تسنيم/ با صعود پرسپوليس به مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا، چالش قابل پيش بيني فوتبال ايران صورت گرفت و حالا بايد ديد فوتبال ايران چگونه از آن عبور مي‌کند.
صعود پرسپوليس به يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا اتفاقي خوب براي فوتبال ايران بود که حداقل يک نماينده از کشورمان در ميان 8 تيم پاياني حضور دارند، اما اين يک چالش و سر درد بزرگ براي سازمان ليگ و فدراسيون فوتبال است چرا که پيچيدگي تقويم مسابقات AFC و همزماني آن با زمان آغاز ليگ، فصلي سخت و دشوار را به لحاظ برنامه ريزي ايجاد خواهد کرد.
پيش از انجام ديدارهاي مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا در خبرگزاري تسنيم گزارشي با عنوان "سر درد و چالش بزرگ فوتبال ايران با تداخل مسابقات ليگ برتر، ليگ قهرمانان آسيا و زير 23 سال آسيا" منتشر شد که اين چالش را با تقويم کامل ديدارهاي ملي، انتخابي زير 23 سال آسيا، ليگ قهرمانان آسيا، ليگ برتر و همچنين جام جهاني باشگاه‌ها بررسي کرد. (لينک گزارش) 
حالا پرسپوليس به مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا رسيده و سازمان ليگ در اين چالش افتاده است‌. جايي که بايد ميان تيم ملي، تيم زير 23 سال، پرسپوليس و برگزاري ليگ تمايزي قائل نشود و منافع همه يک جا ديده شود. اولين چالش هم شايد برگزاري سوپرجام فوتبال ايران ميان پرسپوليس و فولاد باشد که سازمان ليگ وعده برگزاري آن را پيش از آغاز ليگ داده بود، اما حالا سهيل مهدي مي‌گويد دراگان اسکوچيچ بايد در اين باره تصميم بگيرد.
برگزاري بازي سوپرجام فوايد و مضراتي براي پرسپوليس خواهد داشت. از يک سو اين تيم با برگزاري يک بازي رسمي که به برنده آن جام تعلق مي‌گيرد خود را تا ديدار با الهلال در شرايط مسابقه قرار مي‌دهد و از سوي ديگر ممکن است اين بازي سنگين باعث مصدوميت پرسپوليسي‌ها شود تا دست بسته‌تر مقابل الهلال قرار بگيرند.
با اين همه، حتي برگزاري يا عدم برگزاري آن پيش از ديدار با الهلال به تصميم سرمربي تيم ملي بستگي دارد چرا که از 12 مهر اردوهاي رسمي تيم ملي در فيفادي آغاز مي‌شود تا تيم ملي 15 و 20 مهرماه به ترتيب به مصاف امارات و کره جنوبي برود و شايد دراگان اسکوچيچ خواهان حضور بازيکنان داخلي در اردو زودتر از فيفادي هم باشد که در اين صورت ملي‌پوشان پرسپوليس و فولاد بايد راهي اردوي تيم ملي شوند. پس از ديدار با کره جنوبي هم فرصتي براي برگزاري بازي سوپرجام نيست و پرسپوليس 24 مهر بايد در رياض به مصاف الهلال عربستان برود، آن هم در شرايطي که در صورت صعود 27 مهر ديدار نيمه نهايي برگزار مي‌شود که اين تاريخ همزمان شروع ليگ برتر بيست و يکم نيز خواهد بود.
با توجه به اين مسئله راه ديگر برگزاري ديدار سوپرجام بدون حضور ملي‌پوشان است که پرسپوليس 4-3 بازيکن ملي‌پوش دارد و فولاد نيز با حضور يک بازيکن ملي‌پوش بايد به انجام ديدار سوپرجام بدون ملي‌پوشان خود رضايت دهند و در غير اين صورت ديدار سوپرجام به تاريخ ديگري که مشخص نيست چه زماني باشد، موکول خواهد شد.
بهتر است سازمان ليگ و فدراسيون فوتبال هر چه زودتر تصميم خود را براي برنامه‌ريزي‌هاي آينده بگيرند تا هم دو باشگاه پرسپوليس و فولاد برنامه خود را بدانند و هم اينکه نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا بداند که چگونه بايد خود را آماده ديدار با الهلال عربستان کند. اگر برگزاري سوپرجام به تصميم اسکوچيچ گره خورده، سرمربي تيم ملي نيز بايد زودتر نظر خود را اعلام کند، چرا که تاريخ برگزاري بازي‌هاي تيم ملي از قبل مشخص بوده و بايد برنامه ريزي اردوي تيم ملي نيز صورت گرفته باشد. فوتبال ايران اين روزها در انتظار يک تصميم مهم براي برنامه‌ريزي بهتر است تا هم تيم ملي، هم تيم اميد و هم باشگاه‌ها به بهترين شکل کار خود را پيش ببرند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد