ورزش 3/ نبرد ايران و عراق همواره از حساسيت بالايي برخوردار بوده و پر از کري و درگيري بوده و حساسيت اين بازي هم مثل هميشه بالاست.
تيم ملي ايران بعداز شکست سوريه بار سفر بست و به دوحه رفت تا در ديداري که عراق ميزبان مي باشد در قطر به مصاف اين کشور همسايه و رقيب برود.
نبرد تيم هاي ايران و عراق در طول تاريخ از حساسيت بالايي برخوردار بوده است و هر دو تيم در برابر هم با تمام توان صف آرايي مي کنند. دو تيم ايران و عراق  در ديدارهاي رسمي و دوستانه تا کنون 29 بار به مصاف هم رفته اند که در اين ديدارها ايران با 16 برد برتري خود را برابر 6برد عراقي ها به حريف خود تحميل کرده است و 7 ديدار دو تيم هم به تساوي رسيده است.اين آمار در ديدارهاي رسمي با 13برد ايران و سه برد عراق و 5تساوي باز هم از برتري ايران حکايت مي کند، برتري که در طول تاريخ به همراه ايران بوده است . تيم ملي ايران تاکنون  دو بازي در عراق برگزار کرده است و يک برد و يک تساوي در خاک عراق به دست آورده است. بردي که ايران در برابر عراق به دست آورد،يکي از شيرين ترين بردهاي تاريخ فوتبال ايران است و تا ابد از ذهن هواداران ايراني پاک نخواهد شد. 
قرار است ايران و عراق در 16شهريور به مصاف هم بروند. نبردي که تاريخ تکراري 20سال قبل است. 16شهريور 1380و رقابت هاي مقدماتي جام جهاني 2002کره و ژاپن برگزار مي شد و تيم ملي ايران بايد در خاک عراق و بغداد به مصاف عراق مي رفت . جنگ تحميلي به پايان رسيده بود و اين بازي براي مردم ايران خيلي مهم بود. ورزشگاه الشعب بغداد ميزبان دو تيم بود و کيپ تا کيپ ورزشگاه مملو از هواداران عراقي بود. هواداراني که از ساعتها قبل ورزشگاه را به تسخير خود در آورده بودند و سرود پيروزي را قبل از سوت آغاز بازي مي خواندند. 
بازي با گل زود هنگام عراقي ها و روي شروع مجدد بد ابراهيم ميرزاپور و گل عماد محمدرضا عراقي در دقيقه 20به نفع عراق شد. نفس ها در سينه حبس شده بود .شايداغراق نباشد بگوئيم ، هيچ صدايي از هيچ خانه اي در نمي آمد.مردم ايران دوست نداشتند اين بازي را در عراق ببازند. بعد از جنگ فوتباليست ها به نمايندگي ايران به عراق رفته بودند و کسي دوست نداشت آنها شکست خورده به تهران برگردند. بازي به دقيقه 30رسيده بود و سمت چپ زمين عراق علي رضا نيکبخت واحدي صاحب توپ شد ، نيکبخت تا درون هجده قدم پا به توپ حرکت کرد و توپ را روي خط شش قدم به ستاره آن سالهاي فوتبال ايران علي کريمي سپرد.از زمان صاحب توپ شدن کريمي تا گل مساوي ايران يکي از ماندگارترين لحظات تاريخ فوتبال ايران رقم خورد.
 برگرديم به کوچه پس کوچه هاي ايران و بازي هاي گل کوچک ، در آن زمان و در بازي هاي گل کوچک براي اينکه برتري خود به حريف اثبات کني و خودت بزرگتر از آنها نشان بدهي ،فوتباليست ها بعضا با توپ وارد دروازه حريف مي شدند و بااين حرکت قدرت و توان بالاي خود را به رخ  بچه محل ها و رقبا مي کشيدند.
علي کريمي در محوطه شش قدم و در حالي که  مدافعان عراق را در محاصره داشت صاحب توپ شد. او براي دل مردم ايران و خودش و شايد رويايي که در زمان جنگ تحميلي داشت ، مثل بازي هاي گل کوچک تا خط دروازه عراق پا به توپ حرکت کرد و گل تساوي ايران را به ثمر رساند.اين گل و نحوه به ثمر رساندنش در آن لحظات شيريني و حلاوت خاصي براي تمام مردم ايران داشت. حالا بازي دو تيم مساوي شده بود و جادوگرآسيا، جادوي خود را در بغداد انجام داده بود.
بازي در نيمه دوم و دردقيه 84آن با گل علي دايي با نتيجه دو بر يک به نفع ايران شد.استپ و دريبل مدافع حريف به همراه ضربه کات دار و بدون نقص علي دايي گل پيروزي ايران را به همراه داشت تا ايران در بغداد و در زمان حکومت حزب بعث عراق و صدام حسين ،عراق را از پاي در آورد.نتيجه اي که در ديدار برگشت و در ورزشگاه آزادي هم با گلهاي مهدوي کيا و علي کريمي در تهران تکرار شد.
حالا 20سال از آن روز گذشته است و دوباره ايران و عراق بايد به مصاف هم بروند. نبردي که همواره در طول تاريخ براي ايران و مردم آن حياتي بوده است و بازيکنان بايد با تمام وجود در آن بازي کنند. 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد