نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
ورزشی

تبعات دربی حذفی/ تله و طلا برای یحیی و فرهاد

منبع
همشهري آنلاين
بروزرسانی
تبعات دربی حذفی/ تله و طلا برای یحیی و فرهاد

همشهري آنلاين/ داربي حذفي نقش متفاوتي براي يحيي گل‌محمدي و فرهاد مجيدي خواهد داشت.
پرسپوليس و استقلال روز پنجشنبه در مرحله يک‌چهارم نهايي جام حذفي فوتبال کشور بايد به مصاف هم بروند. داربي تحت هر شرايطي حساس است و مخصوصا اگر مثل حالا حتما لازم باشد که برنده داشته باشد، هيجان آن دوچندان مي‌شود. تمام تحرکات چند روز اخير اهالي پرسپوليس و استقلال هم نشان مي‌دهد آنها اين حساسيت را پذيرفته‌اند و مي‌دانند که چه مسابقه سرنوشت‌سازي در پيش است. با اين همه اما به‌نظر مي‌رسد داربي حذفي نقشي متفاوت براي سرمربيان دو تيم بازي مي‌کند. اين مسابقه هر قدر براي فرهاد مجيدي «فرصت» است، براي يحيي گل‌محمدي مي‌تواند «تهديد» باشد.
طلا براي فرهاد
شواهد نشان مي‌دهد فرهاد مجيدي بابت رقم خوردن قرعه داربي در اين مرحله، بايد خوشحال‌تر از يحيي گل‌محمدي باشد. اين يک ماجراجويي تمام‌عيار براي سرمربي استقلال است. او در ليگ جايگاه سومي تيمش را تثبيت کرده، پايين‌تر نخواهد آمد و بعيد است که شانسي براي بالاتر رفتن هم داشته باشد. در نتيجه خيالش راحت است و نگران شرايط پس از داربي تيمش نيست. از سوي ديگر مجيدي که خودش را داربي‌باز مي‌داند، هنوز زخم شکست در شهرآورد برگشت ليگ برتر را بر سينه دارد و حتما استقبال خواهد کرد از اينکه فرصتي براي انتقام زودهنگام نصيبش شده است.
به‌خاطر حضور در نيمه‌راه، مسئوليت نتايج ليگ به‌طور تمام و کمال بر عهده مجيدي نبود، اما جام حذفي را خود او شروع کرد و حالا مي‌تواند با برتري برابر پرسپوليس، بخت اول کسب عنوان قهرماني در اين مسابقات باشد. حال فعلي استقلال هم خوب است و اين تيم در ۷ مسابقه بعد از داربي ليگي، ۶ پيروزي به‌دست آورده. صد البته اين سکه يک روي ديگر هم دارد و اگر مجيدي ظرف دوماه براي دومين بار به پرسپوليس ببازد، بخشي از ابهتش را نزد هواداران از دست خواهد داد.
تله براي يحيي

يحيي گل‌محمدي اگر داربي حذفي را ببرد، هيچ‌چيز ويژه‌اي به او اضافه نخواهد شد. اين مربي با پرسپوليس در مسير گلات قهرماني قرار دارد و شهرآورد آخر را هم از فرهاد مجيدي برده است. هر تحسيني قرار بود نصيب يحيي شود، همان روز شد و کار فيصله يافت. البته که تکرار پيروزي باعث محبوبيت مضاعف گل‌محمدي خواهد شد، اما وزن تبعات بعد از برد و باخت در اين مسابقه براي سرمربي پرسپوليس يکسان نيست.
داربي حذفي يک تله درست و حسابي براي يحيي است که شکست احتمالي در آن مي‌تواند مسير قهرماني ليگ را هم سنگلاخي کند. باختن در داربي هميشه تبعات دارد و حتي علي پروين هم در اوج اقتدارش از پيامدهاي باخت در اين مسابقه معاف نبود. اگر قرار باشد يحيي پنجشنبه شکست بخورد و زير فشار منتقدان و هواداران برود، ممکن است تمرکز تيمش در ليگ نيز به هم بخورد.
کادرفني پرسپوليس از همين الان بايد براي بازيکنان جا بيندازد که اين بازي در جام حذفي هيچ ربطي به ليگ برتر ندارد و پنجشنبه هر اتفاقي رخ داد، آنها بايد با تمرکز کامل سراغ سه بازي پاياني فصل بروند. گفتنش البته راحت است، اما عمل کردن به آن هرگز اينقدر ساده نخواهد بود. شايد يحيي خوشحال‌تر مي‌شد اگر تيمش در اين مرحله به استقلال نمي‌خورد يا لااقل بازي بعد از پايان ليگ انجام مي‌شد، اما فعلا شرايط طور ديگري رقم خورده؛ بنابراين گل‌محمدي بايد براي حفظ روحيه و آرامش تيمش اين بازي را هم ببرد و يک دبل نزديک و درست و حسابي را برابر فرهاد مجيدي تجربه کند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره