ورزش 3/ سهراب بختياري‌زاده، ملي پوش سابق فوتبال ايران نبرد با سوريه را براي ورزش سه تحليل کرده است.
بختياري زاده که از بازيکنان درخشان سال هاي دور تيم ملي و از چهره هاي مورد احترام فوتبال ايران است در يک گفت و گوي کوتاه درباره کم و کيف نمايش ايران مقابل سوريه صحبت کرد. او صحبت هايش را با 5 محور جمع بندي مي کند.
1 – وقتي سرمربي نداريد
تيم ملي ايران وضعيت عجيبي در بازي مقابل سوريه تجربه کرد. من خاطرم نمي آيد که در وضعيتي که مربي حتي نمي تواند با بازيکنانش در جلسات قبل از بازي صحبت کند وارد مسابقه اي شده باشيم. به هر حال ايران سه امتياز اين مسابقه را گرفت و به نظرم اين فعلا از همه چيز مهمتر است. وقتي گذشته را مرور کنيم مي بينيم که اغلب بازي هاي اول ما در مقدماتي جام جهاني سخت بوده است. در دوره آقاي کي روش قطر را 2-0 برديم اما بازي خوبي در تهران انجام نداديم و به دليل اشتباه دروازه بان قطر مسابقه را برديم. 
چهار سال قبلش هم در ازبکستان واقعا به سختي آنها را مغلوب کرديم که جزئياتش را طرفداران فوتبال به خاطر دارند. دوره قبلي صعود به جام جهاني ما در سال 2006 هم اين گونه بود و ما با برانکو در بحرين به سختي با اين تيم مساوي کرديم و حتي ممکن بود آن مسابقه را ببازيم. بنابراين نبايد فراموش کرد گاهي تنها کسب سه امتياز يک دستاورد بزرگ است. به خصوص که ما در اين مسابقه دراگان اسکوچيچ و وحيد هاشميان را کنار تيم نداشتيم. من شک ندارم که حضور اين دو نفر به عنوان سرمربي و مربي روي نمايش تيم تاثير مي گذاشت.
2 – پاي غيرتخصصي دفاع راست
جعفر سلماني بازيکني است که از ديشب صحبت هاي زيادي در مورد او مطرح شده که به نظر من بخشي از اين فشار متوجه آقاي اسکوچيچ است چرا که او را در اين پست غيرتخصصي بازي داد. جعفر سلماني قبلا در بازي با سوريه در ورزشگاه آزادي در پست دفاع راست به ميدان رفته بود و ديديم که شايد اعتماد به نفس لازم براي حضور در جمع 11 بازيکن ايران را ندارد. اگرچه او زحمت زيادي کشيد اما مشخص بود که شرايط لازم را براي ايفاي نقش يک دفاع راست براي تيم ملي ندارد. من فکر مي کنم بخش زيادي از مشکلات ما در نيمه اول به همين دليل بود که در جناح راست موفق به ايجاد برتري عددي و فشار واقعي روي دروازه حريف نشديم. البته سلماني بازيکن باکيفيتي است و بايد مراقب او بود و در انتقادها زياده روي نکرد. اما من فکر نمي کنم بعد از اين تجربه ها جعفر به عنوان يک دفاع راست ديگر در تيم ملي به ميدان برود و احتمالا از اين به بعد بايد نقش تازه اي براي او در نظر گرفت. در عين حال من خوشحالم که سعادت حرداني خيلي سريع در اولين بازي با اعتماد به نفس ظاهر شد و روي گل تاثير گذار بود.
3 – مهدي طارمي و نقش مهمي که بر عهده اوست
بازي مهدي طارمي مقابل سوريه نمايشي فوق العاده از اين بازيکن توانمند تيم ملي ايران بود و من فکر مي کنم او به مرور خودش را به يک بازيکن کلاس جهاني نزديک مي کند. اغلب تصميمات او در بازي با سوريه درست بود، جنب و جوش خوبي داشت، در پرس موثر بود و گل ايران را پايه گذاري کرد که بايد به واسطه اين هوش و فرم عالي به وي تبريک گفت. البته مهدي هنوز اشتباهاتي هم دارد که آن ضربه به پيشاني بازيکن سوريه واقعا نبايد اتفاق مي افتاد و من نگرانم که بعدا در بازبيني هاي فيفا برايش مساله اي پيش نيايد. به هر حال خيلي خوب است که بازيکني چون طارمي در تيم ملي ايران بازي مي کند و به نظرم اگر تمام کننده ديگري چه انصاري فرد و چه قايدي کنار او بازي مي کرد شرايط خيلي بهتر مي شد. خوشبختانه مقابل عراق سردار آزمون را داريم و دوباره اين زوج مخوف فوتبال ايران تشکيل خواهد شد و به نظرم در نمايش ايران خيلي تاثير خواهد گذاشت.
4 – حسين کنعاني؛ يک دفاع محشر
تيم  ايران در ديدار مقابل سوريه آرايش محافظه کارانه اي داشت و تقريبا از 6 عنصر دفاعي استفاده مي کرد با اين حال در بين همه اين بازيکنان بايد حسين کنعاني را از بقيه جدا کرد. البته او در لحظات پاياني يک لحظه از بازيکن حريف غفلت کرد و دروازه ايران تهديد شد ولي در کل کنعاني مثل تمام اين يکي دو سال گذشته بي نقص ظاهر شد. ما براي صعود به جام جهاني حتما احتياج به بازي هاي کم اشتباه تر به خصوص در قلب دفاعي داريم و متاسفانه ديروز يکي دو بار اين اجازه را به سوريه داديم که صاحب موقعيت هاي خيلي خوبي روي دروازه مان شود که به خير گذشت. من فکر مي کنم که به هيچ وجه در بازي با عراق و کره جنوبي مدافعان ما نبايد چنين اشتباهاتي را انجام دهند. البته آنها خودشان بازي خودشان را آناليز مي کنند و نيازي به صحبت هاي من نيست. در نهايت بسيار مهم است که تمرکز يک بازيکن در قلب دفاع طوري باشد که به هيچ وجه فرصت هاي اين چنيني را به حريف ندهد چون اولين هدف ما در مسابقات دوره اي چون مقدماتي جام جهاني گل نخوردن است.
5 – خوب بازي کرديم؟ نه! بد بازي کرديم؟ نه!
از ديروز چيزهاي زيادي در مورد شکل بازي تيم ملي مقابل سوريه خواندم که فکر مي کنم بخشي از آنها درست است و علاقه مندان به فوتبال از نحوه نمايش تيم ملي راضي نيستند. با اين حال بازهم تاکيد مي کنم که باتوجه به بازي اول و شکل تدارکات، اردوها و اتفاقي که براي سرمربي ما رخ داد صرف پيروزي هم براي ما قابل قبول بود اما آن چيزي که در انجام نمايش خوب براي تيم ملي ما اهميت دارد اين است که وقتي خوب بازي مي کنيم اعتماد به نفس مان براي مسابقه هاي آينده بيشتر خواهد شد و آن وقتي است که تيم احساس مي کند صاحب تواني شده که مي تواند مقابل همه قد علم کند. در دوره قبلي درست است که ما شروع خوبي نداشتيم اما از بازي ازبکستان بازي هاي خوب مان را شروع کرديم و مقابل کره جنوبي بهترين بازي مان را انجام داديم که شايد در اين سال ها مشابه آن بازي تکرار نشده باشد.
 اين همان چيزي است که من انتظار دارم در تيم ملي ايران اتفاق بيافتد مثل کاري که ايران در دومين بازي دوستانه خود مقابل بوسني با هدايت اسکوچيچ انجام داد؛ جايي که ما يک تيم هماهنگ تر را به زمين فرستاديم و توانستيم اين تيم اروپايي را 2-0 شکست بدهيم. پيروزي مقابل عراق با بازي که ديروز جلو کره از آنها ديدم ساده نيست اما يقينا ما تيم بهتري از عراق هستيم و فکر مي کنم بازگشت اسکوچيچ و هاشميان و تمرينات ما در دوحه در زمين هاي چمن آنجا و آب و هوايي که در حال حاضر دارد به ما کمک خواهد کرد تا بازي خيلي بهتري مقابل عراق انجام بدهيم. بعد از اين هم وظيفه هواداران است که از تيم ملي حمايت کنند تا بازيکنان با انرژي خوبي وارد مسابقات شده و اين تورنمنت را تمام کنند.

 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد