تسنيم/ مجيد محافظت‌کار مربي تيم فوتبال ذوب‌آهن معتقد است که مسائل داوري در ليگ برتر فوتبال به گونه‌اي است که کميته اخلاق بايد به اين مسئله ورود کند.
مجيد محافظت‌کار مربي تيم فوتبال ذوب‌آهن که به دليل محروميت سيدمجتبي حسيني در نشست خبري پس از ديدار مقابل سايپا حضور پيدا کرده بود، گفت: کنفرانس خبري بايد اينطور باشد که هر مربي در مورد مسائل فني صحبت کند، اما متأسفانه اتفاقاتي که اخيراً در فوتبال ما رقم مي‌خورد، باعث مي‌شود ما با وجود اينکه دوست نداريم، درباره مسائل غيرفوتبالي صحبت کنيم.
وي افزود: کيفيت دو تيم مشخص است و در اين چند هفته کيفيت ذوب‌آهن را ديديد. مشخص است که کدام تيم مستحق ماندن در ليگ برتر است و کدام تيم بايد سقوط کند. با وجود اينکه از ابتداي بازي 10 نفره شديم، تمام جريان بازي را در اختيار داشتيم و مطمئن هم بوديم با 10 نفر هم شکست نمي‌خوريم، چون بازيکنان ذوب‌آهن بازيکنان باغيرتي هستند و تا پايان بازي نيز توان خود را گذاشتند. تيم حريف هم با يک گل شانسي و توپي که معلوم نيست چگونه وارد دروازه ما شد، به گل رسيد. اين را مي‌گويم که اگر شما ريشه و قدمت داشته باشيد، نمي‌توانند به شما ضربه بزنند. خيلي‌ها کمر بستند و مي‌خواهند اين تيم را بزنند، اما ذوب‌آهن ريشه دارد و نمي‌گذاريم به اين تيم ضربه بزنند.
مربي تيم فوتبال ذوب‌آهن با اشاره به پنالتي هفته گذشته تراکتور مقابل اين تيم اظهار داشت: هفته گذشته پک پنالتي عليه ما گرفتند و همه کارشناسان گفتند پنالتي نبوده، اما اين نظرات چه دردي از ما دوا کرد؟ آقايان لطفاً حواس‌تان را جمع کنيد، اينجا ليگ برتر فوتبال است. اين تيم ريشه‌دار و دلخوشي مردم زيادي است. با اين حال اينگونه هم نمي‌توانيد به اين تيم لطمه بزنيد. هفته گذشته درباره آن پنالتي گفتم اگر من اشتباه کرده باشم، رسماً عذرخواهي مي‌کنم. در برنامه تلويزيوني ديديد که من اشتباه نکردم و داور اشتباه کرد.
محافظت‌کار افزود: شما اين هفته هم ببينيد که شهاب گردان آيا خطايي کرده يا نه. اين پسر با اين همه تجربه و بازيکني با اخلاق است که ببينيد چه اتفاقي رخ داده که گريه مي‌کرد و مي‌گفت اصلاً به بازيکن سايپا نخورده است. شهاب گردان پيش از اينکه به بازيکن سايپا برخورد کند، پاي خود را عقب کشيد، در حالي که بازيکن سايپا هم رو به بيرون دريبل زده بود. با اين حال جالب اينکه داور مسابقه وسط ميدان درست نديده و داور چهارم تشخيص داده که گردان بايد اخراج شود.
وي با اشاره به بيانيه صبح امروز باشگاه سايپا درباره رأي کميته استيناف و همچنين اشاره به مسائل داوري، گفت: وقتي صبح دوستان بيانيه مي‌دهند و تيم داوري را تحت فشار مي‌گذارند و مي‌گويند داور چهارم عليه آنها پنالتي اعلام کرده است، مشخص مي‌کند که دنبال چه مسائلي هستند. بفرماييد که امروز با هديه داور، يک امتياز از اصفهان برديد و داور چهارم هم براي شما جبران کرد.
مربي تيم فوتبال ذوب‌آهن تصريح کرد: شما امروز ببينيد که نيمکت سايپا زمين و زمان را به هم ريخت، اما داور چهارم يک بار از داور مسابقه نخواست که به نيمکت سايپا تذکر بدهد، اما در قضاوت داور دخالت مي‌کند تا بازيکن ما اخراج شود. اگر دنبال اين هستيد که يکي از نمايندگان اصفهان کم شود و سهميه‌اش را به يک شهر ديگر بدهيد، خب اين را بگوييد. چرا بايد داور چهارم از بيرون به داور بگويد که بايد بازيکن را اخراج کني؟ از کدام زاويه ديده است که مي‌گويد اين صحنه اخراج دارد؟ اين تيم خيلي با قدمت است؛ زاينده‌رود را خشک کرديد، اين مردم هزار مشکل دارند و اي کاش اين دلخوشي را از آنها نگيريد. مردم نه آب دارند و نه دلخوشي و هزاران مشکل وجود دارد. اگر اين رأي (رأي ديدار سايپا مقابل پيکان) که به درستي رد شده، شب قبل رد نمي‌شد، الان اين اتفاقات در بازي ما رخ مي‌داد؟ ما يک کليپ از اتفاقات درست مي‌کنيم و مي‌فرستيم که همه ببينند، اگر گفتند ذوب‌آهن فرافکني مي‌کند، ما از همه عذرخواهي مي‌کنيم.
محافظت‌کار افزود: مي‌گويند داوران هم مثل مربيان و بازيکنان اشتباه مي‌کنند، اما ما اگر اشتباه کنيم، در قبال خودمان اشتباه کرديم و خودمان هم پاسخگو هستيم. يک مربي اگر اشتباه کند، اخراج مي‌شود و يک داور اگر اشتباه کند سه هفته محروم مي‌شود و دوباره قضاوت مي‌کند.
مربي تيم فوتبال ذوب‌آهن با اشاره به رأي صادر شده از سوي کميته استيناف و درخواست از رئيس فدراسيون فوتبال گفت: آقاي عزيزي خادم در رأي کميته استيناف فدراسيون نشان داد که بي طرف است، اما آقاي عزيزي خادم مسائل داوري را هم دنبال کنيد. از آقاي اسدي‌منش، رئيس کميته اخلاق مي‌خواهم که به مسائل داوري ورود کنند تا خيلي چيزها مشخص شود. چگونه افرادي که در اين فوتبال پرونده و سابقه داشتند، در اين هفته‌هاي پاياني به ليگ برتر و برخي تيم‌ها اضافه شده‌اند؟ ما نگران اين مسائل هستيم. آقاي عزيزي خادم، ذوب‌آهن از مسائل داوري ضربه خورده و لطفاً اين مسائل را پيگيري کنيد. روزي دوره همه ما تمام مي‌شود و ما هم بايد صندلي را بدهيم و برويم، اما بايد به شکلي کار کنيم که بتوانيم روزي پاسخگو باشيم.
وي بار ديگر با بيان اين جمله که کيفيت بازي دو تيم نشان مي‌دهد چه تيمي استحقاق حضور در ليگ برتر را دارد و کدام تيم بايد سقوط کند در پاسخ به اين سؤال که وضعيت ذوب‌آهن نگران کننده است و آيا قول حفظ اين تيم در ليگ برتر را مي‌دهد يا نه، اظهار داشت: نگراني شما کاملاً درست است، اما مطمئن باشيد ذوب‌آهن با قدرت در ليگ برتر مي‌ماند. قدرت تيم ما اين را مي‌گويد، اما وقتي ما همه جزئيات را براي تيم تشريح مي‌کنيم و تيم حريف از همه نظر آناليز مي‌شود و ريز به ريز به بازيکنان منتقل مي‌کنيم، اما چنين اتفاقاتي رخ مي‌دهد که از دقيقه 13 ده نفره مي‌شويم، چگونه بايد مطمئن باشيم که در بازي بعدي اين اتفاق تکرار نمي‌شود؟ با اين شرايط چه چيزي را بايد قول بدهيم؟ ما فقط مي‌توانيم با قدرت به بازي‌ها ادامه بدهيم.
محافظت‌کار همچنين در پايان گفت: مگر قوانين فوتبال براي همه برابر نيست؟ تيم سايپا و فولاد چند هفته پيش با هم بازي داشتند که سرمربي سايپا بازي قبلي اخراج شده بود، اما 90 دقيقه پشت نيمکت ايستاده بود و تيمش را ارنج مي‌کرد. در اين بازي سرمربي حريف 90 دقيقه زير گوش آقاي جلال مرادي اشاره مي‌کرد که مجتبي حسيني آنجا (روي سکوها) چه کار مي‌کند؟ آنقدي سرمربي تيم حريف به ناظر بازي گفت که آخر سرمربي ما را از جايگاه ويژه بيرون کردند. اين در حالي است که سرمربي ما از حضور روي نيمکت محروم بود و از حضور در ورزشگاه محروم نبود. ما اين مسائل را مي‌بينيم که مي‌گوييد بايد مسائل پيگيري شود و اگر اين اتفاق رخ بدهد، فوتبال ما ذره ذره درست خواهد شد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد