ايسنا/ مديران سايپا و پيکان در ماجراي پرونده اخير خود در کميته‌هاي قضايي فدراسيون فوتبال نشان دادند که قانون وقتي خوب است که به نفعشان باشد و در احکامي که عليه‌شان باشد، حتما بي‌قانوني شده است!
کميته استيناف فدراسيون فوتبال روز شنبه حکم ديدار جنجالي سايپا و پيکان را اعلام کرد و راي به برگشت نتيجه بازي به نفع پيکان داد تا ديگر تيم خودروساز که در کميته انضباطي از قانون منتفع شده بود، اظهاراتي را در اين باره انجام دهد. 
اين پرونده بعد از انجام شش تعويض از سوي تيم پيکان و با شکايت سايپا طرح شد. کميته انضباطي بعد از بررسي مدارک موجود، اعلام کرد با توجه به نقض قوانين بازي، سايپا با نتيجه سه بر صفر برنده اين ديدار است. در ادامه و بعد از گذشت بيش از يک ماه، کميته استيناف در واکنش به درخواست تجديدنظر پيکان، اين حکم را غيرقانوني دانست و با بي‌اثر شدن حکم سه بر صفر به شود سايپا، پيکان به علت پيروزي دو بر يک در جريان مسابقه، برنده اين مسابقه شد. 
جداي از اين بحث که اين احکام چقدر قانوني و غيرقانوني بوده، نکته عجيب اظهارات طرف پيروز و شکست خورده است. در واقع در هنگام اعلام حکم از سوي کميته انضباطي، سايپا طرف خوشحال و پيروز بود و در اظهارات مسئولان اين تيم تقدير از کميته مذکور و صيانت از قانون به وفور ديده ‌مي‌شد و در عوض پيکان به عنوان تيم متضرر، اظهاراتي را عليه اين تصميم گرفت. 
در بيانيه باشگاه پيکان آمده بود: «در کمال تاسف حکمي که فقط ذي‌نفعان پرونده انتظارش را داشتند، صادر شد. متاسفانه کميته انضباطي با حکم امروز همه اهالي فوتبال و حتي افرادي که از کسب اين امتياز بهره مند مي شدند را متعجب نموده است.»
همچنين سراجي مديرعامل سايپا و عضو هيات رئيسه فدراسيون فوتبال گفت: «قانون اجازه مي‌دهد که اين رأي در کميته استيناف مدنظر قرار بگيرد و بعد از آن ما يقين داريم که به استناد همين مفادي که عرض کردم در کميته استيناف هم تاييد خواهد شد و به تبع آن در فيفا هم قطعا تاييد مي‌شود چون ما به استناد قوانين فيفا به اين رأي رسيديم.»
با گذشت زمان و تغيير نتيجه در کميته استيناف و عوض شدن جاي تيم‌هاي پيروز و شکست خورده، اين بار سايپا کميته استيناف را محکوم و پيکان از اين کميته تمجيد کرد!
دقيقا بحث بر سر اين است چرا هيچ يک از طرفين دعوا از ابتدا ادعاهاي خود را به صورت قانوني دنبال نمي‌کنند و با رقم خوردن نتايج بر عليه يا نفعشان، بيانه مي‌دهند و صحبت ‌مي‌کنند؟
بعد از حکم کميته استيناف، مديرعامل سايپا که عضو هيات رئيسه فدراسيون فوتبال به شمار مي‌رود، در پستي اينستاگرامي ادعاي عجيب و قابل پيگيري را مطرح کرده است که سلامت اين کميته را هم زير سوال مي‌برد! او نوشت: «چقدر خوب است که دادگاه cas تحت فشار و نفوذ جريان هوچي گر به فساد تصميم نمي گيرد»
استفاده از کلمه فساد در اين پست عجيب به نظر مي رسد چرا که از يک عضو اين فدراسيون انتظار مي‌رود جايگاه حقوقي خود را در نظر بگيرد و اينطور نهادهاي قضايي مجموعه خود را زير سوال نبرد! سراجي به صورت غيرمستقيم حکم کميته استيناف را مرتبط با جريانهاي هوچي گر متصل به فساد دانسته و از شکايت به دادگاه cas خبر داده است. اما منظور سراجي از فساد چيست؟
مطمئنا او اگر از فسادي مطلع است، بايد به عنوان يک مدير ارشد فدراسيون فوتبال آن را پيگيري کند نه اينکه استقلال استيناف را با طرح اين قبيل صحبت‌هاي زير سوال ببرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد