ورزش 3/ رافائل، مدافع سابق منچستريونايتد، ادعا کرده است که لوييس فن‌خال، سرمربي سابق يونايتد، به دليل نفرتش از بازيکنان برزيلي صراحتا به او گفته که بايد باشگاه را ترک کند.
رافائل، ستاره سابق منچستريونايتد، هرگز روابط تيره و تارش با لوييس فن خال را پنهان نکرده و پيشتر او را بدترين مربي که در عمرش داشته ناميده است. مدافع 31 ساله برزيلي مي گويد که فن خال بدون هيچ توضيحي صراحتا از او خواسته تا يونايتد را ترک کند و ادعا مي کند سرمربي هلندي با ريوالدو نيز در بارسلونا همين رفتار را کرد.
در فصل قبل از حضور فن خال در منچستريونايتد، رافائل بازيکن ثابت شياطين سرخ بود اما در فصل 15-2014 که فن خال هدايت شياطين سرخ را بر عهده گرفت، ستاره برزيلي تنها 11 بار در تيم اول به ميدان رفت.

فن خال خيلي زود روشن کرد که رافائل بخشي از برنامه هاي او در اولدترافورد نيست و در سال 2015 مدافع برزيلي را به ليون فرستاد و به اين ترتيب دوران هفت ساله رافائل در اين باشگاه پايان يافت. فابيو، برادر دوقلوي رافائل، نيز در سال 2014، سالي که فن خال به اولدترافورد رفت، يونايتد را ترک کرد.
رافائل اکنون فاش کرده است که فن خال بدون هيچ توضيحي از شر او خلاص شد و معتقد است که اين ماجرا احتمالا به اين دليل بود که سرمربي هلندي پس از درگيري با ريوالدو در اولين دوره خود به عنوان سرمربي بارسلونا، از کار با بازيکنان برزيلي "متنفر" بود.

دوقلوهاي برزيلي منچستريونايتد: رافائل (راست)، فابيو (چپ)
رافائل در مصاحبه با اتلتيک در اين باره گفت: "من هرگز توضيحي دريافت نکردم. وقتي فن خال آمد او فقط گفت: "تو ميري". او در حالي به باشگاه آمد که از قبل تصميم گرفته بود کدام بازيکنان را مي خواهدو کدام بازيکنان را نمي خواهد و مصمم بود خيلي سريع اين تغييرات را ايجاد کند. او هرگز به من توضيحي نداد.
اما من از بقيه توضيحاتي در اين باره شنيدم، حتي قبل از اينکه او به يونايتد بيايد، همه به من مي گفتند که او از برزيلي ها متنفر است.
من نمي دانم اين درست است يا نه اما من شنيدم که موضوع با ريوالدو و زماني که فن خال سرمربي بارسلونا بود شروع شد. او ريوالدو را روي نيمکت نشاند و ريوالدو هم شروع کرد درباره او بد صحبت کردن و تلاش کرد تا او اخراج شود. بعد از آن همه مي گفتند که فن خال ديگر از برزيلي ها بدش مي آيد و اينکه "برزيلي ها دوست دارند مربي ها را اخراج کنند" و چيزهايي مثل اين."

ريوالدو و فن خال بين سال هاي 1997 و 2000 در بارسلونا با يکديگر کار مي کردند و هرگز رابطه خوبي با هم نداشتند. مخصوصا در رابطه با اينکه ستاره برزيلي در چه پستي بايد بازي کند به شدت با يکديگر اختلاف نظر داشتند.
فن خال مي خواست ريوالدو در جناح چپ بازي کند اما او با نظر مربي اش مخالف بود و معتقد بود که بايد به عنوان يک مهاجم نوک به زمين برود. هنگامي که سرمربي هلندي در سال 2002 بار ديگر براي هدايت بارسلونا بازگشت، قرارداد ريوالدو فسخ شد و او به ميلان پيوست.

پس از مشکلاتي که فن خال با ريوالدو و رافائل داشت، سرمربي هلندي در پاسخ به اين سوال که آيا حقيقت دارد که از برزيلي ها متنفر است، گفت : "ممکن نيست که فکر کنيد که يک مربي يا يک انسان اگر فکر مي کند که يک برزيلي حرفه اي نيست، درباره بقيه مردم برزيل هم همين نظر را داشته باشد.
رافائل توسط آنتونيو والنسيا از تيم کنار زده شد. صادقانه بگويم او مبارزه را به والنسيا باخت. من والنسيا را از يک بال راست به مدافع راست تغيير دادم.
والنسيا پس از جدايي من هم براي ژوزه مورينيو همچنان در پست دفاع راست بازي کرد، پس تصميم من تصميم بدي بود؟"
فن خال با وجود قهرماني در جام حذفي انگليس در سال 2016 و پس از دو سال هدايت شياطين سرخ توسط يونايتد اخراج شد و از آن زمان ديگر به دنياي مربيگري بازنگشته است، هر چند اکنون در آستانه بازگشت از بازنشستگي است و قرار است تا براي سومين بار هدايت تيم ملي هلند را بر عهده بگيرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد