فارس/ رويکرد باشگاه‌ها به بازيکنان درجه چندم آسيا اين نگراني را ايجاد مي‌کند که سطح فوتبال ايران تا حد زيادي تنزل پيدا کرده است.
حضور دو بازيکن عماني در ليگ برتر يکي از مجهولات فصل و نقل و انتقالات فوتبال کشورمان است. تجربه قبلي از حضور يک بازيکن عماني (محسن الغساني) که منجر به جدايي او از سپاهان شد، بدون اينکه کارخاصي براي اين تيم انجام داده باشد، مويد اين موضوع است که فوتبال عمان چيزي براي عرضه به ما ندارد.
*صادرات به اروپا در قبال واردات از عمان
از نگاه فني رويکرد باشگاه‌ها به بازيکنان کشورهاي درجه چندم فوتبال آسيا اين نگراني را به وجود مي‌آورد؛ آيا سطح ليگ برتر تا اين حد تنزل کرده که بايد براي تقويت تيم به سراغ اين دسته بازيکنان رفت؟ اين در حاليست که سطح اول اروپا که به جرات مي‌توان گفت کيفيتي بالاتر از جام جهاني دارد، مي‌تواند تقريبا هر هفته شاهد عملکرد تحسين برانگيز بازيکنان ايراني باشد و نمونه آن را در بازي پورتو- آتلتيکو يا زنيت- چلسي ديديم.
حالا با اين روند بايد پرسيد که فوتبال ما در چه بخشي ضعف و کمبود دارد که عمان مي‌تواند آن را پوشش بدهد؟ آيا در کشور خودمان دروازه‌بان جوان و آماده نداريم که دروازه‌بان 33 ساله عمان جذب مي‌‌شود؟ آيا در بخش پرورش هافبک تا اين حد ضعيف بوده‌ايم که بازيکني از فوتبال عمان نيازهاي ما را برطرف کند؟

*نام‌هاي اصراري و پر هزينه
البته که پاسخ سوال هاي بالا مشخص و معلوم است. در اينجا پرسش ديگري مطرح مي‌شود که چه اصراري به جذب بازيکن خارجي با اين سابقه و شرايط خاص وجود دارد؟ اگر نمي‌توانيم بازيکن خوبي در سطح مامه تيام جذب کنيم، چرا حتما بايد هزينه‌اي براي داشتن يک نام خارجي پرداخت شود؟ کما اينکه نام‌هاي بسيار بزرگتر از فايز الرشيدي و زهير سليمان از برزيل يا اروپا به فوتبال ايران آمدند اما بدون داشتن ذره‌اي سود فني، علاوه بر طرح شکايت و خدشه به فوتبال کشور در مجامع بين‌المللي، جيبشان را از پول ايراني پر کردند و به ديار خودشان برگشتند.

اين نکته که با اشاره علي عليزاده معاون اين باشگاه مس رفسنجان براي جذب دو بازيکن عماني از برانکو مشورت گرفته شده نمي‌تواند دليلي محکم و قابل استناد باشد. به هرحال، هر مربي از بازيکن خودش تمجيد مي‌کند. اين بازيکنان در تيم تحت هدايت برانکو حضور دارند و اينکه از سرمربي يک تيم در مورد بازيکن خودش استعلام گرفته شود، ابتدايي‌ترين کار است. آيا به غير از برانکو، کارشناس ديگري در قاره آسيا يا حتي کشور خودمان در مورد اين بازيکنان نظر داده است؟ آيا برانکو در زمان سرمربيگري پرسپوليس بازيکني از عمان را حتي در تست‌هاي اين تيم رصد کرد؟ بنابراين، استفاده از نام برانکو به نظر مي‌رسد چيزي جز توجيه اين اتفاق نيست.
*چراغ خطري که روشن شد
هر فردي که به فوتبال کشورمان آشنايي داشته باشد، متوجه اين موضوع هست که فوتبال عمان ذاتا نمي‌تواند چيزي به ما اضافه کند. حضور چنين بازيکناني تنها مي‌تواند چراغ خطري روشن شده براي متوليان باشد که علاوه بر ناديده گرفته شدن سطح فوتبال ايران و کمک به پيشرفت آن، مسائلي خارج از بحث فني در جريان است. به نظر مي رسد بايستي در اين زمينه با دقت بيشتري به موضوع ورود کرد و ماجرا را بررسي کرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد