ايسنا/ تيم ملي فوتبال اميد بعد از ناکامي در صعود به المپيک ۲۰۲۰ و بيش از يک سال و نيم تعطيلي، بالاخره تمرينات خود را براي حضور در مسابقات آتي زير نظر مهدي مهدوي‌کيا شروع کرد.
تيم ملي اميد نخستين اردوي خود براي تشکيل تيم جديد بعد از حدود دو سال تعطيلي آغاز کرد. آخرين باري که تيم ملي در يک رويداد رسمي شرکت کرده بود، به بهمن ۹۸ و مسابقات نهايي انتخابي المپيک ۲۰۲۰ و قبل از همه‌گيري ويروس کرونا مربوط مي‌شود که يوزهاي ايران زير نظر حميد استيلي و با بازيکناني مانند مهدي قايدي، اميد نورافکن و ... راهي مسابقات شد و در نهايت از صعود به المپيک ژاپن بازماند.
بعد از به تعويق افتادن يک ساله المپيک و همينطور ساير رويدادهاي ملي، تيم ملي اميد اين بار به مهدي مهدوي‌کيا واگذار شده که طي سال‌هاي اخير با سپري کردن دوره هاي مربيگري، در آکادمي باشگاه هامبورگ مشغول بوده و از راه دور مديريت آکادمي کيا در ليگ نونهالان و نوجوانان را زير نظر داشته و در اين زمينه موفق ترين آکادمي استان تهران محسوب مي‌شود.
در نتيجه مهدوي‌کيا بعد از رايزني با مسئولان فدراسيون از چندي قبل به تهران آمد و بعد از عقد قرارداد به عنوان سرمربي تيم ملي اميد، پروژه پايان طلسم ناکامي‌هاي ايران در صعود به فوتبال المپيک را بر عهده گرفته تا به نيم قرن ناکامي اين تيم خاتمه دهد.
تمرينات تيم ملي از روز جمعه با حضور ۲۲ بازيکن و همينطور رهبري مهدي مهدوي‌کيا و دستياران داخلي و خارجي او آغاز شد و قرار است تا پنجم مهر، ۴۴ بازيکن ديگر هم در اين اردو شرکت کنند و در نهايت فهرست بازيکنان مدنظر مهدوي‌کيا به کنفدراسيون فوتبال آسيا ارسال شود.
در نخستين روز اين اردو، جان لامرز هلندي، دستيار اول مهدوي کيا در کنار او حضور داشت و همچنين دو دستيار ايراني که سابقه کار با مهدوي‌کيا در آکادمي فوتبالش را دارند، در تمرين تيم ملي حاضر شدند. در روزهاي آينده نيز يک مربي بدنساز آلماني به نام روزنبرگ به تيم ملي ملحق خواهد شد.
همچنين در ميان اولين گروه از اين اردو، بازيکنان نسبتا شناخته شده‌اي مانند سينا شاه‌عباسي، محمد سلطاني‌مهر، ابوالفضل بابادي عکاشه، عليرضا کوشکي، محمدرضا غبيشاوي، عليرضا اسدآباد، حسين نخودکار، سبحان پسنديده و ... حضور داشتند و در ادامه بازيکناني از استقلال و پرسپوليس هم در تمرينات شرکت خواهند کرد.

تيم ملي اميد بعد از اردوي مقدماتي خود که به منظور شناسايي استعدادهاي فوتبال ايران تشکيل شده، براي مسابقات مقدماتي در تاجيکستان آماده مي‌شود. تيم المپيک در دور مقدماتي با تيم‌هاي تاجيکستان، نپال و لبنان هم‌گروه است و در تاريخ‌هاي سوم، ششم و نهم آبان برابر رقباي خود صف ‌آرايي مي کند که تيم صدرنشين به طور مستقيم راهي مسابقات نهايي انتخابي المپيک در خرداد ۱۴۰۱ در ازبکستان خواهد شد.
هدف نهايي اين تيم صعود به المپيک ۲۰۲۴ فرانسه است که شايد آخرين دوره حضور فوتبال به عنوان يک رشته در المپيک باشد. پيش‌تر اخبار ضد و نقيضي درباره جايگزيني فوتسال به جاي فوتبال از سوي کميته بين المللي المپيک و فيفا مطرح شده است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد