نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
ورزشی

فوتبالِ گل‌واژه‌ای ایران!

منبع
ايران ورزشي
بروزرسانی
فوتبالِ گل‌واژه‌ای ایران!

ايران ورزشي/ ليگ برتر ايران در شرايطي به سه هفته پاياني رسيده که فقر گل‌زني در آن بيداد مي‌کند؛ ميانگين گل‌هاي زده‌شده در اين ليگ پايين‌تر از استانداردهاي بين‌المللي که هيچ، پايين‌تر از بسياري از ادوار گذشته همين ليگ ايران هم هست. با‌اين‌حال، جذابيت به‌وجودآمده در بالا و پايين جدول، بسياري را بر آن داشته تا پيش از بررسي ضعف فني موجود در فوتبال ايران، روي موضوعات مختلفي متمرکز شوند و سوژه‌ها را از دل مسائل ديگري در حوزه فني بيرون بکشند.
اگرچه ازلحاظ فني سطح فوتبال ايران از سطح استاندارد بين‌المللي پايين‌تر است ولي به نظر مي‌رسد در توليد حاشيه حرف زيادي براي گفتن داشته باشد! شايد در اين ليگ نتوان گل‌هاي زيادي در هر بازي ديد ولي قاعدتا از هر بازي مي‌توان دست کم چند مورد حاشيه‌اي بيرون کشيد. حواشي در فوتبال ايران اين روزها چنان رو به فزوني گذاشته که بعضا مي‌شود از دل هر حاشيه‌اي، يک حاشيه جديد ديگر توليد کرد و آن را در فضاي رسانه‌اي منتشر کرد و به خورد مخاطب داد. غالبا وقتي پاي دو باشگاه پرسپوليس و استقلال هم در ميان باشد، اين حواشي خريدار بيشتري دارد و جذابيت دوچنداني هم پيدا مي‌کند. حالا هم که قرار است چند روز ديگر، اين دو در دربي حساس جام حذفي به مصاف هم بروند، پس هر حرفي پررنگ‌تر از هر زمان ديگري بازتاب پيدا مي‌کند.
حاشيه تازه شکل‌گرفته در فوتبال ايران اما به نظر مي‌رسد فراتر از کُري‌خواني‌هاي مرسوم بين هواداران، مسئولان و بازيکنان دو تيم باشد چون سطح ادبيات‌ها را تغيير داده و حالا واژه‌هاي جديدتري براي متهم‌کردن طرف مقابل به زبان مي‌آيد. فارغ از مباحثي که هميشه بين اين دو باشگاه بوده و هر رقيب به نوبت ديگري را متهم به استفاده از رانتِ عوامل بيروني مي‌کند، «هوچي‌گري» نقش کليدي پيدا کرده است. اين روزها در واقع اعضاي هر دو تيم، طرف مقابل را به «هوچي‌گري» متهم و برايش دليل و مدرک رو مي‌کنند. پرسپوليسي‌ها مي‌گويند استقلالي‌ها با هوچي‌گري درپي گرفتن امتياز هستند و طرف مقابل هم متقابلا چنين پاسخي دارد. «هوچي‌گري» آغاز تغيير ادبيات بين مربيان و بازيکنان دو تيم بود، چون رفته‌رفته واژه‌هاي ديگري هم به اين پاسخ‌گويي‌ها اضافه شده که بعضا در نوع خود بسيار عجيب است.
از يحيي به استقلال، از استقلال به يحيي
اين موضوع که استقلالي‌ها، پرسپوليس را متهم به حمايت دولت از اين تيم کرده و واژه «تيم حکومتي» را مدام تکرار مي‌کنند، موضوع چندان جديدي نيست. پرسپوليسي‌ها هم تأکيد دارند مسئولان باشگاه استقلال با استناد به چنين شايعاتي سعي در فريب تماشاگران خودي دارند و درپي توجيه ناکامي‌هايشان هستند. در همين راستا است که يحيي گل‌محمدي هم در کنفرانس خبري بعد از ديدار با آلومينيوم اشاره‌اي به وضعيت تيم رقيب کرد و آنها را متهم به هوچي‌گري کرد. «هوچي‌گري فقط اعتراض نيست. هوچي‌گري اين است که مديرعامل تيم حريف روزي دو مصاحبه کند تا جايگاه ازدست‌رفته را با بي‌احترامي به تيم ما به دست بياورد. هوچي‌گري اين است که دو تا سه هفته مانده به دربي به داوري فشار بياورند و راجع‌به تيم ما صحبت مي‌کنند. شرايطي که امسال براي آنها بوده خيلي خوب بود. 98 ميليارد اسپانسر داده و 50-60 ميليارد هم متمول‌هاي هيئت‌مديره به آن داد‌ه‌اند. 160 ميليارد امسال پول گرفتند -به‌جز پول‌هاي ديگر- بيشترين هزينه را اين تيم کرده ولي هميشه فشار روي ما بوده و براي ما سقف قرارداد تعيين کردند». گل‌محمدي مدعي است استقلالي‌ها مظلوم‌نمايي مي‌کنند که اگر چنين نيست، قراردادهايشان را منتشر کنند تا مشخص شود رقم قرارداد بازيکنان اين تيم سه‌برابر پرسپوليسي‌ها‌ست!
«م» و «گ» هم وارد شدند!

ساعاتي بعد از صحبت‌هاي يحيي گل‌محمدي، باشگاه استقلال با صدور بيانيه‌اي به يحيي گل‌محمدي، سرمربي پرسپوليس تاخت و در بيانيه‌اي چهاربندي، صحبت‌هاي گل‌محمدي را کذب توصيف کرد. جنجالي‌ترين بخش اين بيانيه اما مربوط به بند اول بود که به گل‌محمدي هشدار داده شده اگر چنين رفتاري ادامه داشته باشد، از ارتباطش با «م» و «گ» پرده برخواهند داشت. «اعداد و ارقامي که آقاي گل‌محمدي درباره تيم استقلال اعلام مي‌کند، متصل به کدام مرجع و منبع است؟ اگر ايشان تنها بر روي برخي شنيده‌ها و شايعات حکم مي‌کند، آيا به باشگاه استقلال هم اين اجازه را مي‌دهند که درباره مطالب مطرح‌شده در ماه‌هاي گذشته پيرامون ارتباط ايشان با افرادي مثل آقاي «ميم» و آقاي «گاف»، قضاوت کند؟»‌. با صدور چنين بيانيه‌اي، داستان هوچي‌گري براي اندک زماني به دست فراموشي سپرده شد و اين شايعه قوت گرفت که «م» و «گ» چه افرادي هستند. عده‌اي در همين راستا اين دو نفر را در زمره ايجنت‌هايي قرار دادند که با يحيي گل‌محمدي و باشگاه پرسپوليس کار مي‌کنند ولي هنوز همه‌چيز مبهم است و جزئيات روشني درباره‌اش وجود ندارد.
لطيفه و گل‌واژه!
مطابق با انتظار باشگاه پرسپوليس هم بي‌کار ننشست و با صدور بيانيه‌اي پنج‌بندي، پاسخ بيانيه چهاربندي استقلال را داد. در اين بيانيه که همچنان روي انتشار قرارداد بازيکنان دو باشگاه تأکيد شده، به کلمه عجيب «گل‌واژه» رسيده که در بند چهار آمده است. «اين همه تهمت زديد، تهديد کرديد و لطيفه و گل‌واژه تحويل مردم داديد اما يادتان رفت بگوييد چه کسي شروع‌کننده اين جنجال‌ها بود؟ چرا آقاي احمد مددي، مديرعامل باشگاه استقلال، بايد در شرايطي که همه‌چيز در سکون است، عليه سرمربي محترم و رئيس هيئت‌مديره پيشين پرسپوليس اظهارنظر کند؟ رفتار و گفتار او، چيزي شبيه به پاشيدن بنزين روي آتش بود. حالا که بازتاب حرف‌هايش را ديده، پاي خود را کنار مي‌کشد. مددي مشغول سوءاستفاده از برند باشگاه استقلال است و به‌جاي صحبت‌کردن درباره جنجالي که به پا کرده، از کانال رسمي اين باشگاه بهره‌برداري مي‌کند تا تقصيرات را با همه استقلالي‌ها تقسيم کند».
«مظلوم‌نمايي»، «هوچي‌گري»، «ارتباط نامتعارف» و «گل‌واژه» تازه‌ترين کلماتي است که وارد ادبيات فوتبالي ايران شده و مديران، مربيان و بازيکنانِ دو تا از بهترين باشگاه‌هاي ايراني را درگير خود کرده است. به‌راستي آيا کسي به واژه «فرهنگي» که پيش از کلمه ورزشي، براي اين دو باشگاه درنظر گرفته شده، انديشيده است؟ «باشگاه فرهنگي- ورزشي استقلال» و «باشگاه فرهنگي- ورزشي پرسپوليس»؛ فعلا که فوتبال ايران، به‌ويژه در اين روزها، چندان فرهنگي نيست و بيشتر شبيه به فوتبال «گل‌واژه‌اي» شده است؛ فوتبالي که فقر گل و غناي حاشيه دارد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد