نماد آخرین خبر

معرکه تاسف‌بار بی‌اخلاقی/ سلاخی «فرهنگی» استقلال و پرسپولیس!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
معرکه تاسف‌بار بی‌اخلاقی/ سلاخی «فرهنگی» استقلال و پرسپولیس!

ايسنا/ باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس که هر دو متعلق به وزارت ورزش و جوانان هستند، اين روزها براي يکديگر شمشير را از رو بسته و پا را از دعواي رسانه‌اي فراتر برده و کار را به اتهام و تهديد کشانده‌اند.
شايد درگيري رسانه‌اي تيم‌هاي فوتبال در کشورهاي مختلف دنيا، مسئله چندان عجيب و غريبي نباشد و در موارد بسياري شاهد اظهارات مختلف بازيکنان، مربيان و حتي مديران برخي باشگاه‌ها در فضاي رسانه‌اي عليه يکديگر باشيم، هرچند که اين اظهارات عموما چارچوب و عرف مشخصي دارد و نه از دايره ادب به دور است و نه به گونه‌اي است که با بي احترامي و اتهام همراه باشد. اگر هم موضوعي بويي از اتهام و توهين داشته باشد، هيچ‌گونه مماشاتي به خرج داده نمي‌شود و سنگين‌ترين جرايم مالي و شديدترين محروميت‌ها را براي افراد يا باشگاه‌هايي که تخلف کرده و يا پا را از آنچه که بايد، فراتر گذاشته‌اند در نظر مي‌گيرند.
متاسفانه اما در فوتبال ايران که به نظر مي‌رسد برخي افراد و باشگاه‌ها براي زدن هر حرف و انجام هر رفتاري مصونيت دارند، همه چيز برعکس است. شايد اظهارات تند عوامل برخي تيم‌هاي باشگاهي به عنوان رقيب، عليه يکديگر از حداقل توجيه برخوردار است اما مشخص نيست به چه علت دو باشگاه استقلال و پرسپوليس که هر دو متعلق به وزارت ورزش و جوانان هستند و از جمله باشگاه‌هاي دولتي به شمار مي‌روند، تا اين حد بايد پرده حيا را دريده و رفتار و گفتاري زشت و زننده را از خود نشان دهند و به جان يکديگر بيافتند؟
دو باشگاهي که از هواداران چند ده ميليوني برخوردار هستند و کوچکترين حرف يا رفتار بازيکنان، مربيان و مديران آن‌ها زير ذره بين قرار دارد و از کودک خردسال، افراد کهنسال و رسانه‌ها به عنوان مخاطب آن ها را دنبال مي‌کنند. دو باشگاهي که برچسب "فرهنگي" - ورزشي را يدک مي‌کشند و قرار است با صرف هزينه‌هاي ميلياردي نقش الگو را براي جوانان ايفا کنند و با رفتار و منش اخلاقي به اعتلاي فضاي فرهنگي ورزش کشور کمک کنند.
استقلال و پرسپوليس اين روزها و پيش از يک ديدار بسيار حساس به بدترين شکل ممکن فضاي اخلاقي فوتبال ايران را ملتهب کرده اند، اين دو تيم قرار است به زودي در مرحله نيمه نهايي جام حذفي مقابل يکديگر صف آرايي کنند اما ارکان آن‌ها به تندترين و بدترين شکل ممکن عليه يکديگر حرف مي‌زنند و بيانيه صادر مي‌کنند، هرچند بيانيه نويسي اين دو باشگاه مسئله تازه و جديدي نيست اما شايد هرگز تا اين حد بي پروا احترام را لگدمال نکرده و از خط قرمزها رد نشده بودند، اين‌گونه يکديگر را تهديد نکرده و به يکديگر اتهام نزده باشند.
صف آرايي زشت خارج از زمين مسابقه!

يکي ديگري را «هوچي‌گر» مي‌خواند و با صراحت مي‌گويد: "حريف بيش‌ترين هزينه را کرده اما هميشه روي ما فشار است و براي ما سقف قرارداد مي‌گذارند. چرا وقتي اسم انتشار قرارداد مي‌شود، همه‌شان پا پس مي‌کشند؟ به خاطر اين است که قرادادهاي‌شان سه برابر قراداد ماست ولي هيچ ‌وقت آن را رسانه‌اي نمي‌کنند. اين هوچي‌گري است که به خاطر فشار هوادارشان عليه تيم ما صحبت مي‌کنند. آن‌ها به جاي اين که تمرکزشان روي تيم خودشان باشد، تمرکزشان روي تيم ماست".
تيم مقابل در پاسخ مي‌گويد، "اعداد و ارقامي که آقاي گل‌محمدي درباره تيم استقلال اعلام مي‌کند، متصل به کدام مرجع و منبع است؟ اگر ايشان تنها بر روي برخي شنيده‌ها و شايعات حکم مي‌کند، آيا به باشگاه استقلال هم اين اجازه را مي‌دهند که درباره مطالب مطرح شده در ماه‌هاي گذشته پيرامون ارتباط ايشان با افرادي مثل آقاي "م" و آقاي "گ" قضاوت کند؟".
در ادامه بيانيه استقلالي‌ها مي‌آيد، "انتشار قراردادها مقوله‌اي مربوط به بازيکنان است و با توجه به سوابق قبلي باشگاه پرسپوليس، باشگاه استقلال از آقاي گل‌محمدي در خواست مي‌کند ابتدا ايشان قرارداد شخص خودش و دستيارانش را منتشر کند. در ادامه نيز براي بي حرف و حديث ماندن مسائل، قراردادها از سوي مراجع ذيربط منتشر شود. اين هم از طنز ماجراست که سرمربي پرسپوليس و دستيارش به اندازه يک کتاب عليه استقلال صحبت مي‌کنند و در نهايت هم مي‌گويند برخلاف حريف تمرکز ما روي کار خودمان است!  ترجيح باشگاه استقلال بر عدم وارد شدن در اين مباحث بوده اما بديهي است که اين باشگاه در مقابل ايراد تهمت‌ها و استفاده از واژه‌هاي غير اخلاقي همچون "هوچي گري" ساکت نبوده و قاطعانه از منافع ارکان باشگاه حمايت مي‌کند".
چند ساعت بعد هم بلافاصله پرسپوليسي‌ها بيانيه مي‌دهند و مي‌گويند "مديران باشگاه استقلال با توجه به جايگاه خود از نگاه هواداران فوتبال، بار ديگر با استفاده از ادبيات موهن و دور از شأن فوتبال کشورمان، اقدام به صحبت در خصوص باشگاه بزرگ و پرافتخار پرسپوليس کردند. جدا از اينکه بارها موضوع بي‌احترامي و حملات بي‌دليل به پرسپوليس از سوي مديران استقلال را محکوم کرده‌ايم، منطق اين اقدامات را درک مي‌کنيم".
سرخپوشان در ادامه بيانيه خود آورده‌اند: "انتشار رقم قراردادها، نيازمند منبع و مرجع نيست. سرتان را از برف بيرون بياوريد و به جاي پنهان‌کاري و استفاده از ادبياتي دور از منزلت فوتبال ايران، شجاعانه اقدام به انتشار قراردادها کنيد. از چه موضوعي هراس داريد؟ يعني خواسته باشگاه پرسپوليس براي انتشار قرارداد بازيکنان هر دو تيم، تا اين حد نگران‌کننده بود که تلاش مي‌کنيد هر کاري انجام دهيد غير از انتشار رقم واقعي قراردادها!؟ اين همه تهمت زديد، تهديد کرديد و لطيفه و گل‌واژه تحويل مردم داديد اما يادتان رفت بگوييد چه کسي شروع کننده اين جنجال‌ها بود؟ چرا آقاي احمد مددي مديرعامل باشگاه استقلال بايد در شرايطي که همه چيز در سکون است، عليه سرمربي محترم و رييس هيات مديره پيشين پرسپوليس اظهارنظر کند؟ رفتار و گفتار او، چيزي شبيه به پاشيدن بنزين روي آتش بود.
حالا که بازتاب حرف‌هايش را ديده، پاي خود را کنار مي‌کشد. مددي مشغول سوء استفاده از برند باشگاه استقلال است و به جاي صحبت کردن در مورد جنجالي که به پا کرده، از کانال رسمي اين باشگاه بهره‌برداري مي‌کند تا تقصيرات را با همه استقلالي‌ها تقسيم کند.
شأن و منزلت باشگاه پرسپوليس بالاتر از آن است که از ادبياتي سخيف براي مجادله با برخي حرافي‌ها سود ببريم. پرسپوليس عادت کرده جواب رقبا را داخل زمين بازي بدهد. مثل شما قشون مجازي و ارتش سايبري نداريم تا با فشار، تهديد، توهين و افترا به دنبال قدرتنمايي باشيم. به جاي اقدامات غيراخلاقي و تهديد ديگران، احترام و اخلاق را به مدل مديريتي‌تان اضافه کنيد؛ شايد از اين راه مقبول مردم شويد".
چرا اجازه نمي‌هيد مردم از فوتبال لذت ببرند؟
ميلياردها تومان دستمزد مي‌گيريد نوش جانتان، در بهترين نقطه شهر سکونت داريد و لوکس ترين خودروها را سوار مي شويد باز هم نوش جانتان، همزمان با ممنوعيت جذب بازيکنان و مربيان خارجي، در سخت ترين شرايط اقتصادي که با کاهش چشمگير درآمد مردم از زمان شيوع ويروس کرونا همراه شده، حقوق و دستمزدتان تا سه برابر افزايش پيدا کرد باز هم نوش جانتان، اما لطفا مودب باشيد!
احترام نگه داريد و اجازه بدهيد مردم در شرايط کنوني که تحت فشار مالي و ذهني روزهايشان را پشت سر مي گذارند و روزانه ۲۰ هزار نفر از عزيزانشان به کرونا مبتلا مي شوند و حدود ۲۰۰ نفر از آن ها را به خاک مي سپارند، حداقل از فوتبال و تماشاي آن لذت ببرند، لطفا کام مردم را با رفتارها و اظهارات زننده، سخيف و غيراخلاقي خود تلخ نکنيد!.
براستي آيا نظارت فرهنگي بر روي دو باشگاه استقلال و پرسپوليس هست؟ چرا بايد دو باشگاه متعلق به دولت، اينگونه تازيانه بر زخم خشم هواداراني بزنند که خود گرفتار دردهاي بي‌شماريند؟
چرا استقلال و پرسپوليس شوي بي‌ارزش حاشيه‌سازي براي حريف در پيش از داربي را به معرکه‌ي بي‌اخلاقي و سلاخي فرهنگي استقلال و پرسوليس تبديل کرده‌اند؟

اميد است که با نظارت و درايت دلسوزان استقلال و پرسپوليس و حسن نظارت وزارت ورزش، شاهد چنين بيانيه‌نويسي‌هاي سخيف، ضدفرهنگي و توهين آميزي از سوي اين دو باشگاه پرطرفدار نباشيم.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره