ايسنا/ با توجه به ادوار گذشته جام جهاني و حداقل امتيازها براي صعود به اين رويداد بزرگ، تيم ملي ايران شروع خوبي داشته و بعيد نيست شاگردان اسکوچيچ صعود زودهنگامي را به قطر تجربه کنند.
تيم ملي فوتبال ايران دو ديدار ابتدايي خود در انتخابي جام جهاني را با موفقيت پشت سر گذاشت و حالا به همراه تيم‌هاي استراليا و عربستان در مسير صعود به بزرگ‌ترين رويداد فوتبالي جهان، ۶ امتياز ارزشمند را کسب کرده است.
کسب اين تعداد امتيازي از دو بازي ابتدايي، موجب برتري شاگردان اسکوچيچ به نسبت مهم‌ترين رقيب ايراني يعني کره‌جنوبي شده که در اولين بازي مقابل عمان متوقف شد و دو امتياز خانگي و ارزشمند را از دست داد. البته شاگردان بنتو در دومين بازي خانگي خود لبنان را با يک گل شکست دادند و با ۴ امتياز، در رده دوم قرار گرفتند.
اوضاع در ادامه جدول به نفع ايران است. امارات با ۲ امتياز و سه تيم عراق، ‌سوريه و لبنان يک امتياز دارند که همين موضوع به افزايش روحيه تيم ملي براي بازي‌هاي آينده کمک مي‌کند.
وضعيت برتر ايران در گروه A به نسبت رقيبان خود مانند کره‌جنوبي، امارات و عراق در حالي است که در گروه مقابل وضعيت از هم اکنون پيچيده شده است؛ به طوري که عربستان و استراليا با ۶ امتياز، ژاپن و عمان سه امتيازي را مي‌بينند که وضعيت بهتري براي به چالش کشيدن تيم‌هاي صدرنشين گروه B دارند.
*ايران چطور به برزيل و روسيه رفت؟
با در نظر گرفتن وضعيت کنوني گروه  ايران در اين مسابقات تا پايان هفته دوم، مي‌توان به دوره گذشته انتخابي جام جهاني به منظور راهيابي با روسيه نگاهي داشت که تيم ملي با بيش‌ترين امتياز ممکن در آسيا يعني ۲۲ امتياز (۷۳ درصد امتيازها) راهي جام جهاني شد. تيم ملي براي قطعي کردن صعود خود به اين رقابت‌ها به ۱۸ امتياز (۶۰ درصد امتيازهاي ممکن) احتياج داشت که به لطف شکست دادن ازبکستان، ۲۰ امتيازي شد و به عنوان دومين تيم جهان (بعد از برزيل) از گروهش صعود کرد.
در انتخابي جام جهاني ۲۰۱۴ نيز که در دو گروه پنچ تيمي (يک تيم کم‌تر از دوره فعلي) برگزار شد، تيم ملي ايران با کسب ۱۶ امتياز (۶۶ درصد امتيازها) و در هفته پاياني صعودش را قطعي کرد که به علت از دست دادن امتياز برخي از بازي‌ها از جمله متحمل شدن دو شکست مقابل لبنان و ازبکستان بود.
با توجه يکسان بودن شرايط و تعداد تيم‌هاي دوره کنوني انتخابي جام جهاني با دوره گذشته، تيم ملي در اين دوره هم براي صدرنشيني احتمالي، به اين تعداد امتياز احتياج خواهد داشت. در واقع شاگردان اسکوچيچ که تاکنون ۶ امتياز را به دست آورده‌اند، در ۸ ديدار باقي مانده خود که شامل ۲۴ امتياز مي‌شود، به حداقل ۱۲ امتياز نياز دارند که با توجه به اعتماد به نفس موجود در تيم ملي و همين‌طور همت و تلاش کادرفني، مديريتي و برگزاري ۴ ديدار از اين مسابقات در خانه غيرممکن نيست.
حتي در چند هفته گذشته کارشناسان بسيار و همين‌طور برخي از بازيکنان تيم ملي عنوان کرده‌اند که ايران بهترين تيم آسياست و بايد اهداف بزرگ‌تري را پيش روي خود داشته باشد.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد