تسنيم/ ليگ برتر فوتبال باشگاه‌هاي کشور امروز (جمعه) به پايان خواهد رسيد تا سرنوشت تيم‌ قهرمان و سقوط کننده به ليگ دسته اول مشخص شود.
ليگ برتر فوتبال سرانجام پس از 267 روز به ايستگاه پاياني رسيد، ليگي که تکليف جامش با سوت پايانِ آخرين مسابقه مشخص خواهد شد و از اصفهان تا تهران، التهاب و حساسيت بين هواداران موج مي‌زند. پرسپوليس اصلي‌ترين شانس قهرماني ليگ براي پنجمين جام متوالي پيکان را پيش رو خواهد داشت و سپاهان با اميد به اتفاقات خاص فوتبالي، در تهران ميهمان استقلال خواهد بود. نکته جالب درباره هفته سي‌ام ليگ برتر اين است که يحيي گل‌محمدي، فرهاد مجيدي و مهدي تارتار هر سه در نشست‌هاي خبري خود پيش از مسابقه از کليد واژه «شرافت» استفاده و تأکيد کرده‌اند تيم‌ها با تمام توان به مصاف يکديگر خواهند رفت.
در زير نگاهي به مسابقات هفته پاياني ليگ برتر مي‌اندازيم:
* پيکان - پرسپوليس
بازهم پرسپوليس،‌ بازهم تارتار و بازهم سپاهان. سرنوشت قهرماني سرخپوشان بار ديگر مانند فصل هجدهم به مهدي تارتار گره خورد. جايي که پرسپوليسي‌ها در آن فصل هم در وضعيتي مشابه در رقابت با سپاهان براي قهرماني، مهدي تارتارِ و پارس جنوبي را پيش‌رو داشتند که با گل ماريو بوديمير اين مربي را شکست دادند. حالا اما تارتار هدايت پيکان را  برعهده دارد و همه نگاه‌ها به او و شاگردانش است.
پرسپوليس در صورت پيروزي با هر نتيجه‌اي، رکوردي تاريخي از خود در ليگ برتر به جا خواهد گذاشت و پنجمين قهرماني متوالي خود در اين مسابقات را جشن خواهد گرفت. رکوردي که احتمالاً ساليان سال پا برجا خواهد ماند. گل‌محمدي براي اين مسابقه فقط کمال کاميابي‌نيا و علي شجاعي را به دليل مصدوميت در اختيار نخواهد داشت.
براي پيکاني‌ها شايد نتيجه بازي چندان اهميتي نداشته باشد، اما تارتار و تيمش به گفته خودشان در اين مسابقه براي شرافت فوتبال خواهند جنگيد و بايد ديد چه سرنوشتي در انتظار يکي از حساس‌ترين بازي‌‌هاي هفته خواهد بود.
* استقلال - سپاهان
در صورت توقف پرسپوليس مقابل پيکان، شايد براي اولين‌بار در تاريخ ليگ برتر،‌ قهرماني يکي از دو تيم پايتخت تا اين حد در گرو نتيجه رقيب سنتي خود قرار گرفته باشد. براي اولين‌بار پرسپوليسي‌ها آرزوي برد استقلال را داشته باشند و با هر گل رقيب آبي‌پوش، به اندازه تيم خود خوشحال شوند. هرچند همه اين‌ها بازهم به سرنوشت بازي پرسپوليس بستگي دارد، اما حساسيت جام قهرماني و تلفيق آن با حساسيت هميشگي جدال استقلال و سپاهان، معجوني جذاب براي حُسن ختام ليگ خواهد بود.
استقلالِ مجيدي با چهار پيروزي متوالي به سپاهان رسيده است و عملاً نتيجه اين بازي هيچ تأثيري در جايگاه و سرنوشت آبي‌هاي پايتخت نخواهد داشت. استقلالي‌ها براي اين بازي بابک مرادي،‌ رشيد مظاهري، احمد موسوي و عارف غلامي را در اختيار نخواهند داشت و از سوي مقابل محمدرضا حسيني هافبک تأثيرگذار سپاهان نيز از همراهي تيمش محروم خواهد بود. 
کورس قهرماني و تعقيب و گريز سپاهان و پرسپوليس پس از يک فصل به انتها رسيده است و حالا بايد برنده اين رالي جذاب مشخص شود. به قول محرم نويد کيا مشخص اين است که «شانس قهرماني پرسپوليس بيشتر است»، اما شايد اين دليلي براي نااميدي سپاهاني‌ها نباشد. پيکان و مهدي تارتار که همين چند هفته پيش سپاهان را در شهر قدس متوقف کردند و باعث عقب افتادن اين تيم از پرسپوليس شدند، شايد فردا هم از پس کار بربيايند و يحيي و تيمش را غافلگير کنند. همين موضوع کافي است تا سپاهان تا آخرين لحظه براي شکست استقلال تلاش کند و چشم اميدش به ديگر بازي همزمان باشد.
* آلومينيوم اراک - نفت مسجدسليمان
آلومينيوم‌سازان در هفته‌هاي گذشته به شدت افت کرده‌اند و در چهار هفته اخير، امتيازي به دست نياورده‌اند تا روياي آنها براي کسب سهميه آسيايي تعبير نشود. ديدار با نفت مسجدسليمان يادآور آخرين پيروزي آلومينيوم همراه با رسول خطيبي است و نماينده استان مرکزي مي‌تواند با تکرار اين بُرد، نخستين فصل خود در ليگ برتر را با رتبه‌اي تک‌رقمي به پايان برساند. عليرضا منصوريان که به دليل محروميت نمي‌تواند شاگردانش را همراهي کند، اميدوار است ليگ بيستم را که آغازي نااميدکننده با تراکتور به همراه داشت، با شيريني به پايان برساند.
يک امتياز، تنها بهره مردان محمود فکري در هفت هفته گذشته بوده و آنها همچنان در سراشيبي قرار دارند. نفت براي تمديد دوران حضور خود در ليگ برتر، چاره‌اي جز پيروزي در اراک ندارد و شکست در اين مسابقه ممکن است به قيمت سقوط به ليگ برتر تمام شود. محمود فکري هم که مانند منصوريان با تلخي از هدايت استقلال برکنار شد، تلاش مي‌کند با قطعي کردن بقاي نفت مسجدسليمان به ليگ امسال خاتمه دهد. 
* صنعت نفت آبادان - ماشين‌سازي تبريز
به نظر مي‌رسد نفتي‌ها پس از ديدار پُرحاشيه هفته گذشته که به شکست مقابل فولاد انجاميد، راحت‌ترين بازي فصل خود را پيش رو خواهند داشت. صنعت نفت در چهار هفته گذشته تنها دو امتياز کسب کرده، اما مي‌تواند نيم‌فصل کابوس‌وار خود را با پيروزي همراه با تفاضل گل بالا و کسب رتبه‌اي تک‌رقمي به پايان برساند. ماشين‌سازان هم که در نيم‌فصل دوم تنها يک بار طعم پيروزي را چشيده‌اند، به مصاف تيمي مي‌روند که تنها بُرد نيم‌فصل اول خود را مقابل آن رقم زده‌اند و برتري در آبادان، حُسن ختام خوبي براي پايان حضور ماشين‌سازي در ليگ برتر خواهد بود. 
* گل‌گهر سيرجان - نساجي مازندران
گل‌گهر را شايد مي‌توان شگفتي‌ساز ليگ برتر معرفي کرد. امير قلعه‌نويي پُر افتخارترين مربي ليگ بار ديگر شايستگي‌هاي خود را در اين تيم ثابت کرد و حالا تيمي که فصل گذشته تا هفته آخر براي بقا در ليگ مي‌جنگيد، در اين فصل علاوه بر صعود به مرحله نيمه نهايي جام حذفي، يکي از شانس‌هاي اصلي کسب سهميه آسيايي است. قلعه‌نويي و تيمش که با 44 امتياز در جايگاه چهارم جدول قرار دارند، در صورت پيروزي مقابل نساجي دست به کار برزگي خواهند زد و فصل را با همين جايگاه به اتمام خواهند رساند. گل‌گهري‌ها در اين صورت مي‌توانند اميدوار باشند در صورت قهرماني استقلال در جام حذفي نيز سهميه آسيايي را از ليگ برتر به دست بياورند.
شاگردان ساکت الهامي در تيم نساجي نيز پس از قطعي شدن بقاي‌شان در ليگ برتر،‌ حالا با خيال راحت هفته‌هاي پاياني ليگ را پشت سر مي گذارند و نتيجه اين بازي تنها شايد باعث ارتقاي يک پله‌اي آن‌ها در جدول رده‌بندي شود.
* پديده خراسان - فولاد خوزستان
نمايندگان دو سال گذشته ايران در ليگ قهرمانان آسيا در شرايطي به مصاف هم مي‌روند که دو تيم روزگار متفاوتي را تجربه مي‌کنند. پديده پس از نتايج درخشان ميانه‌هاي نيم‌فصل دوم، دچار سير نزولي شد و سه شکست متوالي در سه هفته گذشته متحمل شده است. نماينده مشهد که امسال با مشکلات مالکيتي مواجه بود، اواخر نيم‌فصل نخست از انتهاي جدول جدا شد و حتي شانس کسب سهميه آسيايي هم داشت، اما اين اميد هفته گذشته از بين رفت.
فولاد اما اميدوار است نساجي مقابل گل‌گهر سيرجان هم درخشش خود را تکرار کند و با توقف شاگردان قلعه‌نويي، راه صعود فولادمردان به ليگ قهرمانان آسيا هموار شود. شاگردان نکونام در هر يک از چهار مسابقه گذشته خود به‌صورت ميانگين، دو امتياز به دست آورده‌اند و غلبه بر پديده مي‌تواند شانس اين تيم را افزايش دهد. شاگردان جواد نکونام که در مرحله نيمه نهايي جام حذفي نيز قرار دارند، با 43 امتياز در رده پنجم ليگ برتر قرار دارند و در صورت صعود به جايگاه چهارم، در صورت قهرماني استقلال در جام حذفي نيز مي‌توانند سهيمه آسيايي را از ليگ برتر به دست بياورند و به همين دليل سه امتياز اين مسابقه براي فولادي‌ها از ارزش بالايي برخوردار است.
* تراکتور تبريز - سايپا
جدالي براي سهميه و بقا؛ تراکتوري‌ها با وجود شانس بسيار اندکي که براي کسب سهميه آسيايي دارند، اميدوارند دو تيم گل‌گهر و فولاد نتوانند در هفته آخر نتيجه بگيرند و آن‌ها با پيروزي بر سايپا در رده چهارم جدول قرار بگيرند. شاگردان فيروز کريمي علاوه بر حضور در جايگاه چهارم ليگ، بايد اميدوار باشند تيم استقلال به مقام قهرماني جام حذفي برسد تا سهميه آسيايي بار ديگر به تبريز تعلق بگيرد.
در سوي مقابل اما اين بازي حکم مرگ و زندگي براي شاگردان سعيد اخباري دارد. سايپايي‌هاي 26 امتيازي که هم‌امتياز با ذوب‌آهن و به دليل تفاضل گل کمتر در رده پانزدهم جدول قرار دارند، براي زنده نگه داشتن اميد خود به بقا بايد ابتدا تراکتور را شکست دهند و سپس منتظر نتيجه ذوب‌آهن مقابل مس رفسنجان باشند.
* ذوب‌آهن اصفهان - مس رفسنجان
مجتبي حسيني و تيمش پس از شکست هفته گذشته مقابل سپاهان، شرايط بسيار بحراني‌تري در جدول رده بندي پيدا کرده‌اند و حالا هم‌امتياز با سايپا به شدت خطر سقوط به ليگ پايين‌تر را احساس مي‌کنند. ذوبي‌هاي 26 امتيازي در اين مسابقه خانگي فقط بايد به برد فکر کنند تا فصل کابوس‌وار آن‌ها حداقل با سقوط به پايان نرسد. ذوب‌آهن در صورت کسب سه امتياز اين ديدار، با توجه به تفاضل گل بهتر نسبت به سايپا شانس بيشتري براي بقا در ليگ برتر خواهد داشت.
برنامه مسابقات هفته سي‌ام ليگ برتر به شرح زير است:
* جمعه 8 مرداد، ساعت 21:15
صنعت نفت آبادان - ماشين‌سازي تبريز
داور: وحيد صالحي، کمک‌ها: وحيد سيفي و امين قديري، داور چهارم: مهدي اجاقي
آلومينيوم اراک - نفت مسجدسليمان
داور: سيدوحيد کاظمي، کمک‌ها: فرهاد مروجي و اسماعيل احمدي، داور چهارم: اميد سعيدفر
گل‌گهر سيرجان - نساجي مازندران
داور: سعاد وفاپيشه، کمک‌ها: ايوب غلام‌زاده و مهدي سيفي، داور چهارم: شبير بهروزي
پديده مشهد - فولاد خوزستان
داور: اشکان خورشيدي، کمک‌ها: حميد نادري و بهمن عبدالهي، داور چهارم: وحيد زماني
استقلال تهران - سپاهان اصفهان
داور: پيام حيدري، کمک‌ها: محمدرضا منصوري و علي ميرزابيگي، داور چهارم: عبدالنبي پورخلف
تراکتور تبريز - سايپا تهران
داور: سيدعلي اصغر مومني، کمک‌ها: آرمان اسعدي و علي اکبر نوري، داور چهارم: معين ايزدي
ذوب‌آهن اصفهان - مس رفسنجان
داور: امير عرب‌براقي، کمک‌ها: محمدرضا ابوالفضلي و سعيد علي‌نژاديان، داور چهارم: رضوان سرشار
ناظر: محسن ترکي
پيکان تهران - پرسپوليس
داور: موعود بنيادي‌فر، کمک‌ها: عليرضا ايلدروم و حسن ظهيري، داور چهارم: روح‌الله شريفي
جدول ليگ برتر به شرح زير است. 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد