خبر ورزشي/ پرسپوليس در يک‌چهارم آسيا به الهلال خورد؛ اين دو تيم که ۲ استقلال را حذف کرده‌اند ۲۴ مهر مقابل هم قرار مي‌گيرند.
قرعه‌ کشي مرحله يک‌چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا ديروز (جمعه) در کوالالامپور مالزي برگزار شد. در اين مراسم که به ‌شکل ويدئوکنفرانس انجام شد، ۴ تيم منطقه غرب آسيا و ۴ تيم منطقه شرق براي بازي‌هاي مرحله يک‌چهارم قرعه‌کشي شدند که تيم پرسپوليس در اين مرحله با الهلال عربستان برخورد کرد.
ديگر بازي منطقه غرب را ۲ تيم النصر عربستان و الوحده امارات انجام خواهند داد که ميزبان هر دو بازي کشور عربستان است.
اين دو بازي در تاريخ ۲۴ مهر ۱۴۰۰ انجام مي‌شود و برنده اين دو مسابقه ۲۷ مهر براي صعود به فينال بازي مي‌کنند که اين مسابقه هم در عربستان انجام خواهد شد.
در منطقه شرق آسيا نيز ۳ تيم کره‌اي به همراه يک تيم از ژاپن حاضر بودند که چونبوک‌موتورز و اولسان هيونداي با يکديگر برخورد کردند و ديگر تيم کره‌اي يعني پوهانگ استيلرز نيز با تيم ژاپني ناگويا گرامپوس روبه‌رو خواهد شد.
عاملان حذف ۲ استقلال
الهلال در مرحله قبل تيم ايراني استقلال را حذف کرد و حالا بلافاصله بايد با نماينده ديگري از ايران روبه‌رو شود. اين اتفاق در سال۲۰۱۸ نيز براي السد قطر رخ داده بود. در آن سال السد در مرحله يک‌چهارم نهايي استقلال را حذف کرد و در مرحله بعدي به پرسپوليس خورد که در مجموع ۲ بر يک باخت و شاهد صعود پرسپوليس به فينال بود.
الهلال امسال در گروه A رقابت‌ها با استقلال تاجيکستان، شباب الاهلي امارات و آلماليق قزاقستان همگروه بود که در پايان بعد از استقلال تاجيکستان در رتبه دوم گروهش قرار گرفت و به‌سختي به مرحله بعدي رسيد.
در پايان بازي‌هاي آن گروه هر دو تيم الهلال و استقلال تاجيکستان ۱۰امتيازي بودند که استقلال به‌خاطر برتري در بازي مستقيم سرگروه شد و الهلال در رتبه دوم قرار گرفت.
در تقابل مستقيم، ۲ تيم هرکدام يک‌بار برنده شده بودند که برد الهلال ۳ بر يک و برد استقلال تاجيکستان ۴ بر يک بود.
استقلال به‌عنوان سرگروه به پرسپوليس خورد و در زمين خودش يک بر صفر باخت و حالا دومين تيم گروهA هم به پرسپوليس برخورد کرده است.
در ميان ۴ تيمي که از غرب آسيا به يک‌چهارم رسيده‌اند، ۲ تيم از گروه E هستند (پرسپوليس و الوحده) و از گروه‌هاي B  (گروه تراکتور) و C (گروه استقلال) هيچ تيمي به اين مرحله نرسيده است.
۴-۴ مساوي؛ برد پنجم مال کيست؟
پرسپوليس و الهلال ۲۴ مهر در حالي براي صعود به نيمه‌نهايي مقابل هم قرار مي‌گيرند که آخرين تقابل آنها در آسيا در مرحله نيمه‌نهايي بوده است. سال ۲۰۱۷ پرسپوليس با عبور از لخوياي قطر و الاهلي عربستان به نيمه‌نهايي رسيد و در اين مرحله با الهلال روبه‌رو شد.
قبل از مسابقه رفت ۲ تيم، ماجراي محروميت مهدي طارمي و اتفاقات بعد از آن پيش آمد و پرسپوليس بدون ستاره‌اش و البته بدون سيدجلال حسيني با نتيجه ۴ بر صفر به الهلال باخت.
بازي برگشت ۲ تيم نيز با تساوي ۲-۲ به پايان رسيد تا الهلال راهي فينال و پرسپوليس از دور مسابقات حذف شود.
آخرين‌بار که پرسپوليس الهلال را برده ۲ سال قبل از اين مسابقه يعني در سال۱۳۹۴ شمسي بود که ۲ تيم در مرحله يک‌هشتم نهايي بازي کردند. پرسپوليس بازي رفت را در تهران يک بر صفر برد اما بازي برگشت را در زمين حريف ۳ بر صفر باخت و حذف شد.
سال بعد هم ۲ تيم در مرحله گروهي همگروه بودند که در هر دو بازي رفت و برگشت مساوي شدند.
پرسپوليس و الهلال در مجموع ۱۴ بار با هم روبه‌رو شده‌اند که هر تيم ۴ بار پيروز شده و ۶ بازي هم مساوي شده است. اما در تعداد گل‌ها تيم عربستاني برتري مطلقي دارد و ۱۷ بر ۱۱  از پرسپوليس پيش است. البته تفاضل گل، هم در تاريخ بازي‌ها و هم در بازي آينده کمترين اهميت را دارد.
در بازي ۲۴ مهر ماه فقط نام تيم برنده مهم است؛ حتي اگر اين پيروزي را در ضربات پنالتي به‌دست بياورد و تعداد بردهاي تاريخ روي همان مساوي ۴-۴ باقي بماند.
منبع: همشهري


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد