تسنيم/ پرسپوليس در هفته ماقبل پاياني ليگ برتر تلاش مي‌کند همانند تقابل قبلي، ديدار مقابل تراکتور را با خاطره‌اي خوش و شايد قهرماني به پايان برساند.
هفته بيست‌ونهم مسابقات ليگ برتر فوتبال باشگاه‌هاي کشور امشب (يکشنبه) با هشت ديدار همزمان پيگيري مي‌شود. در زير نگاهي به ديدارهاي اين هفته خواهيم داشت:
پرسپوليس - تراکتور تبريز
مدافع عنوان قهرماني چهار دوره گذشته مسابقات براي دنبال تحقق رؤياي «گلات» و تکرار رکورد کسب بيشترين امتياز تاريخ ليگ برتر -67 امتياز که پرسپوليس فصل گذشته رقم زد- بايد هر شش امتياز باقيمانده را به دست بياورد. پرسپوليس در پايان هر سه ديدار قبلي خود مقابل تراکتور، پيروز از زمين خارج شده است و 35 روز پيش هم با غلبه بر اين تيم، قهرمان سوپرجام لقب گرفت.
تراکتور که ميلاد فخرالديني را در اين بازي در اختيار ندارد، روزهاي خوشي را با فيروز کريمي پشت سر مي‌گذارد. نماينده ايران در يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا در دو هفته گذشته از سد دو مدعي سهميه آسيايي يعني گل‌گهر سيرجان و آلومينيوم اراک گذشت و خود را به‌عنوان مدعي اصلي کسب رتبه چهارم معرفي کرد. البته آخرين پيروزي فيروز کريمي مقابل پرسپوليس به ليگ چهاردهم و برتري ملوان در تهران مربوط مي‌شود.
در صورت شکست تراکتور در اين ديدار و توقف احتمالي سپاهان در دربي اصفهان، پرسپوليس يک هفته پيش از پايان ليگ برتر و در تهران جشن قهرماني مي‌گيرد. اتفاقي که در روز 30 خرداد و با فتح جام قهرماني سوپرجام، مقابل ديدگان بازيکنان تراکتور رخ داده بود.
مس رفسنجان - پديده خراسان
نارنجي‌پوشان هفته گذشته با کسب يک امتياز در آبادان، حضور خود در ليگ برتر را به مدت يک فصل ديگر امتداد بخشيدند و حالا مس رفسنجان بدون استرس سقوط براي تک‌ رقمي شدن مي‌جنگد. پديده هم با وجود مشکلات مالي و مالکيتي که از ابتداي فصل با آن دست به گريبان بود، نتايج درخشاني به دست آورد و همچنان از بخت صعود به ليگ قهرمانان آسيا برخوردار است. شاگردان مهدي رحمتي در دو هفته گذشته طعم شکست را چشيده‌اند و براي حفظ شانس آسيايي شدن و انتقام شکست بازي رفت، روي هر سه امتياز ديدار با مس حساب مي‌کنند.
ماشين‌سازي تبريز - پيکان
انتظار مي‌رفت ماشين‌سازان پس از قطعي شدن وداع زودهنگام با ليگ برتر، بدون دغدغه کسب نتيجه و براي نشان دادن توانايي‌هاي خود به ميدان بروند، اما آنها هفته گذشته با نتيجه سنگين 5 بر صفر مقابل پرسپوليس شکست خوردند. پيکان نيز که در هشت ديدار گذشته خود شکست نخورده، چند هفته‌اي است که بقا در ليگ برتر را قطعي کرده و کورسوي اميدي براي آسيايي شدن دارد. مهدي تارتار در صورت رساندن اين تيم به رده پنجم و حفظ اين جايگاه، بهترين نتيجه تاريخ باشگاه را در تاريخ ليگ برتر تکرار کرده است.
سايپا - آلومينيوم اراک
شمارش معکوس براي رقم خوردن نخستين غيبت سايپا در ليگ برتر به صدا درآمده و ممکن است نارنجي پوشان همين هفته به ليگ يک سقوط کنند. سايپا هفته گذشته در اولين ديدار خود با هدايت سعيد اخباري عملکردي ستودني مقابل گل‌گهر ارائه کرد که اين نمايش براي شکست نخوردن کافي نبود. تنها اين نکته ممکن است سايپا را اميدوار کند که آلومينيوم در هر چهار بازي اخير خود شکست خورده و شاگردان عليرضا منصوريان، شش بازي است که طعم پيروزي را نچشيده‌اند.
نفت مسجدسليمان - گل‌گهر سيرجان
نفتي‌ها هم يکي از پُرحاشيه‌ترين تيم‌هاي دو هفته اخير بوده‌اند. پس از کنار گذاشته شدن سه بازيکن به اتهام تباني، سه بازيکن ديگر نفت مسجدسليمان هم به دلايل انضباطي حق همراهي تيم خود را ندارند تا وضعيت تيم محمود فکري قمر در عقرب‌تر شود. نفت به‌صورت ميانگين، با فکري 0.89 به ازاي هر بازي بوده که ضعيف‌تر از آمار مجتبي حسيني در نفت مسجدسليمان است.
در آن سوي ميدان گل‌گهر هفته گذشته در روزي که به گفته سرمربي خود شايسته پيروزي نبود، بر سايپا غلبه کرد و با مدعي اصلي رتبه چهارم يعني تراکتور، تنها يک امتياز فاصله دارد. البته شاگردان امير قلعه‌نويي در نيمه‌نهايي جام حذفي هم حضور دارند و مي‌توانند با قهرماني در اين رقابت‌ها براي رسيدن به ليگ قهرمانان آسيا ميان‌بُر بزنند.
فولاد خوزستان - صنعت نفت آبادان
با وجود صعود به جمع چهار تيم پاياني جام حذفي، فولاد در شش بازي گذشته خود در ليگ برتر تنها يک بار پيروز شده که آن هم مقابل قعرنشين ليگ بوده است. شاگردان نکونام اکنون دو امتياز از تراکتور عقب افتاده‌اند و توقف احتمالي تيم محبوب پُرشورها مقابل پرسپوليس، بهترين فرصت براي فولاد خواهد بود. صنعت نفت هم در شرايطي پا به اين مسابقه مي‌گذارد که از سقوط گريخته و کسب رتبه‌اي تک‌رقمي، تنها انگيزه آباداني‌ها به شمار مي‌رود.
نساجي مازندران - استقلال
ورود ساکت الهامي به قائمشهر را مي‌توان نقطه عطف نساجي در ليگ بيستم دانست. نساجي در نيم‌‌فصل اول تنها 9 امتياز گرفته بود، اما در 11 بازي خود با هدايت الهامي هفت مرتبه پيروز شد و ديگر خطر سقوط را احساس نمي‌کند. سرخپوشان مازندراني البته در دور برگشت مقابل تيم‌هاي بالاي جدولي موفق نبوده‌اند و از پرسپوليس، سپاهان و تراکتور شکست خورده‌اند.
استقلال هم بهترين شرايط خود را در اين فصل تجربه مي‌کند. با وجود نااميدي از رقابت براي قهرماني، آبي‌ها توانستند از ليگ برتر به سهميه آسيايي برسند و در هفت مسابقه اخير خود در ليگ برتر، به شش پيروزي رسيدند. شاگردان فرهاد مجيدي در 9 بازي گذشته تنها سه گل در زمان قانوني بازي دريافت کرده‌اند. البته برخي کارشناسان معتقدند تمرکز روي قهرماني جام حذفي ممکن است سبب شود استقلال در دو بازي باقيمانده ليگ برتر به مهره‌هاي اصلي خود استراحت دهد.
سپاهان اصفهان - ذوب‌آهن اصفهان
تيم‌هاي ديار نصف جهان که فينال ليگ قهرمانان آسيا را تجربه کرده‌اند، اهداف متفاوتي را در ادامه ليگ دنبال مي‌کنند. سپاهان به تراکتور و پيکان اميدوار است که بتوانند پرسپوليس را متوقف کنند و طلايي‌پوشان با برتري در دو بازي باقيمانده، جام را به اصفهان بازگردانند. سپاهان در بازي رفت توانست پيروزي شيرين 3 بر يک را رقم بزند و حالا محرم نويدکيا اميدوار است در ديداري که (دربي اصفهان) خداخافظي از دوران بازيگري را در آن تجربه کرد، پُلي به سوي سعادت داشته باشد.
ذوب‌آهن اما از ابتداي ليگ بيستم در رده‌هاي پاياني جدول سير مي‌کند و پيروزي‌هاي گاه و بيگاه، بقاي گاندوها در ليگ برتر را مسجل نکرده است. ذوبي‌ها در هشت بازي گذشته تنها يک بار به برتري رسيده‌اند و شکست در دربي اصفهان، آنها را به سمت سقوط سوق مي‌دهد. آخرين پيروزي ذوب‌آهن مقابل سپاهان به سال 96 بازمي‌گردد، اما مجتبي حسيني که در تيم‌هاي پرسپوليس، ذوب‌آهن، نفت تهران و تراکتور دستيار گل‌محمدي بوده، با توقف سپاهان مي‌تواند به قهرماني زودهنگام پرسپوليس نيز کمک کند.
سپاهان و ذوب‌آهن در هفته‌هاي پاياني ليگ هجدهم و در سال 98، در شرايطي مانند امسال مقابل هم قرار گرفتند که زردپوشان با برتري مقابل همشهري خود، اميد زيادي به قهرماني ليگ برتر پيدا مي‌کردند. با اين حال شاگردان عليرضا منصوريان در اين مسابقه، سپاهان را با تساوي يک - يک متوقف و راه قهرمان شدن پرسپوليس را هموارتر کردند.
برنامه ديدارهاي هفته بيست‌ونهم ليگ برتر فوتبال به اين شرح است:
يکشنبه - 3 مرداد 1400
پرسپوليس - تراکتور تبريز، ساعت 21:15، ورزشگاه آزادي تهران
داور: محمدحسين زاهدي‌فرد، کمک‌ها: علي ميرزابيگي و حسين مرادي، داور چهارم: علي باي
ناظر: اسماعيل صفيري
مس رفسنجان - پديده مشهد، ساعت 21:15، ورزشگاه شهداي مس رفسنجان
داور: احمد محمدي، کمک‌ها: رضا حيدري و مرتضي يوسف شهرياري، داور چهارم: مسعود حقيقي
ناظر: علي‌نقي مصطفي‌نژاد
ماشين‌سازي تبريز - پيکان، ساعت 21:15، ورزشگاه شهيدسردار سليماني تبريز
داور: امير سامان سلطاني، کمک‌ها: مرتضي هوشيار و عدنان پيروي، داور چهارم: مجيد محمدي
ناظر: رسول فروغي
سايپا - آلومينيوم اراک، ساعت 21:15، ورزشگاه پاس قوامين تهران 
داور: عليرضا فغاني، کمک‌ها: محسن سلطاني و حسين گلشني، داور چهارم: ناصر جنگي
ناظر: رحيم رحيمي‌مقدم
نفت مسجدسليمان - گل‌گهر سيرجان، ساعت 21:15، ورزشگاه شهيدبهنام محمدي مسجدسليمان
داور: کميل غلامي، کمک‌ها: عسگر محمدي و موسي مه‌آبادي، داور چهارم: ميثم حيدري
ناظر: ايرج نظري
فولاد خوزستان - صنعت نفت آبادان، ساعت 21:15، ورزشگاه شهداي فولاد اهواز
داور: حميد حاج‌ملک، کمک‌ها: علي‌اکبر نوري و حميدرضا کنعاني، داور چهارم: پيمان فرخي‌مهر
ناظر: حسين نجاتي
نساجي مازندران - استقلال، ساعت 21:15، ورزشگاه شهيد وطني قائمشهر
داور: بيژن حيدري، کمک‌ها: سعيد علي‌نژاديان و عليرضا ايلدرم، داور چهارم: حامد رنجبر صولتي
ناظر: هدايت ممبيني
سپاهان اصفهان - ذوب‌آهن اصفهان، ساعت 21:15، ورزشگاه نقش جهان اصفهان
داور: موعود بنيادي‌فرد، کمک‌ها: فرهاد مروجي و مهدي عاليقدر، داور چهارم: شاهين يزداني
ناظر: ابوطالب طاهريان


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد