ايسنا/ ليگ برتر فوتبال ايران تاکنون معجزه هاي زيادي را در هفته پاياني خود داشته و تيم هاي بزرگي قهرماني خود را در هفته پاياني از دست داده اند.
ليگ برتر بيستم به ايستگاه پاياني خود رسيده و در هفته سي ام مسابقات، دو تيم پرسپوليس و سپاهان با اختلاف دو امتياز، براي تصاحب قهرماني به ميدان خواهند رفت. هر دو ديدار در تهران برگزار مي شود و احتمال جابجا شدن سرنوشت قهرمان مسابقات وجود دارد.
نگاهي به ادوار مختلف ليگ برتر ايران حاکي از قهرماني هاي دور از انتظار و عجيب در هفته پاياني است؛ جايي که تيم صدرنشين نيازمند يک امتياز بوده تا قهرماني خود را مسجل کند اما در نهايت شگفتي، شکست خورده و بعد از يک فصل طاقت فرسا، جام قهرماني را به رقيب سخت کوش خود واگذار کرده است.
در تمام اين سال ها و شگفتي هايي که نظاره گر آن بوديم، تيم هاي بدون انگيزه، نقش ويژه اي ايفا کرده اند؛ از ملوان در ليگ اول تا فولاد در ليگ هشتم يا راه آهن سقوط کرده در ليگ پانزدهم که با سخت کوشي و شگفتي سازي خود سرنوشت قهرماني مسابقات را رقم زده اند.
در آستانه هفته پاياني ليگ برتر و اهميت اين هفته از مسابقات، به برخي از شگفتي هاي هفته پاياني ليگ برتر نگاه کرده‌ايم؛ جايي که تيم صدرنشين نتوانسته کار خود را تمام کند و تيم دوم يا حتي سوم جدول، جام را ربوده است.
ليگ اول؛ معجزه در انزلي
استقلالي ها هنوز هم حسرت اين قهرماني را مي خورند و در مقابل، پرسپوليسي ها از يک شگفتي مي گويند. قهرماني پرسپوليس در فصل ۸۰-۸۱ (نخستين فصل ليگ برتر) در حالي رقم خورد که تا هفته پاياني بازي ها استقلال با ۴۸ امتياز در صدر جدول رده بندي قرار داشت و پرسپوليسي ها با ۴۶ امتياز در رده دوم قرار داشتند. در هفته پاياني رقابت ها شاگردان علي پروين در تهران ميزبان فجرسپاسي بودند و استقلال در انزلي ميهمان ملوان بود.
شرايط جدول رده بندي و تفاضل گل بهتر تيم استقلال باعث شده بود که اين تيم با يک مساوي در انزلي مي توانست جام قهرماني را بالاي سر ببرد و پرسپوليس تنها در صورتي مي توانست قهرمان شود که استقلال بازي خود را به ملوان مي‌باخت و آنها نيز در تهران مقابل فجر به پيروزي مي‌رسيدند. احتمال اين اتفاق خيلي کم بود اما همين احتمال کم در نهايت به حقيقت تبديل شد و استقلال در انزلي باخت و پرسپوليس با تک گل ابراهيم اسدي از سد فجرسپاسي گذشت و در يک روز فراموش نشدني عنوان قهرماني ليگ برتر را به دست آورد.
ليگ هفتم؛ گل دقيقه ۹۶ و انفجار جمعيت در آزادي
هفته پاياني ليگ هفتم يک فينال تمام عيار بود. دو تيم پرسپوليس و سپاهان بعد از هفته ها رقابت شانه به شانه در هفته پاياني به مصاف هم رفتند. نتيجه مسابقه تعيين کننده قهرمان ليگ بود. قبل از شروع بازي، سپاهان با ۵۸ امتياز صدرنشين و پرسپوليس با ۵۶ امتياز دوم بود. در اين ديدار قهرمان ليگ چند بار عوض شد!
ابتدا پرسپوليس به گل نخست دست يافت و با اين نتيجه قهرمان مي شد اما سپاهان گل خورده را جبران کرد و مجددا نام اين تيم به عنوان قهرمان مطرح شد ولي اين پايان کار نبود و گل سپهر حيدري در دقيقه ۶+۹۰ آب سردي بر پيکر سپاهان بود و افشين قطبي و شاگردانش يک قهرماني دراماتيک را کسب کردند.
ليگ هشتم؛ قهرماني دراماتيک استقلال
اين بار داستان ليگ اول به نفع استقلالي ها رخ داد. در هفته پاياني، ذوب آهن با سه امتياز اختلاف نسبت به استقلال در صدر جدول قرار داشت و اميد چنداني به قهرماني آبي ها نمي رفت اما در حالي که استقلال و پيام در مشهد يک بازي سخت و درگيرانه را به نمايش گذاشتند و ياران قلعه نويي با تک  گل جانواريو پيروز شدند، ذوب آهن براي قهرماني به يک امتياز نياز داشت. با اين حال در خوزستان، فولاد در ۱۵ دقيقه پاياني توفان به پا کرد.
در شرايطي که مسابقه بازي با نتيجه يک بر يک مساوي بود، فولاد با هدايت مجيد جلالي سه گل در يک ربع آخر زد و بازي را برد؛ مسابقه اي که سرنوشت قهرمان ليگ برتر هشتمين دوره را رقم زد و امير قلعه نويي بعد از قهرماني با استقلال به علت تفاضل گل بيشتر در جمله اي تاريخي گفت: "مجيد جلالي خيلي مرد است."
ليگ چهاردهم؛ خوشحالي در تبريز، قهرماني در اصفهان!
هفته پاياني ليگ چهاردهم در حالي شروع شد که تراکتور و نفت با ۵۷ امتياز در رتبه اول و دوم جدول بودند و در تبريز رو در روي هم قرار گرفتند تا تکليف قهرمان را مشخص کنند ولي در حالي که هيچ کس توجهي به سپاهان ۵۶ امتيازي نداشت، شاگردان فرکي جام را ربودند.
بازي تراکتور و نفت با قضاوت عجيب فغاني در آن ديدار با تساوي ۳ بر ۳ تمام شد. در حالي که تراکتوري ها به خيال اينکه سپاهان با سايپا مساوي کرده و قهرماني تراکتور با همين تساوي هم مسجل شده، در حال وقت کشي بودند ولي غافل از اينکه سپاهان بازي را برده بود و با دميده شدن سوت داور و در حالي که تبريزي ها در حال خوشحالي بودند، سپاهان جام قهرماني را بالاي سر برد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد