ايسنا/ دارنده مدال طلاي تيراندازي المپيک گفت: در فينال استرسم کم شده بود چون حتي اگر هشتم هم مي‌شدم خوب بود مي‌خواستم براي رضايت خودم تير بزنم.
جواد فروغي که توانست در نخستين روز المپيک ۲۰۲۰ در ماده تپانچه بادي به نخستين مدال تيراندازي و اولين مدال طلاي کاروان المپيک ايران دست يابد گفت: به خاطر شيوع کرونا با مشکلات عديده اي روبه رو بوديم. تمريناتمان خشک در خانه و بدون شليک داشتيم. کم کم که شرايط بهتر شد و تمرينات راه افتاد توانستيم چند مسابقه آنلاين هم با حضور کشورهاي ديگر داشته باشيم و آمادگي را تقريبا حفظ کنيم. 
فروغي در ادامه گفت: در جام جهاني هند به مدال طلا رسيديم، که تاکنون اين مدال را در اين سطح نداشتيم. در مسابقات جام جهاني کرواسي هم به مدال طلا رسيديم. در اين مسابقات علاوه بر مدال به آمادگي هم مي رسيديم. ما بايد آمادگي و تکنيک خود را حفظ مي‌کرديم.
دارنده طلاي المپيک توکيو در رشته تيراندازي گفت: در مرحله مقدماتي المپيک در ميانه راه به دلايلي که به لحاظ فني جاي بحث دارد، من فکر مي‌کردم به فينال نرسم. در اين شرايط مي‌خواستم حداقل با رتبه دهم و يازدهم از خط بيرون بيايم و در رده هاي پانزدهم به بعد قرار نگيريم. خدا به من خيلي کمک کرد و شرايط را مديريت کردم. زماني که آقاي نصر به من گفت به فينال مي‌رسم خيلي خوشحال شدم.
فروغي در خصوص آرامشش در مرحله فينال گفت: در مرحله فينال استرسم کمتر شده بود. چون به آقاي نصر مربي ام هم گفتم تا همينجا براي من کافي است. همين که به فينال رسيدم خوب است و اگر هشتم هم شوم خوب است. مي‌خواستم در فينال براي رضايت خودم تير بزنم. اما در اين مرحله رفته رفته ديدم اختلافم با رقبا زياد شده و جلو هستم. احساس کردم که بايد همان نمره ۱۰ را در هر شليک حفظ کنم تا در رنک يک بمانم. 
وي که در شبکه ورزش صحبت مي‌کرد گفت: همينطور که در فينال پيش مي‌رفتيم اشتباه رقبا خيلي زياد مي‌شد اما من اشتباه زيادي نداشتم. بنابراين با ۵ يا ۶ نمره اختلاف بازي را تمام کردم. اين يک فاجعه براي نفر دوم به بعد است که اين همه اختلاف وجود داشته باشد.
فروغي در خصوص مدال طلا و ساخت آن توضيح داد و گفت: در مسائلي که به کار و خانه مربوط باشد بررسي‌هايي مي‌کنم. در مورد مدال هم برايم جالب بود که آنها از چه موادي ساخته مي شوند و چه مقدار وزن دارند. مراحل ساخت آن را دنبال مي‌کردم و ديدم که مدال طلا در اصل از آلياژ نقره است.
وي گفت: اينها را مي‌ديدم و جزو آرزوهايم بود که آن را لمس کنم. من مي دانستم که وزن آن ۵۳۸ گرم و با طلا آب کاري شده است. نحوه دوخت بند کنارش را مي‌ديدم. حتي در پروفايلم هم مدال را گذاشته بودم که دادگر به من گفته بود که خوب است که با هدف تمريناتم را دنبال مي‌کنم. 
وي در ادامه گفت: اين مدال طلا از جهت جنسش براي من طلايي نيست از اين نظر که دل مردم را شاد کردم طلا است. من اين مدال طلا را به رهبر انقلاب تقديم مي‌کنم و اميدوارم که پذيرا باشند. خوشحالم که در اين شرايط سخت موجود مثل گرما و .. که تنها مختص ايران هم نيست دل مردم را شاد کردم. 
وي در پايان گفت: با اين مدال طلا انگيزه خوبي در ساير ورزشکاران کاروان هم پيش آمد. اميدوارم که هم در تپانچه و هم در تفنگ و همچنين در ساير کاروان نيز اتفاقات خوبي رخ دهد.
فروغي گفت: من اين پيروزي را متعلق به خودم نمي دانم. عامل اين موفقيت را هم خودم نمي دانم چون لطف خدا بود. معتقدم نيرويي بايد پشت تمرينات و تلاش ها باشد. نمي توانيم بگويم فقط تلاش بنده بوده که منجر به مدال شده است. چون مگر کشورهاي چين، کره و .. با تمرين به اين مدال نرسند قطعا پشت آن نيرويي بوده است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد