ميزان/ بر اساس اعلام مديرعامل سرمربي جديد ذوب‌آهن تا دوشنبه هفته آتي (۱۸ مرداد) معرفي خواهد شد.
روز سه‌شنبه (۱۲ مرداد) جلسه هيئت مديره ذوب‌آهن تشکيل شد و مجتبي حسيني با اين تيم قطع همکاري کرد. طبق اعلام مجتبي فريدوني مديرعامل باشگاه ذوب‌آهن سرمربي جديد نهايتاً يک‌شنبه يا دوشنبه هفته آتي (۱۷ يا ۱۸ مرداد سال جاري) گزينه نهايي معرفي شود.
با اينکه فريدوني هيچکدام از گزينه‌هاي مطرح شده را تاييد نکرد، اما مذاکره با آنان را تکذيب هم نکرد. از آنجا که ذوب‌آهن ساختار حرفه‌اي دارد و نسبت به بقيه تيم‌هاي ليگ برتري نظم مالي خوبي دارد بنابراين گزينه مناسبي براي مربيان ليگ‌برتري محسوب مي‌شود.
جواد نکونام، رسول خطيبي، حميد مطهري، مهدي تارتار، ساکت الهامي، محمد ربيعي و منصور ابراهيم‌زاده گزينه‌هاي هدايت ذوب‌آهن هستند، اما به نظر مي‌رسد از ميان تمام اين گزينه‌ها شانس جواد نکونام، رسول خطيبي و حميد مطهري بيشتر از بقيه است.
جواد نکونام به همراه فولاد عملکرد مناسبي داشته و وي در نشست‌هاي خبري اخير بارها جدايي‌اش از فولاد را تاييد کرده است. تنها دغدغه او تعيين تکليف بازي جام حذفي است. فولاد با پيروزي در مرحله نيمه نهايي جام حذفي مقابل ملوان راهي ديدار فينال شد که در روز هفدهم مرداد برگزار و قهرمان معرفي خواهد شد. اين موفقيت بزرگي براي نکونام و تيمش است و از سوي ديگر فولاد تحت هدايت فولاد خوزستان با ۴۴ امتياز در رده ششم قرار گرفت.
رسول خطيبي نيز به همراه آلومنيوم اراک در نيم فصل اول ليگ بيستم عملکرد بسيار خوبي داشت؛ اما انتقالش به تراکتور کارنامه خوبش را خراب کرد. خطيبي از دوم اسفندماه سال ۱۳۹۹ که هدايت تراکتور را به عهده گرفت ۹ مسابقه در ليگ برتر روي نيمکت سرخپوشان تبريزي نشسته است که از ۲۷ امتياز ممکن تنها ۱۱ امتياز کسب کرد.
تراکتور در دوران حضور وي در ۹ مسابقه ليگ، ۲ پيروزي، ۲ شکست و ۵ تساوي کسب کرده است. پرشور‌ها در جام حذفي هم با قبول شکست مقابل آلومينيوم از دور رقابت‌ها کنار رفتند و تنها در ليگ قهرمانان آسيا توانستند از گروه خود صعود کنند. تجربه تراکتور نشان داد خطيبي با بازيکنان بزرگ سرسازگاري ندارد و بايد با بازيکناني که از قبل سابقه همکاري دارد نتايج بهتري کسب مي‌کند. در صورت معرفي خطيبي احتمالاً شاهد تغييرات گسترده در ذوب‌آهن خواهيم بود.
البته گفته مي‌شود با وجود تمايل فريدوني به همکاري با خطيبي تعدادي از اعضاي هيئت مديره باشگاه مخالف جدي و سرسخت اين مربي جوان هستند. 
حميد مطهري ديگر گزينه ذوبي ها در سال‌هاي اخير مربيگري تيم‌هاي پرسپوليس، پديده و پيکان را تجربه کرده و در کنار يحيي گل‌محمدي و مجيد جلالي تجربه اندوزي کرده است. وي در روز‌هاي اخير اعلام کرد که از تجربه سرمربيگري در ليگ بيست و يکم استقبال مي‌کند. به گفته کارشناسان اين گفته او چراغ سبزي براي قبول هدايت ذوب‌آهن محسوب مي‌شود. با توجه به اينکه او هنوز تجربه سرمربيگري در ليگ برتر را نداشته است، مديران ذوب‌آهن دلشان نمي‌خواهد ريسک کنند و بابت تکرار نتايج ليگ بيستم دلواپس هستند. به واسطه همين شرايط آن‌ها قصد ندارند دوباره به يکي ديگر از دستياران گل‌‍محمدي اعتماد کنند.
مهدي تارتار هم هنوز با باشگاه پيکان تمديد قرارداد نکرده است. او در نيم فصل ليگ بيستم يکي از گزينه‌هاي هدايت ذوب‌آهن بود با اين وجود به دليل تجربه کار مجتبي حسيني با ذوب‌آهن، حسيني به تارتار ترجيح داده شد. خودروسازان تحت هدايت تارتار با ۴۰ امتياز در رده هفتم جدول قرار گرفتند.
اين سرمربي پيش از قبول هدايت پيکان اعلام کرده بود از هدايت تيم‌هاي بي پول خسته است. هرچند اين سرمربي مي‌گويد اولويتش همکاري با پيکان است، اما اين موضوع مانع آن نيست که پيشنهاد تيم‌هاي ديگر را بررسي کند.
ساکت الهامي و محمد ربيعي نيز به تيم‌هاي نساجي و مس رفسنجان ليست بازيکن درخواستي خود را داده‌اند و بعيد است با ذوب‌آهن به توافق برسند مگر در شرايط خاص! گفتني است نام الهامي در بهمن ۱۳۹۹ براي هدايت ذوب‌آهن مطرح بود؛ اما جزو گزينه‌هاي اصلي هدايت سبزپوشان نبود.
کسب عنوان قهرماني جام حذفي با تراکتور پرستاره مقابل استقلال، نقطه مثبت بزرگي براي الهامي محسوب مي‌شود. الهامي در نيم‌فصل دوم ليگ نوزدهم هدايت تراکتور رده نُهمي را برعهده گرفت و در پايان فصل اين تيم را در جدول به جايگاه چهارم رساند. وي در تاريخ ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۹ هدايت نساجي را در نيم فصل ليگ بيستم به عهده گرفت. در آن مقطع زماني نماينده مازندران در ليگ برتر با ۱۰ امتياز در رتبه پانزدهم جدول و جزو گزينه‌هاي اصلي سقوط به حساب مي‌آمد. با اين وجود نساجي مدل الهامي با کسب  ۳۳ امتياز در رتبه دوازدهم ليگ برتر قرار گرفت.
با تمام اين تفاسير و از سوي ديگر با توجه به کدي که فريدوني مديرعامل ذوب‌آهن مبني بر انتخاب و اعلام سرمربي تا ١٨ مرداد يعني پايان فينال جام حذفي داده است، به نظر مي‌رسد شانس جواد نکونام که تيمش بايد ديدار فينال را مقابل استقلال برگزار کند، بيشتر از ساير گزينه‌هاست.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد