ميزان/ خريدهاي جديد استقلال بعد از بازي الهلال با انتقادات زيادي روبرو بوده است.
استقلال بعد از پايان ليگ بيستم با تغييرات زيادي روبرو بود و در پنجره نقل و انتقالات تابستاني بسياري از بازيکنان کليدي خود را از دست داد. مهدي قايدي، مسعود ريگي، محمد نادري، شيخ دياباته و حتي فرشيد اسماعيلي در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا روند بسيار خوبي داشتند.  بعضي از همين نفرات در ليگ برتر انگيزه لازم را نداشتند يا به خاطر بروز مشکلات مالي استقلال و اختلاف با مديريت باشگاه افت فاحشي داشتند. با اين وجود در ليگ قهرمانان آسيا باعث صدرنشيني تيم درمرحله گروهي شدند.
با اين حال تيم فوتبال استقلال  در مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا مقابل الهلال عربستان عملکرد متفاوتي داشت و با نتيجه دو بر صفر شکست خورد تا سومين جام فصل را از دست بدهد. نتيجه‌اي که به هيچ وجه خوشايند هوادارن استقلال نبود. تعطيلي ليگ، فرصت کم تمرينات استقلالي‌ها در کنار هم، اشتباهات فردي و کيفيت بازيکنان تازه وارد باعث از دلايل شکست استقلالي‌ها شمرده شد.
در ميان اين نقدها، انتقادات زيادي به کيفيت بعضي خريدهاي آبي‌پوشان از جمله جعفر سلماني وارد شد. در اين شرايط پيشکسوتان استقلال از جمله محمد مومني از کيفيت بعضي خريدهاي آبي‌پوشان انتقادات جدي داشتند و در رسانه‌ها به اين موضوع پرداختند. پرسش اينجا است که آيا نفرات جايگزين شده در حد نفرات قبلي هستند؟
مومني درباره  بازيکنان تازه وارد استقلال به ميزان اينطور اعلام کرد: «بازيکنان جديد نتوانستند کارايي لازم را نداشتند و تنها اميرحسن حسين‌زاده نمايش خوبي داشت. برخي خريد‌هاي استقلال خوب نبودند.»
از ميان خريدهاي جديد استقلال، ابوالفضل جلالي به خاطر مصدوميت در اين بازي مصدوم بود و حضور نداشت. امين قاسمي‌نژاد از نيمه دوم وارد مسابقه شد. زبيرنيک نفس و عارف آقاسي از ابتدا در زمين حاضر بودند.  سلماني با نظر کادرفني از ابتداي نيمه دوم تعويض شد.
در همين رابطه به صورت آماري نگاهي به عملکرد خريدهاي استقلال قبل و حين بازي الهلال داشتيم:


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد