ورزش 3/ پوريا فياضي بازيکن سابق تيم ملي واليبال ايران در خصوص بازي هيجان انگيز ايران مقابل لهستان، هوش بالاي آلکنو و همچنين کارهاي خارق العاده معروف صحبت کرد.
روزگذشته در اولين مسابقه واليبال ايران مقابل لهستان يک اتفاق تاريخي رخ داد و در يک بازي هيجان انگيز تيم آلکنو لهستان را در ست پنجم که به درازا کشيده شده بود شکست داد. در همين خصوص پوريا فياضي بازيکني که در آخرين اردوهاي تيم ملي هم حضور داشت و در ايتاليا نيز بازي کرد و شناخت خوبي از آلکنو و تيمش دارد گفت و گو کرد.
*بازي با لهستان هميشه حيثيتي است
فياضي در ابتدا گفت: به مردم ايران تبريک مي‌گويم. واقعا بازي بود که باعث خوشحالي مردم شد. بازي با تيم لهستان هميشه حيثيتي است. برنامه ريزي که تيم لهستان براي اين تورنمنت کرده بود بسيار گسترده و بزرگ بود‌. از ماه‌ها قبل شايد برنامه ريزي قوي‌تر از ما داشتند و شايد از اکثر مردم مي‌پرسيديد فکر نمي‌کردند اين نتيجه بدست بيايد. تمام باخت‌هايي که در ليگ ملت‌ها به دست آمد و اشکالاتي که از تيم مي‌گرفتند، کادر فني روي آن‌ها برنامه ريزي کرد. هدف تيم در آن بازي‌ها اين بود که در شرايط سخت آن بازي ها فشار المپيک را تجربه کنند و بعد در توکيو حاضر شوند.
*ميلاد قلب دريافت ايران است
فياضي ادامه داد: ميلاد عبادي پور هميشه در تورنمنت هاي بزرگ خودش را نشان داده و جزو بهترين نفرات بوده. من يکبار گفتم ميلاد قلب دريافت تيم ايران است يعني اگر ما ميلاد را در زمين نداشته باشيم عملا درصد بزرگي از تيم‌مان را در اختيار نداريم و خداراشکر ديديم که ميلاد ديروز يک حرکتي انجام داد که شايد مردم عام متوجه نشوند اما کساني که در واليبال حضور دارند درک کردند. لئون يک توپي پشت دفاع جاي خالي انداخت و ميلاد از منطقه ۶ آمد و آن را با دايو توپگيري کرد.
بازيکن سابق تيم ملي اضافه کرد: اين در واليبال يک حرکت خارق العاده است. ممکن است اسپک يا دفاع مستقيم يا سرويس مستقيم به چشم عموم بيايد ولي از لحاظ واليبالي اين حرکت يک حرکت فوق العاده است. شايد انگشت شمار باشند بازيکناني که بتوانند چنين حرکتي انجام دهند. شايد دريافت کننده اي در دنيا نتواند اين توپ ها را بگيرد غير از ليبروها ولي ميلاد اين حرکت را انجام داد و من ديروز واقعا براي اين حرکتش بلند شدم و دستزدم و لذت بردم. علاوه بر ميلاد همه بچه ها در پست خودشان بسيار خوب ظاهر شدند.
*پيروزي در ست اول يعني تسلط بر بازي
فياضي در خصوص شروع بهتر لهستان در بازي عنوان کرد: آنها ست اول بازي هم برنده شدند. شما وقتي در بازي اول تورنمنت ست اول هم برنده مي‌شوي يعني استرس از بدنت خارج شده و به بازي مسلط هستي و کار براي برگشت يک تيم مثل ايران خيلي سخت مي‌شود ولي خداراشکر در تمامي فاکتورها من هماهنگي را در تيم ديدم که در ليگ جهاني فکر مي‌کنم فقط در بازي با آمريکا ديده بودم ولي چون حرف و حديث ها بود که آمريکا با نفرات اصلي نيست و اين باعث ميشد انگيزه لازم نباشد و وقتي شما يک تيم پر مهره مثل لهستان را با تمامي نفراتش شکست مي‌دهي اين باعث مي‌شود اعتماد به نفس لازم مخصوصا در شروع تورنمنت به دست بيايد. خيلي مهم است يک تيم بزرگ را در شروع تورنمنت شکست بدهي. تعداد بازي‌ها هم زياد نيست که تيم دچار غرور بشود يا لطمه بخورد. اينجا پنج بازي بيشتر نيست تا شروع پلي اف و فکر ميکنم باعث اين شود بتوانيم اميدوار باشيم به کسب نتيجه اي که ساليان سال است تيم ملي واليبال دنبال آن است.
*کوبياک قلب لهستان است
پوريا فياضي در خصوص کري خواني کوبياک و حواشي به وجود آمده پيرامون آن عنوان کرد: کوبياک قلب تيم لهستان است و ديديد که غيبتش در زمين به اين تيم آسيب زد. ما بايد منطقي باشيم و اين کار درستي نيست ما بخواهيم هجوم ببريم به پيج او و الفاظ بد به کار بردن به وجهه ملي ما ضربه مي‌زند. او بازيکني است که کل کل مي‌کند ولي بازيکن بسيار با کيفيتي است و فکر مي‌کنم روز آخري باشد که مردم و بچه‌ها خوشحالي مي‌کنند چون تورنمت طولاني است و بايد آماده بازي دوم شويم و فکر مي‌کنم بايد تمرکزمان را روي بازي بعد بگذاريم.
*آلکنو در ايتاليا جواب سوالاتش را گرفت
فياضي در خصوص انتقاداتي که پيش از اين به نحوه کوچ کردن آلکنو شده بود و همچنين فرصت دادن براي جبران اشتباهات صالحي گفت: براي کوچ کردن ما مي‌گوييم کادر فني و فقط سرمربي دخيل نيست. براي کوچينگ يک تيمي هست به نام کادر فني که تشکيل شده از آقاي آلکنو، توتولو و آقاي تندروان و هر تصميمي که گرفته مي‌شود محصول کار اين سه نفر است و نقش هر کدام جدا است و هر مربي يک سبکي دارد و يک مربي اينطور است که با اشتباهات بازيکنش او را تعويض مي‌کند ولي مربياني هستند که به بازيکن زمان مي‌دهند. آقاي آلکنو در ليگ جهاني گفت که جواب سوالاتم را گرفتم و شناخت لازم را دارد و مي‌داند به چه بازيکني زمان بدهد تا به بازي برگردد.او باهوش است و از چهره بازيکن متوجه مي‌شود که آيا توانايي برگشت به بازي را دارد يا خير. انتقادي در بازي ديروز به کادرفني ايران وارد نيست.
*فقط خود معروف خودش را درک مي‌کند
او در خصوص جاي خالي سعيد معروف در امتيازات پاياني گفت: من سعيد را درک نمي‌کنم(با خنده) جاي خالي سعيد براي من درک نشدني است و سعيد فقط خودش مي‌تواند خودش را درک کند.او مهره عجيبي است و آن جاي خالي به لبه نوار گير کرد و حتي بازيکنان لهستان شوکه شدند در آن لحظه. اين کار خيلي دل و جرات مي‌خواست چرا که مچ پوينت براي لهستان بود. او کارهايي انجام مي‌دهد که کسي در آن لحظه نمي‌تواند انجام دهد و درک کردن معروف خيلي ذهن بزرگي مي‌خواهد. فکر مي‌کنم در سال‌هاي آينده مي‌توانيم از سعيد معروف صحبت کرده و بگوييم بازيکني بود که دل و جراتي داشت که جلوي سي ميليون بيننده چنين کاري کند. 
فياضي ادامه داد: شايد معروف روي دفاع روي تور خيلي قوي نباشد اما در پوئن آخر در دفاع توپ را زخمي کرد و ميلاد آن را تبديل به امتياز کرد. خيلي اتفاقات خاصي در بازي ديروز افتاد.
*داستان صعود عوض شد
فياضي در پايان گفت: اين بازي تمام داستان صعود ما را عوض کرد. تيم‌هايي هستند که حتما بايد آن‌ها را ببريم و تيم‌هايي نيز هستند که بايد با آن‌ها جنگ بکنيم تا بتوانيم صعود را قطعي کنيم. ما اول مسابقات سورپرايز را انجام داديم.بايد قدم به قدم جلو برويم چون در يک تورنمنت که پنج بازي است ممکن است با شکست خوردن اتفاقات ديگري رخ دهد‌.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد