ورزش 3/ محمد حسين کنعاني‌زادگان در اين دو سال مصداق بارز رفتار حرفه اي يک بازيکن بود؛ عملکرد متعهد و جدايي محترمانه.
 در تابستان سال 1396 بود که عدم توافق با مديران پرسپوليس براي بازگشت، باعث رقم خوردن انتقالي جنجالي و حضور محمد حسين کنعاني زادگان در تمرينات استقلال تحت هدايت عليرضا منصوريان شد. اين بازيکن که در گذشته و در مقابل دوربين از علاقه خود به پرسپوليس و علي کريمي سخن گفته و تنها براي گذراندن خدمت سربازي راهي ملوان شده بود، از نظر مالي با مديريت پرسپوليس به توافق نرسيد و لباس رقيب را به تن کرد.
از همان ابتدا مشخص يود دوران حضور حسين کنعاني در استقلال موفقيت آميز نخواهد بود. او به شکلي عجيب و شايد خنده دار گذشته خود را کتمان کرده و بي دليل از عشق و علاقه خود به رنگ آبي سخن گفت، اما اين آش بقدري شور بود که حتي مورد توجه گروه متعصب و راديکال هواداران استقلال نيز قرار نگرفت.

يک مصدوميت شديد رباط صليبي در ابتداي فصل باعث شد تقريبا تصويري از حضور حسين کنعاني زادگان در لباس استقلال در ذهن هيچ هواداري نماند. در آن مقطع بسياري تصور مي کردند پايان اين مدافع تنومند و آينده دار خيلي زود فرا رسيده و مثال هايي از اين دست براي اثبات اين ادعا نيز در ذهن هر هواداري به کرات ديده مي شد.
در ادامه يک انتقال ناموفق ديگر به سايپا و انجام تنها هفت بازي براي اين تيم، کارنامه ضعيف کنعاني را تکميل کرد. در روزهايي که ديگر کمتر نام او در ذهن هواداران فوتبال باقي مانده و حتي او تبديل به مثالي براي گروه نسل سوخته فوتبال تبديل شده بود، يک تصميم درست و انتقال به ماشين سازي فوتبال اين بازيکن را احيا کرد.
محمد حسين کنعاني زادگان در آرامش تبريز خود را پيدا کرده و بقدري در ترکيب اين تيم خوب کار کرد که حتي دوباره نظر مثبت کارلوس کي روش را نيز به خود جلب کرد. سرمربي پرتغالي تيم ملي ايران که حتي در روزهاي مصدوميت هاي متوالي حسين کنعاني نيز پيگير شرايط اين بازيکن بود، نام او را در فهرست نهايي ايران براي جام ملت هاي آسيا نيز قرار داده و کنعاني رهسپار قطر 2019 شد.
اگرچه ايران دوباره در آستانه رسيدن به فينال و در نيمه نهايي مغلوب شد، اما حسين کنعاني تورنمنت خوبي را سپري کرده و از نظر فردي نمايش قابل قبولي از خود ارائه داد. حالا دوباره فرصت بازگشت به بالاترين سطح فوتبال ايران فرا رسيده بود. در بحبوحه جدايي برانکو و عصبانت شديد هواداران پرسپوليس از ايرج عرب، مدير عامل وقت قرمزپوشان بي سر و صدا مقدمات انتقال کنعاني به پرسپوليس را فراهم کرده و اين مدافع باز هم به پرسپوليس بازگشت.
عليرغم شروعي غيرمنتظره و انتشار نامه اي در اينستاگرام با ادبياتي خاص و کلماتي غيرعرف، حسين کنعاني در سکوت کامل کارش را در لباس پرسپوليس آغاز کرد. او به قدري آماده بود که گابريل کالدرون زوج اين بازيکن و شجاع خليل زاده را حتي به سيد حلال حسيني نيز ترجيح داد و او در دو سال اخير به مهره بي جانشين و ثابت خط دفاعي پرسپوليس تبديل شده بود.


حسين کنعاني در دو فصل حضور در پرسپوليس عملکردي بي حرف و حديث و فوق العاده ارائه داده و حضور ثابت خود در ترکيب ثابت خط دفاعي تيم ملي ايران را نيز استمرار بخشيد. در واقع تنها مصدوميت يا محروميت باعث غيبت اين بازيکن در ترکيب مي شد و هم کالدرون و هم يحيي گل محمدي اعتماد ويژه اي به اين بازيکن از خود نشان دادند.
اما نقطه عطف فصل تغييرات در حسين کنعاني را نحوه جدايي او بايد قلمداد کرد. تقريبا از اواسط فصل به نظر مي رسيد انتقال او به ليگ قطر قطعي باشد و دست آخر نيز اين اتفاق رخ داد. اما کنعاني تا آخرين ثانيه آخرين مسابقه پرسپوليس با نهايت تعهد و بدون ترس از خطر مصدوميت و احتمال از دست دادن انتقال سودآور بعدي خود، با لباس قرمزپوشان به ميدان رفته و دومين عنوان قهرماني متوالي خود در ليگ برتر را نيز جشن گرفت. در اين ميان کنعاني فاصله اي تا فتح ليگ قهرمانان آسيا با لباس پرسپوليس نيز نداشت، اما شکست برابر اولسان اين آرزوي بزرگ را به دل او و هواداران اين تيم گذاشت.
عليرغم حواشي هاي نه چندان زيادي چون جنجال بعد از پنالتي عجيب فولاد در دور رفت و البته کل کل با ارسلان مطهري، ديگر خاطره اي از تکرار رفتارهاي گذشته از حسين کنعاني در ذهن نمانده است. نکته مثبت ديگر رفتار اين بازيکن، اطلاع به کادر فني و مديريتي در مورد اين تصميم از مدتي قبل بود. بدين ترتيب باشگاه پرسپوليس از فرصت خوبي براي بافتن جانشين براي کنعاني برخوردار بوده و مانند فصل قبل و بعد از جدايي شجاع، حالا اين تيم نيم فصل بدون مدافع نمي ماند.
سپري کردن دو فصل درخشان و فوق العاده از نظر فني، دريافت نمره خوب از نظر رفتاري، در جريان گذاشتن باشگاه و صداقت بيان و در نهايت نامه اي محترمانه و در خور يک بازيکن حرفه اي براي اعلام رسمي تصميم جدايي، باعث شد حسين کنعاني در دومين دوره حضور خود در پرسپوليس جايگاه ويژه اي در دل هواداران اين تيم کسب کند.
بر خلاف برخي ديگر از بازيکنان، صفحات اجتماعي هواداران پرسپوليس مملو از تقدير و تشکر از اين بازيکن حتي 24 ساعت بعد از جدايي بود. کنعاني زادگان در شرايطي که دو بار رباط صليبي داده و در نه در دل هواداران استقلال و نه پرسپوليس محبوب نبود، اينقدر دو در اين دو سال خوب عمل کرد که احتمالا اگر روزي تصميم به بازگشت هم بگيرد، مورد استقبال سکوهاي قرمز رنگ قرار خواهد گرفت.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد