ايسنا/ سرمربي پيشين تيم ملي کشتي آزاد با اشاره به پيروزي‌هاي کشتي‌گيران رده‌هاي نوجوانان و جوانان ايران مقابل کشتي‌گيران روس و آمريکا، گفت: براي اين که اين روند در رده بزرگسالان حفظ شود نبايد کشتي‌گيران‌مان را به حال خود رها کنيم.
محمد طلايي، سرمربي تيم ملي کشتي آزاد نوجوانان ايران درباره عملکرد تيمش در مسابقات جهاني نوجوانان اظهار کرد: اواخر فروردين ماه بود که در رامسر مسابقات انتخابي برگزار شد و طبق هماهنگي با محسن کاوه، مدير تيم‌هاي ملي، اولين اردوي ما در ساوه تشکيل شد، ۵ يا ۶ روز بعد از تشکيل اردو، مسابقات آسيايي لغو شد و به همين دليل تمرين را تعطيل کرديم. ما در فاصله انتخابي تيم ملي تا جهاني مجارستان ۴ مرحله اردوي ۱۲ روزه در شهرستان‌ها داشتيم. بايد به خاطر حضور تيم ملي بزرگسالان در المپيک که گل سرسبد کشتي است، همکاري مي‌کرديم و اردوهاي ما در اروميه، کرمان و انزلي و سپس تهران برگزار شد و بدون هيچ مسابقه تدارکاتي به جهاني رفتيم.
او ادامه داد: با وجود همه تلاشي که مدير تيم هاي ملي انجام داد، حتي مسابقه تدارکاتي داخلي هم نداشتيم و خيلي از اين بچه‌ها اولين مسابقه بين‌المللي‌شان بود و همين شرايط را سخت مي‌کرد اما ما کادرفني خيلي خوب و اخلاق مداري داشتيم و همه جوره تلاش کردند تا تا بچه‌ها را به شرايط جهاني برسانند. بعضي وزن ها نتوانستند و بعضي توانستند. ما سه طلا در اين رقابت‌ها گرفتيم، درحالي که تيم اول هم سه طلا گرفت.
سرمربي تيم ملي کشتي آزاد نوجوانان در پاسخ به اين سوال که چرا کشتي ايران در رده‌هاي نوجوانان و جوانان مي‌تواند حريفان آمريکا و روس را شکست دهد اما در بزرگسالان مقابل آن‌ها شکست مي‌خورد، گفت: کشتي بايد در همه رده‌ها زنجيروار به هم متصل باشد. کشتي‌گير را نبايد رها کرد. کار خوبي است که کشتي‌گيران رده نوجوانان هم به اردوي بزرگسالان دعوت شدند. اين يکدلي بايد در کشتي پياده شود، اگر جايي آسيب ديديم از اين نقطه بود که همديگر را خوب حمايت نکرديم.
وي درباره اين که آيا بعد از جهاني نوجوانان با فدراسيون کشتي نشستي براي ادامه همکاري داشته است، تصريح کرد: بعد از جهاني چون المپيک بود خودم هم انتظاري نداشتم. بعد از المپيک هم حاشيه‌هايي که پيش آمد و عزل و نصبي در کادرفني ايجاد شد، سه چهار روز پيش تماسي با هم داشتيم اما جلسه در رابطه با عملکرد نداشتيم که نقاط قوت و ضعف تيم چه بوده است.
طلايي در مورد اين که آيا ادامه همکاري اتفاق مي‌افتد يا نه؟ افزود: شرايط اردويي پيش از جهاني را به خاطر المپيک قبول کرده بودم اما آن شرايط اصلا خوب نبود.
قهرمان سال ۱۹۹۷ جهان با بيان اين که در کشتي هيچ وقت دنبال اسم و پست نبوده است، گفت: شرايط را بايد ديد، چطور است. يک زماني آقاي خادم بود و آن اعتماد وجود داشت، يک زماني هم عليرضا دبير که قبلا هم تيمي و هم دوره بوديم و هميشه احترام هم را داشتيم. شرايط مهيا باشد آدم خدمت مي‌کند. غير از اين هم باشد باز آدم مي‌تواند به کشتي خدمت کند.
مربي تيم استقلال در ليگ فصل گذشته در مورد مطالباتي که از اين باشگاه داشت، عنوان کرد: مسئولان استقلال از ديد خودشان يک سري مسائل داشتند که حق هم داشتند، آدم بايد از چند طرف موضوع را تجزيه و تحليل کند. من در آن وقت بيمار بودم و از اتفاقات خبر نداشتم. ديدم کشتي دارد آسيب مي بيند و همکاري کردم. با بچه ها صحبت کردم، با سرمربي تماس برقرار شد و نشد صحبت کنيم. من هم از همه جا بي خبر از بچه ها خواستم کشتي بگيرند. آن مسائل پيش آمد و بعد کميته انضباطي ورود کرد. استقلال حق بچه ها را نخورد، من هنوز پولم را نگرفته ام اما گفته اند که پرداخت مي کنند.
طلايي در مورد کادر جديد تيم ملي کشتي آزاد گفت: درستکار از دوستان خيلي خوب ماست، از کشتي هم دور نبوده، در مورد باقي نفرات هم که باعث خوشحالي است مربيان جديد به تيم ملي تزريق شده اند. کشتي بعد از المپيک با کادرفني جديد و حرف جديد به راهش ادامه مي دهد. به نظر من هميشه بايد يک سيستم باشد، همان سيستم ادامه پيدا کرده و سليقه ها مسير را کج نکند.
طلايي که ميهمان برنامه دايره طلايي بود، درباره اينکه آيا يک روز در کشتي ايران بزرگان زير يک سقف جمع خواهند شد، تصريح کرد: من هم اميدوارم اين روز را بيينم، حيف است غير از اين باشد. چه آدم هايي با چه سبک هايي داشتيم. امامعلي حبيبي و عبدالله موحد زماني که دوران طلايي شان بود بايد به کشتي اضافه مي شدند که نشدند و بار چند نسل را منصور برزگر به دوش کشيد. شما نگاه کنيد در کشتي روسيه و آمريکا همه کنار هم با مديريت خاصي کار مي کنند.
سرمربي تيم ملي نوجوانان رحمان عموزاد را يکي از شجاع ترين کشتي گيران دانست و گفت: من مجيد ترکان را خيلي دوست دارم، او الگوي فني من بوده، زماني که مدير تيم‌هاي پايه بود، رحمان عموزاد و اميرحسين زارع را ديده بودم که او از آن‌ها تعريف مي‌کرد. عموزاد کشتي گير جسوري است. حسن يزداني هم در نوجواني خيلي جسور بود. اين‌ها وقتي چنين روحيه‌اي دارند در اردوها پيشرفت مي کنند.
طلايي در خصوص کامران قاسمپور نيز ادامه داد: کامران زمان حسن يزداني به عنوان استعداد به اردوي نوجوانان دعوت شد و بعد در شهرش آسيب ديد. در جوانان او و ارشک محبي و مجتي گليج را داشتيم که هر کدام آنها به مسابقه مي رفتند قهرمان جهان مي شدند.
طلايي در خصوص انتخاب حميد سجادي به عنوان وزير ورزش نيز گفت: او چهره‌اي کاملا ورزشي است، ضمن اين که ما در قهرمانان کشتي هم چهره‌هايي را داريم که قابليت و توان وزير شدن را دارند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد