فارس/ ديدارهاي هفته بيست و نهم ليگ برتر يکشنبه به صورت همزمان از ساعت 21:15 آغاز مي شود و دو تيم پرسپوليس و سپاهان مدعيان اصلي قهرماني به مصاف حريفان خود مي روند.
هفته ماقبل آخر ليگ برتر يکشنبه شب برگزار مي شود. در صدر جدول تيم پرسپوليس با 61 امتياز صدرنشين است و سپاهان 59 امتيازي در تعقيب اين تيم است. در قعر جدول هم سه تيم سايپا، ذوب آهن و نفت مسجدسليمان براي سقوط نکردن با يکديگر رقابت مي کنند.ماشين سازي دو هفته پيش سقوطش به ليگ يک قطعي شده بود.
نگاهي به بازي هاي اين هفته مي اندازيم؛
پرسپوليس - تراکتور تبريز؛ جذاب و ديدني
اين مسابقه مي تواند يکي از جذاب ترين بازي هاي هفته شود، جايي که پرسپوليس براي رسيدن به پنجمين قهرماني به سه امتياز بازي نياز دارد و تراکتور هم براي رسيدن به عنوان چهارمي در جدول ليگ و کسب احتمالي سهميه آسيايي تلاش مي کند. تراکتور در صورتيکه استقلال قهرمان جام حذفي شود و در پايان ليگ روي پله چهارم ايستاده باشد آسيايي خواهد شد. 
پرسپوليس هفته گذشته تيم سقوط کرده ماشين سازي را با 5 گل شکست داد تا تفاضل گل خود را هم نسبت به سپاهان بهتر کند اما اين بازي حواشي عجيبي براي سرخپوشان تهراني داشت. حامد لک به دليل درگيري لفظي با يک توپ جمع کن به کميته انضباطي فدراسيون احضار شده و باشگاه پرسپوليس هم نسبت به اتفاقات حاشيه اي رخ داده در ورزشگاه شهيد سردار سليماني تبريز معترض است. به هر حال پرسپوليس خوش شانس است که رادوشوويچ به اين تيم برگشته چون در صورت محروميت احتمالي لک سرخپوشان درون دروازه مجبور به استفاده از يک بازيکن جوان و بي تجربه در ليگ برتر مي شدند آن هم مقابل تيم قدرتمندي چون تراکتور تبريز. پرسپوليس اگر در اين بازي برنده شود به سود فولادو گل گهر است زيرا شانس چهارم شدن آنها در ليگ بيشتر مي شود.
بازي رفت دو تيم را پرسپوليس با گلزني سيدجلال حسيني برد اما در آن مسابقه فيروز کريمي سرمربي تراکتور نبود. تراکتور با حضور کريمي تيم بهتري شده است. تيمي که آلومينيوم را در اراک شکست داد. پرسپوليس اگر در ورزشگاه آزادي امتياز از دست بدهد احتمالا تعيين قهرمان به هفته آخر و حتي تفاضل گل کشيده خواهد شد جايي که هر دو مدعي در تهران بازي دارند. پرسپوليس ميهمان تيم پيکان است و سپاهان در ورزشگاه آزادي به مصاف استقلال مي رود.
مس رفسنجان - پديده؛ بدون حساسيت!
مس رفنسجان 33 امتيازي در رده يازدهم جدول قرار گرفته و خيالش بابت بقا در ليگ برتر راحت است. بنابراين بازيکنان و کادرفني اين تيم بدون استرس دو هفته پاياني ليگ برتر را برگزار خواهند کرد . تيم پديده هم بعد از شکست مقابل سپاهان عملا  دستش از سهميه آسيايي کوتاه مانده و شاگردان رحمتي که 37 امتيازي هستند روي پله هشتم ليگ جا خوش کرده اند و فقط روي کاغذ شانس آسيايي شدن دارند.
پديده دو شکست متوالي دارد و مس هم سه هفته است که رنگ برد را نديده هر دو تيم با اين شرايط تلاش مي کنند نوار ناکامي هايشان را قطع کنند. بازي رفت دو تيم با نتيجه يک بر صفر به سود مس به پايان رسيد.
ماشين سازي - پيکان؛ برد راحت شاگردان تارتار؟
ليگ برتر براي ماشين سازي ديگر تمام شده و اين تيم فقط در ميدان حاضر مي شود تا مسابقات به پايان برسد. شاگردان اکبرپور فصل آينده بايد در ليگ يک به ميدان بروند، بنابراين ماشين سازي بي انگيزه ترين حريف پيکان در اين فصل است و شاگردان مهدي تارتار به پيروزي در اين مسابقه خيلي نزديک هستند. بخصوص اينکه اکبر محمدي مديرعامل باشگاه پيکان هم گفته فصل آينده هم تارتار را حفظ خواهيم کرد. پيکان در حال حاضر با 37 امتياز در رده هفتم است و بخت بسيار اندکي براي سهميه آسيايي دارد با اين حال قرار گرفتن در نيمه بالايي جدول مي تواند نتيجه اي مناسب و مطلوب براي مهدي تارتار و شاگردانش تلقي شود بخصوص اينکه ديگر تيم خودرو ساز ليگ در آستانه سقوط به ليگ دسته اول قرار دارد. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي 2 بر 2 به پايان رسيد.
سايپا - آلومينيوم؛ قطع نوار ناکامي و اميدواري براي بقا؟
سايپا هفته گذشته با سعيد اخباري سرمربي جديدش نمايش قابل قبولي مقابل تيم گل گهرسيرجان ارايه کرد و حتي بخت زيادي براي کسب سه امتياز مسابقه داشت اما از دست دادن پنالتي توسط سيف الهي تمام اميدهاي نارنجي پوشان را در آن مسابقه به باد داد و در نهايت در دقيقه 90 +2 سه امتياز را از دست دادند.
نارنجي پوشان تهراني با فراز کمالوند در 7 مسابقه فقط يک برد و دو تساوي بدست آوردند تا در نهايت فراز از تيم سايپا کنار برود. سايپا حالا شانس کمتري نسبت به نفت مسجدسليمان و ذوب آهن براي بقا دارد. اين تيم بايد 6 امتياز دو هفته آخر ليگ را بگيرد و اميدوار به شکست دو تيم ديگر بماند. سايپا فعلا به اميد زنده است و اگر بتواند آلومينيوم را شکست بدهد  شايد تا هفته آخر شانس بقا داشته باشد.
آلومينيوم هم سه باخت متوالي مقابل تراکتور، پرسپوليس و گل گهر سيرجان دارد و اين هفته هم بدون عليرضا منصوريان سرمربي خود به مصاف سايپا مي رود. منصوريان هفته گذشته از روي نيمکت اخراج شد. الومينيوم براي داشتن رتبه تک رقمي در پايان فصل به دنبال برد مقابل سايپاست. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي يک بر يک به پايان رسيد. الومينيوم اگر در اين بازي از سايپا امتياز بگيرد ممکن است زمينه ساز سقوط زودهنگام حريفش را فراهم کند.
نفت مسجدسليمان - گل گهر؛ نبرد سهميه و بقا
اين بازي جنگ بقا و کسب سهميه آسيايي است. در مسابقه اي که دو سرمربي اسبق استقلال مقابل يکديگر صف آرايي مي کنند. نفتي ها با 4 شکست متوالي و دور از ذهن به منطقه خطر و سقوط به ليگ يک نزديک شدند. محمود فکري اصلا دوست ندارد اين فصل را کابوس وار به پايان برساند. فصلي را که با نساجي شروع کرد سپس  به استقلال پيوست و حالا به نفت مسجدسليمان آمده اما اگر تيمش سقوط کند، بدترين فصل را در عمر ورزشي اش تجربه خواهد کرد. به همين دليل نفت با تمام توان در اين مسابقه بازي خواهد کرد تا نوار باخت هايش را قطع کند و خيالش بابت بقا راحت کند.
تيم گل گهر سيرجان 41 امتيازي در رده پنجم است و هنوز شانس براي آسيايي شدن دارد. بنابراين قلعه نويي مي خواهد تيم گل گهر را با رتبه چهارم برساند. قطعا اين بازي حساسيت ويژه اي خواهد داشت. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي بدون گل به پايان رسيد.
فولاد خوزستان - صنعت نفت آبادان؛ دربي جنوب
دربي خوزستان جذابيت هاي خاص خود را دارد. فولاد هنوز شانس آسيايي شدن را از دست نداده و در اين بازي خانگي به دنبال برد است اما نفت آبادان که خيالش بابت بقا در ليگ برتر راحت است فقط براي اعاده حيثيت بازي مي کند و به دنبال برد است.
تيم نکونام 40 امتيازي ششم است و نفت ابادان با 34 امتياز در رده دهم ايستاده است. بازي رفت دو تيم با نتيجه مساوي يک بر يک به پايان رسيد. 
نساجي مازندران - استقلال؛ اعاده حيثيت
اين بازي از نظر جدولي حساسيت خاصي ندارد. نساجي هفته گذشته با شکست دادن ذوب آهن جشن بقا در ليگ برتر گرفت  و اکنون با 32 امتياز دررده دوازدهم جدول ايستاده است. استقلال 53 امتيازي هم سومي خود را در ليگ برتر قطعي کرده و جايگاهش در جدول تغيير نخواهد کرد. ساکت الهامي سرمربي نساجي در مقطعي به عنوان سرمربي استقلال نامزد شد اما کارش را با نساجي ادامه داد. اکنون او مي خواهد به خاطر هواداران نساجي و البته نشان دادن توانايي هايش به استقلالي ها حريفش را شکست بدهد.
استقلال هم هرچقدر در زمينه فني و نتيجه گيري در ميدان سبز خوب و موفق عمل کرده در باشگاه شرايط ديگري دارد و هر روز اخبار و حواشي زيادي از داخل اين باشگاه به گوش مي رسد. شاگردان فرهاد مجيدي در قائمشهر کار دشواري دارند. ابي پوشان 5 هفته است که در ليگ برتر شکست نخورده اند و مي خواهند اين روند خوب خود را تا پايان فصل ادامه بدهند. بازي رفت دو تيم با نتيجه يک بر صفر به سود استقلال به پايان رسيد.
سپاهان - ذوب آهن؛ دربي دراماتيک اصفهان
ليگ برتر بيستم سرنوشت دراماتيکي پيدا کرده به طوريکه در دربي اصفهان يک تيم براي قهرماني مي جنگد و به سه امتيازش نياز دارد تا در کورس قهرماني از پرسپوليس عقب نماند و ذوب آهن براي بقا به برد نيازمند است. در واقع اين 3 امتياز سرنوشت فوتبال اصفهان را رقم مي زند. اگر زردپوشان سپاهان برنده شوند تا هفته آخر به قهرماني اميدوار خواهند ماند اما اگر ذوب آهن سه امتياز را بگيرد يکي از  دو سهميه اصفهان در ليگ برتر به احتمال زياد در ليگ برتر ماندگار خواهد شد. اين بازي فينالي حساس براي صدر و قعر فوتبال ايران محسوب مي شود.
سپاهان با 49 گل زده صاحب بهترين خط حمله ليگ است، در حاليکه ذوب آهن با 36 گل خورده يکي از خطوط ضعيف ليگ را دارد. بازي رفت را 3 بر يک سپاهان برد.
برنامه مسابقات هفته بيست و نهم ليگ برتر:
يکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰
پرسپوليس - تراکتور تبريز  ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه آزادي تهران
مس رفسنجان - پديده مشهد ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه شهداي مس رفسنجان
ماشين‌سازي تبريز- پيکان ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه شهيد سردار سليماني تبريز
سايپا تهران - آلومينوم اراک ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه  قوامين تهران 
نفت مسجدسليمان - گل‌گهر سيرجان ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه شهيد بهنام محمدي مسجدسليمان
فولاد خوزستان - صنعت نفت آبادان ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه شهداي فولاد اهواز
نساجي مازندران - استقلال ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه شهيد وطني قائمشهر
فولاد مبارکه سپاهان - ذوب آهن اصفهان ساعت ۲۱:۱۵ / ورزشگاه نقش جهان اصفهان


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد