه الان. مطمئن باشيد ساختار تيمي را در فصل بعد درست خواهم کرد و کساني که براي تيم و باشگاه حاشيه درست مي‌کنند توجه نکنيد و تحت تاثير جهت دهي آنهايي که منافع‌شان قطع شده نشويد و جلوي سنگ اندازي و حاشيه درست کردن آنها بايستيد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد